Pomimo niedogodności i zagrożeń wynikających z pandemii, pracownicy w Polsce zdążyli się do obecnej sytuacji w pewnym sensie przyzwyczaić. Większość osób (64%), deklaruje że ich motywacja do pracy pozostała bez zmian. Polski rynek pracy stroi jednak przez wieloma wyzwaniami.
Co zatem obecnie niepokoi polskich pracowników? – o tym m.in. mówią wyniki badania agencji Insight Lab z Grupy Komunikacja Plus.
Już ponad rok pracownicy w Polsce zmagają się z konsekwencjami zawodowymi wynikającymi z pandemii COVID-19. Pomimo zmian dotyczących trybu oraz sposobu pracy, na podstawie przeprowadzonego przez Insight Lab badania, można oszacować, że
pracownicy zdążyli oswoić się z obecną sytuacją pandemiczną.
Większość osób (64%), które w 2021 roku odpowiadały na pytanie dot. motywacji do pracy w czasie pandemii COVID-19 deklaruje, że pozostała ona bez zmian. Dany odsetek wzrósł o 14% względem roku 2020 (z 50% na 64%). Jednocześnie spadła liczba respondentów, którzy twierdzą, że ich motywacja do pracy w czasie pandemii COVID-19 uległa zmniejszeniu (z 28% w roku 2020 do 23%). Podobny kierunek zmian dotyczy pracowników, których motywacja się zwiększyła (spadek z 12% do 8%).
– Warto zauważyć, że w dobie gwałtownych zmian, najbardziej optymistyczne podejście do pracy wykazują bardzo młodzi pracownicy. Młodzi dobrze odnaleźli się w nowej, bardziej wirtualnej rzeczywistości zawodowej. Osoby w wieku 18-24 lat, częściej niż inne grupy wiekowe twierdzą, że ich motywacja do pracy uległa zwiększeniu (21% vs 4%-11%) – mówi Ewa Eron, Operations Director w Insight Lab.
Pozytywne i negatywne konsekwencje pandemii
Optymizm płynie również z danych dotyczących relacji ze współpracownikami oraz przełożonymi. Pomimo zwiększenia udziału pracy zdalnej w polskich firmach, pracownicy najrzadziej deklarują pogorszenie się aspektów relacyjnych w codzienności zawodowej (odpowiedzi negatywne dot. współpracowników: 20% oraz przełożonych: 16%). Tryb „home office” nie stanowi również większej bariery w komunikowaniu się pomiędzy pracownikami w firmie. Zdecydowane pogorszenie w kontaktach deklaruje jedynie 8% zatrudnionych.
– W Polsce możemy w dalszym ciągu zauważyć dużą niepewność o to, co przyniosą nam nadchodzące miesiące, czy lata. To sprawia, że aż 44% respondentów deklaruje pogorszenie poczucia bezpieczeństwa. Ten niepokój dotyczy w szczególności naszej sytuacji zawodowej – przyznaje Ewa Eron.
