Umowa o dzieło. Kto najczęściej tak pracuje? Do ZUS wpłynęło już 1,3 mln wniosków

OPRAC.:
Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Najwięcej osób wykonujących umowy o dzieło pracowało w sekcji „działalność profesjonalna, naukowa i techniczna”.
Najwięcej osób wykonujących umowy o dzieło pracowało w sekcji „działalność profesjonalna, naukowa i techniczna”. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Prawie o siedem procent wzrosła liczba umów o dzieło zawartych w pierwszych trzech kwartałach 2022 r. – wynika z danych ZUS. W tym czasie zgłoszono około 1,3 mln umów o dzieło. Największą grupą wykonawców, którzy pracowali na umowach o dzieło, stanowią mężczyźni w wieku 30–39 lat. Najwięcej osób wykonujących takie umowy pracowało w sekcji „działalność profesjonalna, naukowa i techniczna”.

Spis treści

Z początkiem 2021 roku przepisy Tarczy Antykryzysowej wprowadziły obowiązek informowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o umowach o dzieło.

- Dzięki rejestrowi wreszcie dokładnie wiemy, ile takich umów zostało zawartych, z kim oraz w jakich branżach. To nieocenione informacje statystyczne pomocne do budowania np. polityki związanej z rynkiem pracy - mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Nie ma tych umów jednak tak dużo jak przypuszczano przed wprowadzeniem rejestru - dodaje.

Zobowiązani przekazują informację na formularzu RUD (zgłoszenie umowy o dzieło). Wpisują do niego dane swoje oraz wykonawcy umowy o dzieło, a także datę jej rozpoczęcia i zakończenia oraz jej przedmiot. Na jednym formularzu RUD zamawiający może wpisać maksymalnie 10 umów zawartych z tym samym wykonawcą.

Prawie 1,3 mln umów o dzieło w trzech kw. 2022

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska informuje, że w pierwszych trzech kwartałach 2022 roku przekazano do ZUS 853,6 tys. formularzy RUD, na których zgłoszono 1,27 mln umów o dzieło.

- W porównaniu z poprzednim rokiem odnotowano wzrost składanych formularzy RUD o 8 procent, a liczby zawieranych umów o dzieło o 6,5 procent – tłumaczy Uścińska.

W trzech pierwszych kwartałach 2022 roku najwięcej formularzy RUD złożono we wrześniu – 102,7 tys. Zawierały one informacje o 140,8 tys. umów i zostały przekazane przez 18,9 tys. podmiotów.

Kto najczęściej zgłaszał zawarcie umowy?

Od 1 stycznia do 30 września 2022 roku umowy o dzieło na formularzu RUD zgłosiło 62,9 tys. podmiotów. Największą grupę stanowili płatnicy składek zarejestrowani w ZUS – 97 proc. wszystkich podmiotów. Osób fizycznych, które zgłosiły do ZUS umowę o dzieło, a nie są płatnikami składek, było 1145. Jest to 1,8 procent ogółu zgłaszających.

Na umowę o dzieło często pracują cudzoziemcy

Największa grupa wykonawców umów o dzieło to mężczyźni w wieku 30–39 lat. Było ich 68,8 tys. Stanowią oni 25 procent wszystkich zgłoszonych. Umowy o dzieło najczęściej zawierano na 8 dni.

Umowy o dzieło zawierano również z cudzoziemcami. Stanowili oni 5,48 procent wszystkich wykonujących takie umowy.

Najczęściej podpisywano umowy z obywatelami:

 • Ukrainy – 41 proc.,
 • Białorusi – 14,7 proc.,
 • Niemiec – 4,3 proc.,
 • Wielkiej Brytanii – 3,5 proc.,
 • Rosji – 3,3 proc.,
 • USA – 2,7 proc.,
 • Włoch – 2,3 proc.,
 • Francji – 2 proc.,
 • Pakistanu – 1,8 proc.,
 • Hiszpanii – 1,6 proc.,
 • Czech – 1,5 proc.,
 • Indii – 1,1 proc.,
 • Gruzji – 1,1 proc.

Działalność profesjonalna, naukowa i techniczna z umową o dzieło

Najwięcej osób wykonujących umowy o dzieło zostało wykazanych w sekcji „działalność profesjonalna, naukowa i techniczna”, było to 68 677 wykonawców (20,15 procent).

Na dalszych miejscach są:

 • informacja i komunikacja – 67 172 wykonawców (19,71 proc.),
 • działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją – 46 990 wykonawców (13,79 proc.),
 • edukacja – 42 351 wykonawców (12,43 proc.),
 • pozostała działalność usługowa – 34 961 wykonawców (10,26 proc.),
 • przetwórstwo przemysłowe – 14 278 wykonawców (4,19 proc.),
 • administracja publiczna i obrona narodowa; obowiązkowe zabezpieczenia społeczne – 14 147 wykonawców (4,15 proc.).

Gdzie podpisano najwięcej umów?

Najwięcej umów o dzieło zostało podpisanych w województwie mazowieckim 25,25 proc. Najmniej było ich w województwie opolskim 1,63. Województwo dolnośląskie z 7,34 procent – plasuje się na szóstym miejscu w kraju.

Jaką drogą wpływają do ZUS zgłoszenia?

Umowy o dzieło zgłaszano przede wszystkim na PUE ZUS (Platforma Usług Elektronicznych). W ten sposób przekazano 740,2 tys. formularzy RUD. Jest to 86,7 proc. ogółu zgłoszeń.

Drugim najczęstszym sposobem składania formularza RUD była przesyłka pocztowa. Tak złożono 101,8 tys. tych formularzy. Stanowiło to 11,9 proc. ogółu zgłoszeń.

Rzadko składano je osobiście na sali obsługi klientów – tylko 1,4 proc. z nich.

Kto powinien poinformować ZUS o zawarciu umowy o dzieło?

Umowę o dzieło musi zgłosić osoba będąca płatnikiem składek lub osobą fizyczną, które zlecają wykonanie dzieła od 1 stycznia 2021 r.

Obowiązek ten nie dotyczy umów o dzieło, które:

 • zawarto z własnym pracownikiem,
 • umów, które będą wykonywane na rzecz własnego pracodawcy, ale są zawarte z innym podmiotem,
 • zwarto z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą na wykonanie przez nie usług, które wchodzą w zakres prowadzonej działalności.

Podmiot lub jednostka organizacyjna (np. stowarzyszenie, fundacja, spółka prawa handlowego, itp.), które nie są płatnikiem składek (nie muszą rejestrować się w ZUS jako płatnik składek, bo nie zgłaszają do ubezpieczeń społecznych co najmniej jednego ubezpieczonego), nie muszą informować ZUS o zawartych umowach o dzieło.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu