Spis treści
Nowy rozdział współpracy nauki z przemysłem
W poniedziałek miało miejsce uroczyste podpisanie umowy, na mocy której Uniwersytet Warszawski stał się częścią Konsorcjum Naukowo-Przemysłowego „NEXT-CATALYSIS”. Rektor UW, prof. Alojzy Z. Nowak, oraz prezes ORLEN S.A., Ireneusz Fąfara, złożyli swoje podpisy, co formalnie zainicjowało współpracę. Warto dodać, że już w listopadzie do konsorcjum dołączyła Politechnika Śląska, co pokazuje rosnące zainteresowanie tym projektem wśród instytucji akademickich.
Konsorcjum „NEXT-CATALYSIS” ma na celu realizację kilku kluczowych zadań. Przede wszystkim skupia się na rozwoju innowacyjnych materiałów katalitycznych, które mogą być wykorzystane w procesach przemysłowych. Dodatkowo, partnerzy będą wspierać badania nad katalizą, co ma przyczynić się do transferu wiedzy i wdrażania najnowszych trendów w tej dziedzinie. Ważnym aspektem jest również współpraca w zakresie kształcenia przyszłych kadr dla sektora badawczo-rozwojowego.
Rola katalizatorów w przemyśle
Katalizatory odgrywają kluczową rolę w procesach chemicznych, zwiększając ich wydajność. Ich obecność nie tylko przyspiesza reakcje, ale także pozwala na bardziej efektywne wykorzystanie surowców i energii. Dzięki katalizatorom możliwe jest również obniżenie temperatury reakcji oraz minimalizacja powstawania niepożądanych produktów ubocznych. W niektórych przypadkach katalizatory umożliwiają przeprowadzenie reakcji w sposób bardziej przyjazny dla środowiska, co jest istotne w kontekście redukcji odpadów i emisji szkodliwych substancji.
Podczas podpisania umowy z Politechniką Śląską, ORLEN podkreślał, że większość procesów w jego zakładach produkcyjnych odbywa się z udziałem katalizatorów. Koncern chwalił się, że dotychczasowe projekty badawczo-rozwojowe przyniosły kilka rozwiązań o lepszych parametrach niż komercyjne katalizatory, a spółka planuje dalsze prace nad nowatorskimi materiałami katalitycznymi.
Synergia nauki i biznesu
Inicjatywa powołania Konsorcjum Przemysłowo-Naukowego „NEXT-CATALYSIS” została zainicjowana przez ORLEN, aby intensyfikować prace nad innowacyjnymi katalizatorami. Te nowoczesne rozwiązania mają być zastosowane w procesach przemysłowych firmy, w tym w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku.
Powołanie konsorcjum 'NEXT-CATALYSIS' jest przykładem synergii nauki i biznesu, która przynosi korzyści zarówno gospodarce, jak i środowisku akademickiemu. Inicjatywa ta pokazuje zaangażowanie obu stron w rozwój technologii przyszłości, tworzenie innowacji i podnoszenie konkurencyjności polskiego przemysłu na arenie międzynarodowej – mówił, cytowany na stronie UW, prof. Alojzy Z. Nowak.
To niezwykle ważna inicjatywa, obrazująca nasze spojrzenie na rozwój koncernu, wspierana przez badania i innowacje. Do realizacji tego kierunku potrzebujemy świata nauki z jego pasją, wiedzą i infrastrukturą. W zamian oferujemy ścieżkę do komercjalizacji nowych technologii, praktyczną wiedzę naszych ekspertów oraz możliwości badawcze i testowe własnych centrów badawczo-rozwojowych. Istotne są również próby przemysłowe na 'żywym organizmie', którym są zakłady produkcyjne Grupy ORLEN – skomentował cytowany na stronie uczelni Ireneusz Fąfara prezes zarządu ORLEN.
Długofalowa współpraca z Uniwersytetem Warszawskim
Podpisana umowa to kolejny etap współpracy pomiędzy Uniwersytetem Warszawskim a Grupą ORLEN, która trwa nieprzerwanie od 2015 roku. Współpraca ta obejmuje różnorodne projekty badawcze oraz inicjatywy edukacyjne, które mają na celu rozwój nowoczesnych technologii i podnoszenie kompetencji przyszłych specjalistów.
Działalność spółki ORLEN obejmuje szeroki zakres, od wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego, przez przetwórstwo i sprzedaż produktów naftowych, aż po wytwarzanie i dystrybucję energii. Grupa Orlen posiada rafinerie w Polsce, Czechach i na Litwie, a także sieć stacji paliw w Niemczech, na Słowacji, Węgrzech i w Austrii. Planuje również rozwój energetyki jądrowej opartej na małych reaktorach jądrowych SMR.
Źródło: PAP
