W obiegu pojawił się nowy banknot. Poznaj pięćsetkę, by nie ulec oszustom

Zbigniew Biskupski AIP
mat. prasowe
Piątek 10 lutego 2017 r. to data wprowadzenia do obiegu przez Narodowy Bank Polski banknotu o nominale 500 zł, będącego kolejnym banknotem z serii „Władcy polscy”. Warto go poznać, bo z tak rzadkiej okazji jak wprowadzenjie nowego banknotu zechcą też skorzystać oszuści.

Na nowym banknocie 500-złotowym znajduje się wizerunek Jana III Sobieskiego, pochodzący z jego medalionu koronacyjnego. Na przedniej stronie banknotu król jest zwrócony w stronę stylizowanego wizerunku herbu rodu Sobieskich noszącego nazwę Janina. Po prawej stronie portretu władcy widoczny jest szyszak husarski. Na odwrotnej stronie banknotu znajdują się: orzeł w koronie i pałac w Wilanowie. Banknot jest utrzymany w kolorystyce szarobrązowej, niebieskiej, bordowej i zielonej.

Jak sprawdzić autentyczność

Przy ocenie autentyczności banknotu warto zapoznać się z jego zabezpieczeniami, które zamieszczone są na stronie internetowej NBP. Do szybkiej weryfikacji służą zabezpieczenia niewymagające użycia specjalistycznego sprzętu np. znak wodny, recto-verso, farba zmienna optycznie. W przypadku banknotu 500 zł, z prawej strony portretu władcy znajduje się szyszak husarski ? podczas poruszania banknotem powinien zmienić barwę z zielonej na niebieską, a umieszczony na nim wzór falistej linii sprawić wrażenie ruchomego.

Czytaj też:
To ma ręce i nogi. PKP oddaje działki pod budownictwo mieszkaniowe. I to praktycznie w każdej miejscowości, w której je ma. Sprawdź czy też na tym nie możesz skorzystać!

Na powierzchni strony przedniej banknotu widać fragmenty nitki zabezpieczającej (okienkowej), która podczas poruszania banknotem płynnie zmienia wzór oraz barwę. Na odwrotnej stronie banknotu widać złoty ornament wykonany farbą opalizującą. W zależności od kąta patrzenia jest on widoczny lub prawie niedostrzegalny.

Łatwiejsze rozliczenia

Wprowadzenie do obiegu banknotu 500 zł ułatwi rozliczenia gotówkowe pomiędzy obywatelami oraz zmniejszy koszty obsługi pieniądza zarówno dla przedsiębiorców, jak i banku centralnego.
Pozwoli również na lepsze zarządzanie przez NBP zapasem banknotów obiegowych.
Narodowy Bank Polski obserwuje w ostatnich latach wzrost obrotu gotówkowego oraz większe zainteresowanie obywateli banknotami o wysokich nominałach.

Prace projektowe nad nowym banknotem trwały dwa lata. Autorem projektu graficznego jest Andrzej Heidrich, który zaprojektował również pozostałe polskie banknoty obiegowe o nominałach 10, 20, 50, 100 i 200 zł).Narodowemu Bankowi Polskiemu przysługuje wyłączne prawo emitowania znaków pieniężnych Rzeczypospolitej Polskiej. Producentem banknotów, na zlecenie NBP, jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA.

Czytaj też:
To może być ciekawa wskazówka, jak dobrze ulokować oszczędności. Robert Lewandowski wytycza nowe ślady i pokazuje, że ryzyko nie takie straszne

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu