- Ustawa zawiera narzędzia sprzyjające inwestowaniu i zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych z wykorzystaniem modelu współpracy między samorządami i inwestorami. Dziś częstym wyzwaniem dla inwestorów jest uzyskanie dostępu do gruntów odpowiednich pod budowę osiedli mieszkaniowych. Chcemy uwolnić w tym celu tereny, które są w posiadaniu gmin. Oczywiście z korzyścią dla nich i ich mieszkańców- tłumaczy wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.
Jak wyjaśnia, w zamian za zbycie gruntu inwestorowi gmina otrzyma określoną liczbę lokali. Będzie je mogła przeznaczyć na zaspokojenie lokalnych potrzeb mieszkaniowych lub np. pod działalność zdrowotną, edukacyjną czy kulturalną. - Dodatkowo gmina będzie mogła liczyć na bezzwrotną pomoc państwa przy realizacji infrastruktury technicznej i społecznej. Jest to szczególnie istotne, bo pomaga zapewnić zarówno rozwiązania niezbędne do prawidłowego funkcjonowania budynków, jak i te pozytywnie wpływające na jakość zamieszkiwania – dodał Gowin..
Jak napisano w komunikacie, gminy mogą przeznaczać swoje nieruchomości na cele inwestycyjne już obecnie, na podstawie ogólnych zasad gospodarowania gruntami gminnymi. Jednak w praktyce możliwości te nie są w pełni wykorzystywane. Ustawa ma to zmienić i zachęcić samorządy lokalne do szerszego angażowania się w działania służące rozwojowi budownictwa z wykorzystaniem zasobu nieruchomości gminnych. Na konieczność opracowania takiej regulacji zwracały uwagę zarówno samorządy, jak i potencjalni inwestorzy.
- Kiedy możemy się spodziewać luzowania obostrzeń? Minister finansów odpowiada
- Rachunki za prąd nawet o 10 proc. w górę
- Ekspert: Czeka nas podwyżka cen benzyny i oleju napędowego
- Rada Przedsiębiorczości: Rząd nie zastosował się do ustalonych przez siebie zasad
- Kiedy zostaną otwarte lokale gastronomiczne i siłownie? Prezydent odpowiada
- Bunt Przedsiębiorców. Premier Morawiecki: Tych, którzy łamią przepisy spotykają kary
W komunikacie przedstawiono przykład gminy, która decyduje się skorzystać z rozwiązania „lokal za grunt”. - Wystawia w tym trybie na sprzedaż działkę o wartości 1 mln zł. Jeśli dojdzie do podpisania umowy, będzie mogła dodatkowo uzyskać grant na pokrycie do 10 proc. kosztów przedsięwzięcia infrastrukturalnego towarzyszącego inwestycji realizowanej przez nabywcę nieruchomości- napisano.