W jakie nieruchomości chcą inwestować Polacy?

Agata Stradomska
Agata Stradomska
Agata Stradomska RE/MAX Polska
Nieruchomości to lokata długoterminowa. Początkującym inwestorom ciężko będzie wytropić okazję, którą będą mogli sprzedać szybko i z zyskiem. Wyszukiwanie takich ofert wymaga cierpliwości i doświadczenia oraz dobrej znajomości rynku. Na co warto zwrócić uwagę rozpoczynając inwestowanie na rynku nieruchomości?

Jak uzyskać środki?

Przyjmując dłuższy horyzont czasowy, zainwestowane środki mogą przynieść zysk zarówno w postaci uzyskania lepszej ceny sprzedaży nieruchomości w przyszłości, jak też w postaci bieżącego, regularnego dochodu - jeśli zdecydujemy się tę nieruchomość wynająć. Z tego punktu widzenia ciekawym rozwiązaniem są lokale mieszkalne. Jeśli wykażemy się zdolnością kredytową, tylko część ceny inwestycji będziemy pokrywać z własnych środków, a pozostałą kwotę możemy sfinansować kredytem hipotecznym. Wpływy z najmu pomogą nam w regulowaniu comiesięcznych rat, a inwestowanie zostanie rozpoczęte z mniejszym budżetem. Przykładowo - dysponując wolną kwotą 50 tys. zł niewiele kupimy, ale korzystając z kredytu, zwiększymy budżet do 250 tys. zł. Za taką stawkę znajdziemy 2-pokojowe mieszkanie we Wrocławiu, Poznaniu czy Gdańsku.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Kupując mieszkanie inwestycyjnie, warto zastanowić się nad tym czy lokalizacja nieruchomości na przestrzeni kilku najbliższych lat poprawi swoją atrakcyjność. Wpływ na to będą mieć m.in. rozwój infrastruktury, komunikacja, otoczenie, moda. Nieruchomości, które obecnie położone są w tańszej dzielnicy, mogą za kilka czy kilkanaście lat zyskać na wartości.
Ponadto trzeba pamiętać, że przy sprzedaży mieszkania za 10 czy 20 lat, będzie ono o tyle samo starsze. Wybierając nieruchomość pod kątem inwestycji, warto się zastanowić czy materiał wykorzystany do budowy w przyszłości będzie równie atrakcyjny, czy też kupujący będą unikać takiej technologii?

Potencjał najmu

Myśląc o inwestycji w nieruchomość, która będzie wynajmowana warto przeanalizować rynek pod kątem popytu. Rynkowi najmu sprzyjają: migracja zarobkowa i szkolnictwo wyższe. To cechy dużych miast wojewódzkich, gdzie zainteresowanie czasowym zamieszkaniem jest wielokrotnie większe, niż w małych miejscowościach. Patrząc na prognozy demograficzne do 2050 r., zwiększy się liczba mieszkańców Warszawy i … Rzeszowa. Spadnie natomiast, i to znacząco, Łodzi, Poznania czy Opola. Z tej perspektywy bezpieczna wydaje się inwestycja na rynku warszawskim, tutaj na brak popytu raczej nie będzie można narzekać, ponadto możliwe do uzyskania czynsze są w stolicy najwyższe. Mieszkania w Warszawie należą jednak do najdroższych w Polsce (wyższe ceny są tylko w Sopocie) - mieszkanie w stolicy kosztuje ponad 70 proc. więcej niż przeciętne mieszkanie w innym miejscu Polski.

Preferencje najemców

Myśląc o zakupie mieszkania do wynajmu musimy poznać preferencje najemców. Największym popytem cieszyć się będą 2- i 3-pokojowe mieszkania, w typowym standardzie. Najemcy również preferują określone lokalizacje - związane z dobrym dojazdem do ich pracy lub na uczelnie. Musimy jednak liczyć się z pewną rotacją najemców oraz występującymi okresami, kiedy mieszkanie jest wolne. Wielu właścicieli szacuje, że lokal mieszkalny jest wynajmowany średnio przez 10 miesięcy w roku.

Rynek pierwotny czy wtórny?

Mieszkania na rynku pierwotnym, w większości miast w Polsce, są zdecydowanie droższe, niż na rynku wtórnym. Jednym z wyjątków jest Warszawa, gdzie średnio mieszkania na rynku wtórnym są tylko nieznacznie tańsze. Mieszkania nowe są atrakcyjniejsze dla najemców – będą także uważane za nowe, kiedy za kilka lat zdecydujemy się je sprzedać. Zawsze jednak wymagać będą dodatkowych nakładów na wykończenie. Jeśli nie dysponujemy sprawdzoną ekipą, może być to kłopotliwe i kosztochłonne. Szczególnie kiedy inwestycja ma być przeprowadzana w innym mieście. Niektórzy deweloperzy oferują opcje wykończenia według proponowanych pakietów, co może być w wielu przypadkach bardzo wygodne i pozwala w pełni kontrolować koszty.

Decydując się na mieszkanie na rynku wtórnym możemy wybierać pomiędzy lokalami, które można wynająć od razu, a takimi, które będą wymagać większych lub mniejszych remontów. Ta druga opcja pozwala kupić nieruchomość taniej, ale z drugiej strony wymaga posiadania zaufanej ekipy i cierpliwości.

Podejmując decyzję o rozpoczęciu inwestowania na rynku nieruchomości warto przeanalizować wiele aspektów, takich jak: posiadany budżet, możliwości rynkowe, potencjał, popyt, możliwa stopa zwrotu, horyzont inwestycji. Nawet jeśli kupujemy mieszkanie dla siebie, warto pomyśleć o nim jak o inwestycji. Życie często pokazuje, że nic nie jest “na zawsze”, a kupowanie z wizją sprzedaży pozwala zarabiać na nieruchomościach, nawet wtedy, jeśli kupujemy je na własny użytek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu