UE wprowadza zakaz dystrybucji produktów z pracy przymusowej

Agata Wodzień-Nowak
Opracowanie:
Państwa UE przyjęły przepisy zakazujące dystrybucji produktów z pracy przymusowej
Państwa UE przyjęły przepisy zakazujące dystrybucji produktów z pracy przymusowej Krzysztof Piotrkowski / Polskapress
Państwa członkowskie Unii Europejskiej przyjęły nowe rozporządzenie, które zakazuje sprzedaży, udostępniania na rynku unijnym oraz eksportu produktów wytwarzanych z wykorzystaniem pracy przymusowej. Nowe przepisy mają na celu zwalczanie i ściganie tego procederu.

Spis treści

Według danych Rady UE, na świecie około 27,6 miliona osób pracuje w warunkach pracy przymusowej, co dotyczy głównie sektora prywatnego, choć zdarza się, że pracę przymusową narzuca również państwo.

Powstanie baza produktów zagrożonych pracą przymusową, będą dochodzenia

Komisja Europejska opracuje bazę dziedzin i produktów, które są najbardziej narażone na wykorzystanie pracy przymusowej. Dzięki temu organy kontrolne będą mogły monitorować, czy w przypadku konkretnych towarów doszło do naruszenia rozporządzenia.

Jeśli pojawią się podejrzenia, że dany produkt powstał z wykorzystaniem pracy przymusowej, Komisja Europejska lub odpowiednie organy krajowe będą mogły wszcząć dochodzenie. KE zajmie się sprawami dotyczącymi pracy przymusowej poza UE, natomiast organy krajowe będą odpowiedzialne za przypadki na terytorium danego państwa członkowskiego.

UE chce walczyć z pracą przymusową i wprowadzi sankcje za naruszenia

W przypadku stwierdzonych nieprawidłowości, instytucja prowadząca dochodzenie będzie mogła zakazać sprzedaży, wycofać lub usunąć podejrzany produkt z rynku. Decyzja podjęta przez organ kontrolny w jednym kraju członkowskim będzie obowiązywać we wszystkich krajach Unii, zgodnie z zasadą wzajemnego uznawania.

Rozporządzenie nie tylko ułatwi walkę z pracą przymusową, ale także jej ściganie, stanowiąc podstawę do wnoszenia powództw w sprawach produktów zatrzymanych na rynku wewnętrznym. Organy krajowe będą zobowiązane do informowania innych krajów UE o podejrzeniach dotyczących naruszeń na ich terytoriach oraz Komisji, jeśli podejrzenia dotyczą państw trzecich.

Kiedy przepisy wejdą w życie? Rozporządzenie wejdzie w życie dzień po publikacji w Dzienniku Urzędowym UE i zacznie obowiązywać w pełni trzy lata później.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu