Unia Europejska pracuje nad funduszem odbudowy - Czy polska gospodarka na tym skorzysta?

Materiał powstał we współpracy z Parlamentem Europejskim
Szefowie krajów Unii Europejskiej spotkają się na szczycie w Brukseli w sprawie nowego budżetu, który uwzględnia stworzenie funduszu odbudowy gospodarki. Polska ma otrzymać z niego rekordowe środki
Szefowie krajów Unii Europejskiej spotkają się na szczycie w Brukseli w sprawie nowego budżetu, który uwzględnia stworzenie funduszu odbudowy gospodarki. Polska ma otrzymać z niego rekordowe środki PE
W Brukseli odbędzie się posiedzenie Rady Europejskiej, na którym szefowie krajów Unii Europejskiej będą rozmawiać o nowym budżecie i o funduszu odbudowy gospodarki wartym 750 mld euro. To olbrzymia szansa na cywilizacyjny skok i dalszą poprawę jakości życia. Jaką część przygotowywanego przez Unię Europejską funduszu może otrzymać Polska?

Już 17 i 18 lipca szefowie krajów Unii Europejskiej spotkają się na szczycie w Brukseli w sprawie nowego budżetu, który uwzględnia stworzenie funduszu odbudowy gospodarki. Polska ma otrzymać z niego rekordowe środki. W zgodnej opinii europosłów, to olbrzymia szansa dla naszego kraju.

Nowy budżet Unii Europejskiej – co będzie obejmował?

– Przedstawiony 27 maja 2020 r. przez Komisję Europejską zmieniony projekt długoterminowego budżetu Unii Europejskiej, uwzględnia strategiczne cele Unii sprzed pandemii, jak budowanie Zielonego Ładu, transformację cyfrową czy inwestycje w prace badawczo-rozwojowe, a zarazem bierze pod uwagę nową sytuację gospodarczą i społeczną w czasach koronawirusa. Do „normalnego” budżetu Unii Europejskiej na siedem lat Komisja Europejska zaproponowała dodatkowo przewidziany na cztery lata nowy instrument w postaci funduszu odbudowy europejskiej gospodarki – przypomina poseł Jan Olbrycht (Europejska Partia Ludowa, PO), współsprawozdawca Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027 i członek komisji budżetowej Parlamentu Europejskiego.

Fundusz Odbudowy Gospodarki – które państwa są za, a które przeciw?

Jak twierdzi europoseł Bogdan Rzońca, “Holandia, Szwecja, Austria i Dania nie chcą takiego funduszu odbudowy, jestem jednak umiarkowanym optymistą i wierzę, że Niemcom, którzy objęli prezydencję 1 lipca, uda się rozwiązać ten problem. Fundusz odbudowy jest niezbędny: zapaść, zwłaszcza w niektórych sektorach gospodarki, jak motoryzacja czy turystyka, jest ogromna.”

Tylko specjalny fundusz może nam wszystkim pomóc. Mówię – wszystkim, bo choć kryzys dotknął najmocniej kraje południa, to jego przedłużanie się i pogłębianie w samych tylko Włoszech czy Hiszpanii stanowi śmiertelne zagrożenie dla istnienia całej Unii Europejskiej – dodaje Bogdan Rzońca (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, PiS), członek komisji budżetowej Parlamentu Europejskiego.

Poseł Olbrycht zwraca uwagę, że warte 750 mld euro dodatkowe narzędzie, które – zgodnie z nazwą – ma pomóc krajom Unii Europejskiej wyjść z największego kryzysu po II wojnie światowej, nie zostało pomyślane jako system doraźnej pomocy w łataniu dziur, lecz jako nowy impuls rozwojowy.

Fundusz Odbudowy Gospodarki – czy zostanie dobrze wykorzystany przez Polskę?

– Wszystko, co będziemy w jego ramach robić, powinno być zgodne z długofalowymi celami Unii, czyli służyć budowaniu Zielonego Ładu, pozytywnym zmianom na rynku pracy, cyfryzacji, automatyzacji, poprawie konkurencyjności unijnej gospodarki, a także zwiększaniu jej odporności na kryzysy – mówi Jan Olbrycht.

– Unijne środki stwarzają wszystkim krajom Unii Europejskiej, w tym Polsce, olbrzymią szansę. Ale to od państwa, jego rządu i obywateli zależy, czy ona zostanie wykorzystana – dodaje poseł EPL.

Propozycja Komisji Europejskiej, dotycząca wieloletniego budżetu i funduszu odbudowy, ale też dodatkowych środków na transformację energetyczną, jest niezwykle korzystna dla Polski. Jest zarazem bardzo dobra dla całej Europy. Sądzę, że uda się w tym względzie wypracować kompromis, który pozwoli Unii nie tyle przetrwać, co nabrać nowych sił witalnych, tak bardzo potrzebnych w realiach morderczej konkurencji między Chinami a USA – mówi poseł Rzońca.

Budżet Unii Europejskiej – jakie kwestie zostaną poruszone w Brukseli?

Poseł Olbrycht przyznaje, że kilka spraw budzi kontrowersje. Z punktu widzenia Polski, kluczowe są dwie. Pierwsza dotyczy wytwarzania energii i dalszego wykorzystywania paliw kopalnych, w tym węgla i gazu. Druga – potencjalnego powiązania nowych unijnych środków z oceną przestrzegania praworządności.

Wprowadzenia takiego mechanizmu domagają się obywatele w wielu krajach Unii Europejskiej. Pytają: dlaczego mamy się dzielić pieniędzmi z krajami podważającymi nasze wspólne wartości? Obawiają się, że środki unijne zostaną zawłaszczone przez rządzącą grupę polityczną – bo demokratyczny mechanizm kontroli w postaci niezależnego sądownictwa został rozmontowany – stwierdza Jan Olbrycht.

Bogdan Rzońca przekonuje, że problem praworządności nie jest obecnie tematem, który spędzałby sen z powiek unijnym przywódcom i większości europosłów. – Oprócz nowego wieloletniego budżetu i funduszu odbudowy, prezydencja niemiecka musi ogarnąć negocjacje z Wielką Brytanią.

Ratowanie gospodarki dla Unii Europejskiej jest priorytetem

Unia może wyjść z tego mocniejsza, ale może też nie wyjść wcale. Polska, w której poparcie dla Unii Europejskiej sięga już 89 proc. (według ostatniego badania CBOS z lutego), nie jest zagrożeniem dla unijnej spójności. Ratowanie gospodarki jest dziś priorytetem, Polska wspiera działania KE w tym względzie – podkreśla poseł EKR.

Poseł Olbrycht odpowiada, że osobiście wolałby, by mechanizm wiążący nowe fundusze unijne z praworządnością nie był potrzebny, ale pomysł ów zyskał w Unii Europejskiej duże poparcie i zapewne w jakiejś formie wejdzie w życie.

Walczymy, by ten mechanizm nie był tworzony pod konkretne kraje, np. Węgry czy Polskę oraz by nie polegał on, jak chcą niektórzy, na zabieraniu pieniędzy. Sprzeciwiamy się też temu, by ewentualne wstrzymywanie środków, mające motywować rządy do przestrzegania wspólnych wartości, odbywało się kosztem społeczeństwa obywatelskiego, samorządów czy uczelni – podkreśla poseł EPL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu