W końcu będzie wspólny bilet na pociągi wszystkich przewoźników

Maciej Badowski AIP
Dla pasażera udającego się w podróż pociągiem oznacza to przede wszystkim sporą oszczędność czasu przy zakupie biletów.
Dla pasażera udającego się w podróż pociągiem oznacza to przede wszystkim sporą oszczędność czasu przy zakupie biletów. Marzena Bugala- Azarko
Kolej się unowocześnia i wychodzi na przeciw oczekiwaniom podróżnych. Tyle w teorii, w praktyce będziemy zmuszeni jeszcze trochę poczekać.

Pakiet Podróżnika to inicjatywa koordynowana przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Pozwala pasażerom kupno w jednym miejscu i w jednej transakcji biletu na przejazd pociągami trzech różnych przewoźników: PKP Intercity, POLREGIO i PKP SKM w Trójmieście. Jest to wstępny etap do wprowadzenia za około rok wspólnego biletu.

Wprowadzając Pakiet Podróżnika realizujemy pierwszy etap tej strategii. Po osiągnięciu tego pierwszego celu zapraszamy do tego projektu innych przewoźników. Kolejnym krokiem będzie negocjacja wspólnej taryfy i wtedy będzie można powiedzieć, że dojdziemy do wspólnego biletu w prawdziwym tego słowa znaczeniu- mówił podczas piątkowej konferencji wiceminister infrastruktury i budownictwa, Andrzej Bittel.

Dla pasażera udającego się w podróż pociągiem oznacza to przede wszystkim sporą oszczędność czasu przy zakupie biletów. Jednocześnie podkreślono, że w ramach Pakietu Podróżnika uwzględniane są wszystkie zniżki i oferty handlowe każdego z przewoźników.

Wspólny bilet to ambitny projekt, który widzimy szeroko. Dzisiaj wdrażamy jego pierwszy, pilotażowy etap. Już teraz wprowadzamy kluczową funkcjonalność, która uprości pasażerom podróż. Chcemy włączyć do projektu innych przewoźników, także aglomeracyjnych, wprowadzić sprzedaż internetową oraz, na ile równoważyć to będą korzyści z uczestnictwa przewoźników w systemie, obniżyć koszt podróży. To są wyzwania i kierunek dalszego rozwoju projektu – podkreślał Bittel.

Wspólny bilet nie jest nowym pomysłem. Nad takim rozwiązaniem pracowano już wcześniej, jednak bez powodzenia. Zwrócił na to uwagę Krzysztof Mamiński, Prezes Zarządu PKP S.A. – O rozwiązaniu typu wspólny bilet dyskutowano na kolei od lat, jednak nikomu nie udało się go do tej pory wprowadzić. My podjęliśmy to wyzwanie i sprostaliśmy mu. Pierwszy efekt naszych prac to Pakiet Podróżnika – mówił Mamiński. Jednocześnie zadeklarował, że “na przełomie roku 2018 i 2019 będziemy mogli zaprosić na konferencję o uruchomieniu wspólnego biletu w formie wspólnej taryfy”.

Trochę mniej optymistycznie do przedsięwzięcia odniósł się Kamil Wilde, wiceprezes Urzędu Transportu kolejowego. Oczywiście popiera inicjatywę, jednak zwrócił uwagę na szereg problemów związanych ze wspólnym biletem.

- W przeciągu kilku minut udało mi się wypisać przynajmniej 10 podstawowych problemów- mówił Wilde. Wśród nich wymienił różne systemy taryfowe, ulgi, oferty specjalne, czy brak przepisów powszechnie obowiązujących, obligujących przewoźników korzystających z umowy PSC do wejścia do tego przedsięwzięcia. Zwrócił uwagę również na to, że wpływ ze sprzedaży biletów dla przewoźników na pewno będzie malał. Ale jego zdaniem, wspólny bile “to coś, co jest wyczekiwane tak naprawdę w całym kraju, w każdym mieście przez praktycznie każdego pasażera”.

- Nadrzędnym celem jest przyciągnięcie podróżnych i zachęcenie ich do skorzystania z kolei. Bardzo mnie cieszy,że coraz mniej na ten temat mówimy, a coraz więcej robimy- podsumował Wilde.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu