UOKiK bada praktyki grupy Enea. Podejrzenie ograniczenia konkurencji

Maciej Badowski
Opracowanie:
Prezes UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie możliwego stosowania praktyk ograniczających konkurencję przez grupę Enea.
Prezes UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie możliwego stosowania praktyk ograniczających konkurencję przez grupę Enea. Jarosław Jakubczak/ Polska Press
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozpoczął postępowanie wyjaśniające wobec grupy kapitałowej Enea. Podejrzenia dotyczą możliwego stosowania praktyk ograniczających konkurencję przy przyłączaniu instalacji odnawialnych źródeł energii do sieci elektroenergetycznych.

Spis treści

Przeszukania w spółkach Enea

UOKiK podjął zdecydowane działania, przeprowadzając przeszukania w trzech spółkach należących do grupy kapitałowej Enea. Działania te były wynikiem sygnałów, które dotarły do Urzędu, sugerujących możliwe nieprawidłowości w procesie przyłączania instalacji OZE do sieci elektroenergetycznych.

Pracownicy Urzędu, na podstawie zgromadzonych informacji, postanowili zbadać, czy Enea mogła preferencyjnie traktować wnioski o przyłączenie do sieci pochodzące od spółek z własnej grupy kapitałowej oraz od wybranych przedsiębiorców niepowiązanych kapitałowo z grupą. Takie działania mogłyby naruszać zasady uczciwej konkurencji, co jest szczególnie istotne w kontekście rosnącego zainteresowania inwestycjami w OZE.

Preferencyjne traktowanie i jego skutki

W komunikacie UOKiK podkreślono, że istnieją podejrzenia, iż Enea mogła wydawać wybranym przedsiębiorcom warunki przyłączenia do sieci, mimo że nie spełniali oni wszystkich wymogów formalnych lub z pominięciem kolejności złożenia wniosków.

– Przykładowo, mogło się to odbywać poprzez wydawanie wybranym przedsiębiorcom warunków przyłączenia pomimo niezachowanych wymogów formalnych lub z pominięciem kolejności złożenia wniosków. W efekcie tych działań pozostałe podmioty ubiegające się o przyłączenie ich instalacji OZE do sieci Enea Operator mogły zostać pokrzywdzone – wskazano.

Takie praktyki mogły prowadzić do sytuacji, w której inne podmioty, chcące przyłączyć swoje instalacje OZE do sieci, spotykały się z odmowami z powodu braku warunków technicznych. Dostęp do sieci elektroenergetycznej jest kluczowy dla uczestnictwa w rynku obrotu energią, dlatego jakiekolwiek ograniczenia w tym zakresie mogą mieć poważne konsekwencje dla konkurencyjności rynku.

Znaczenie dostępu do sieci elektroenergetycznej

Bez możliwości przyłączenia do sieci, nawet najbardziej innowacyjne i efektywne instalacje OZE nie mogą funkcjonować na rynku, co ogranicza ich potencjał rozwoju i wpływ na transformację energetyczną kraju.

Takie działanie, jak wyjaśniono, skutkowało odmowami przyłączenia do sieci innym podmiotom z uwagi na brak warunków technicznych. Z kolei dostęp do tej sieci jest niezbędny, aby móc uczestniczyć w rynku obrotu energią.

Jeśli zarzuty się potwierdzą, Enea może stanąć przed koniecznością wprowadzenia zmian w swoich praktykach oraz ewentualnie poniesienia konsekwencji finansowych. Dla inwestorów i przedsiębiorców działających w sektorze OZE, wyniki tego postępowania będą ważnym sygnałem dotyczącym przyszłości rynku i możliwości inwestycyjnych w Polsce.

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu