Ukraińcy do Polski przyjeżdżają masowo od 4 lat. Według niedawnych analiz ukraińskiego banku centralnego (NBU), tylko w latach 2016-17 z powodu emigracji zarobkowej. Jak wynika z najnowszych badań Work Service obecnie ponad 3/4 pracowników z Ukrainy wskazuje na wyższe wynagrodzenia w Polsce jako główny powód migracji. W drugiej kolejności wskazywany jest wyższy standard życia (37 proc.) oraz brak pracy na Ukrainie (22 proc.). Co ciekawe, tylko 1 na 10 badanych deklaruje, że przyjechał do Polski ze względu na większe bezpieczeństwo, co jest często podawanym argumentem w obiegowej dyskusji.
Działalność nierejestrowana. Jakie warunki trzeba spełniać i na czym polega?
Patrząc na polski rynek pracy, on z jednej strony dla pracowników z Ukrainy jest atrakcyjny ze względu na bliskość kulturową, ze względu na to, że ci ludzie czują się tutaj dobrze, ale także dlatego, że w Polsce wytworzyła się znacząca grupa osób z Ukrainy, które tworzą swojego rodzaju enklawy ukraińskie- wyjaśnia w rozmowie z AIP dr Grzegorz Baczewski, Dyrektor Generalny konfederacji Lewiatan. - Ludzie często migrują tam, gdzie są już ich ziomkowie- dodaje.
Otrzymałeś SMS z ostrzeżeniem od RCB? To musisz wiedzieć
Opłaca się wcześniej spłacić kredyt hipoteczny? Tak, ale...
Zdaniem ekspertów Work Service, to, że obywatele Ukrainy masowo przyjeżdżają do Polski, nie musi być trendem trwałym w kolejnych latach. Pomimo że znacząca większość pozytywnie ocenia warunki zatrudnienia w Polsce, to jednocześnie 59 proc. badanych deklaruje, że po zmianie polityki migracyjnej w Niemczech (na podobne warunki jak w Polsce), wybraliby pracę za Odrą. Jednocześnie tylko 6 proc. respondentów całkowicie odrzuca taką perspektywę.
- Różnice płacowe, pomimo wzrostu wynagrodzeń w Polsce są znaczące. Na zachodzie te wynagrodzenia mogą być znacznie wyższe, a braki w zakresie dostępu do pracowników są odczuwane również w innych krajach europejskich. Popyt na pracę jest dość wysoki. Oczywiście to jest kwestia tego na ile uda nam się zatrudniać trwale i zachęcać do osiedlania się pracowników z Ukrainy. Tutaj są potrzebne pilne zmiany, jeżeli chodzi o regulację i politykę rządu, która do tej pory była nakierowana niestety na krótkotrwała migrację- dodaje.