Zakład Ubezpieczeń Społecznych świadczenia wypłaca w kilku terminach: 1. 5. 6. 10. 15. 20. i 25. dnia miesiąca. Jeśli termin płatności świadczenia przypada w sobotę, niedzielę lub w inne dni ustawowo wolne od pracy w Polsce, to świadczenie wypłacane jest wcześniej. Tak będzie w listopadzie.
Im ZUS szybciej wypłaci emerytury i renty
Emeryci i renciści, których termin płatności świadczenia przypada na 1 listopada, mogą spodziewać się środków pieniężnych do 31 października.
- Z kolei do 3 listopada świadczenie otrzymają te osoby, których termin płatności świadczenia przypada na 5 listopada - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
Wcześniejszego przelewu z ZUS mogą się również spodziewać emeryci i renciści, którym termin wypłaty świadczenia przypada na 25 listopada. Ponieważ ten dzień przypada na sobotę, pieniądze powinny wpłynąć najpóźniej w piątek, 24 listopada.
Każdy samodzielnie decyduje o sposobie otrzymywania świadczenia z ZUS-u na etapie składania wniosku o konkretne świadczenie. Jeśli otrzymuje z ZUS-u emeryturę czy rentę w gotówce, a chciałby zacząć otrzymywać świadczenie na rachunek bankowy, to wystarczy, że wypełni formularz ZUS EZP, czyli wniosek o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce.
Wniosek można złożyć osobiście w placówce ZUS lub wysłać go pocztą. Można również dokonać takiej zmiany korzystając z Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Dyspozycję dotyczącą sposobu przekazywania wypłaty zawsze można zmieni.
Zmieniasz adres lub numer konta? Zawiadom ZUS
Seniorom, którzy zmieniają adres lub numer konta, ZUS przypomina, by z wyprzedzeniem informowali o tym fakcie - najpóźniej na 12 dni roboczych przed terminem płatności swojego świadczenia.
Niestety, wciąż zdarzają się osoby, które o tym obowiązku zapominają. Składają dyspozycję zmiany danych kilka dni przed datą wypłaty świadczenia i jednocześnie zamykają poprzedni rachunek bankowy. Przekazanie pieniędzy pod błędny adres czy na nieistniejący już numer konta powoduje, że emerytura czy renta zostaje zwrócona do ZUS, a senior musi dłużej czekać na przekaz z poczty lub przelew bankowy.
By uniknąć takiej sytuacji, należy jak najszybciej poinformować ZUS o zmianie adresu, pod którym zamieszkujemy czy numeru rachunku bankowego, na który ma być przekazywana emerytura, renta czy inne świadczenie długoterminowe. Wskazanie prawidłowych i aktualnych danych ma duży wpływ nie tylko na przepływ informacji, ale także na wypłatę świadczeń.
Osoby mieszkające w Polsce zmianę danych adresowych, osobowych lub rachunku bankowego mogą złożyć na druku EZP. Mogą to zrobić osobiście w ZUS, wysłać pocztą lub przesłać elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS.
Co z waloryzacją emerytur 2024 po wyborach?
W projekcie ustawy budżetowej, który zostanie przedłożony Sejmowi, jeszcze rząd Zjednoczonej Prawicy zaproponował zatwierdzenie waloryzacji emerytur i rent 2024 na poziomie 112,3 procent. To oznacza, że wartość świadczeń brutto zostanie podniesiona o 12,3 procent. To nieco mniej niż w marcu 2023 roku, jednakże należy pamiętać, że od tego czasu wskaźnik inflacji również spadł. W sierpniu wyniósł on już tylko 10,1 procent, a eksperci przewidują, że we wrześniu 2023 roku spadnie poniżej 10 procent i nadal będzie maleć.
Czy w związku z ewentualną zmianą rządu po wyborach możliwe są zmiany w stawkach waloryzacji emerytur? Wprowadzenie waloryzacji procentowej dla emerytów to ustawowy obowiązek. Przyjęta stawka wzrostu wynosi 12,3 procent i nie może zostać zmniejszona. Aby poznać dokładne prognozy dotyczące emerytur w 2024 roku po uwzględnieniu waloryzacji procentowej, zapraszamy do sprawdzenia galerii zdjęć. Tam dokładne wyliczenia dla poszczególnych emerytur.