Ursula von der Leyen po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem. Przekazała „dobre wiadomości”

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Adam Jankowski/Polska Press
– Mam dobre wiadomości – w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje w sprawie funduszy europejskich, które obecnie zostały zablokowane dla Polski, w wysokości do 137 mld euro – powiedziała po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Poinformowała ponadto, że Komisja Europejska udostępni 1,4 mld euro bezpośrednio dla polskich rolników.

Spis treści

Premier podziękował za spotkanie

Podczas wspólnego oświadczenia dla mediów Donald Tusk podziękował za spotkanie w stolicy Polski. – To jest ważny dzień dla nas wszystkich, cieszę się, że znaleźliśmy czas, żeby dzisiaj poruszyć wszystkie najważniejsze, także z punktu widzenia Polski, tematy - począwszy od sytuacji na granicy z Ukrainą, sytuację Ukrainy, sytuację wojenną, sytuację wewnątrz Europy, nasze inicjatywy, energetykę jądrową – powiedział.

Premier dodał, że od pierwszych dni urzędowania jako premier jego współpraca z przewodniczącą KE miała na celu m.in. przywrócenie rządów prawa i standardów demokratycznych w Polsce, „tak, żebyśmy poczuli się znowu wszyscy równoprawnymi uczestnikami tej wielkiej historii, jaką jest historia Europy ostatnich dziesięcioleci”. – Za to bardzo dziękuję, bardzo dziękuję też za zrozumienie wszystkich polskich obaw – dodał.

Zapadną decyzje ws. zablokowanych funduszy unijnych

– Cieszę się, że mogę być w Warszawie, ponieważ to bardzo ważne czasy w Polsce. Jesteśmy pod wrażeniem waszych wysiłków w kierunku odtworzenia praworządności. (…) Razem będziemy chronić praworządność w całej Europie. Dlatego bardzo cieszę się z planu działania, który zaprezentował rząd. To jasna mapa drogowa dla Polski. Mam dobre wiadomości – w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje w sprawie funduszy europejskich, które obecnie zostały zablokowane dla Polski, w wysokości do 137 mld euro

– powiedziała podczas konferencji prasowej Ursula von der Leyen. Pochodzą z funduszu Next Generation i funduszu spójności. Przewodnicząca KE dodała, że zostanie to zagwarantowane poprzez urząd Prokuratora Europejskiego. – Jest to wspaniała wiadomość dla Europy i Polski – oceniła.

Dodatkowe środki dla polskich rolników

Premier Belgii: Polscy obywatele pokazali „wspaniałe wsparcie ludziom, którzy uciekli z Ukrainy”

Premier Belgii Alexander De Croo zauważył z kolei, że „Polska jest naprawdę ważnym graczem w Unii Europejskiej”. – Jesteście kluczowym partnerem dla Belgii, dla Unii Europejskiej. Macie bardzo dobrze funkcjonującą gospodarkę i macie ogromny udział, jeśli chodzi o promowanie europejskich wartości – powiedział.

Dodał, że polscy obywatele pokazali „wspaniałe wsparcie ludziom, którzy uciekli z Ukrainy”. – I powtarzamy to wciąż, że wspaniałe było to wsparcie. I naprawdę jesteśmy wam winni za to wiele wdzięczności. I dzięki temu możemy się zaangażować w wasze wdrażanie reform, właśnie te reformy będziemy wspierać, to co, będziecie robić – mówił.

Premier Belgii podkreślił, że „nie na co dzień możemy się dowiedzieć, że tak wielka kwota 137 miliardów euro będzie uwolniona na rzecz Polski”.

– Jeśli chodzi o Ukrainę, to jasną rzeczą jest, że sytuacja w tym kraju wymaga naszego ciągłego wsparcia. Wiemy, że sytuacja na polu bitwy nie jest dobra, ale to nie oznacza, że się poddajemy - wręcz przeciwnie – dodał.

Tusk: Mamy to. Na polskie to jest 600 mld zł

Premier Donald Tusk podkreślił, że „to jest naprawdę bardzo ważny dzień”. – Polki i Polacy (...) są prawdziwymi bohaterami tej historii, która dzisiaj znalazła swój finał – mówił.

Szef polskiego rządu podziękował von der Leyen i De Croo za zaangażowanie w kwestię odblokowania środków.

– Tak. Mamy to. Na polskie to jest 600 mld zł. To jest naprawdę góra pieniędzy, którą dobrze wykorzystamy, którą wykorzystamy też, żeby rozładować to wszystko, co budzi dzisiaj napięcie i niepokoje. Nieprzypadkowo pani przewodnicząca (KE) wspomniała o pierwszych szybkich płatnościach. Wśród nich będzie 1,5 mld euro, jeśli dobrze zrozumiałem. To też na nasze ponad 6 mld zł, które bezpośrednio trafią do małych, średnich producentów żywności – podkreślił.

Szef rządu dodał, że „to będzie pierwszy zastrzyk, który może przynieść trochę poczucia bezpieczeństwa i perspektywę także dla naszych rolników”. – Mam głębokie poczucie jako Polak, że przywracamy dziejową sprawiedliwość wobec kraju, narodu, który dla praworządności, dla demokracji zrobił więcej niż ktokolwiek inny na świecie w ostatnich kilkudziesięciu latach – podsumował.

Wizyta przewodniczącej KE i premiera Belgii w Warszawie

Wizytę w Warszawie składają przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander Dee Croo. Spotkali się z premierem Donaldem Tuskiem.

O czym rozmawiali z premierem Donaldem Tuskiem?

Szef rządu przed spotkaniem poinformował, że z przewodniczącą Komisji Europejskiej oraz z premierem Belgii będzie rozmawiać o „rolnictwie, bezpieczeństwie, KPO i partnerstwie w Europie”.

jg

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ursula von der Leyen po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem. Przekazała „dobre wiadomości” - Portal i.pl

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu