W planach PKP jest podziemna kolej z osiedla Złocień do Nowej Huty. Miasto bierze to pod uwagę w swojej strategii rozwoju

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Jest koncepcja, by w Krakowie powstała podziemna kolej. Takie rozwiązania są już np. w Łodzi.
Jest koncepcja, by w Krakowie powstała podziemna kolej. Takie rozwiązania są już np. w Łodzi. Pawel Lacheta
Podczas sesji Rady Miasta wiceprezydent Krakowa Jerzy Muzyk poinformował o planach PKP dotyczących budowy nowej linii kolejowej z osiedla Złocień do Nowej Huty. Nowe połączenie miałoby być podziemnym rozwiązaniem.

- Kolej przedstawiła nam prezentacje linii kolejowej w tunelu od przystanku Złocień w kierunku kombinatu w Nowej Hucie. To na razie wstępna koncepcja, jeszcze bez wyznaczenia konkretnych przystanków. Mamy jednak na uwadze tę propozycję, którą bierzemy pod uwagę na etapie opracowywania kierunków zagospodarowania przestrzennego Krakowa. Ta koncepcja będzie też wykorzystana przy projektowanym planie ogólnym dla Krakowa - poinformował wiceprezydent Jerzy Muzyk.

Przypomnijmy, że PKP PLK rozbudowuje sieć kolejową w Krakowie, szczególnie dla potrzeb szybkiej kolei aglomeracyjnej. W ostatnich latach dobudowano dodatkową parę torów w centrum Krakowa dla pociągów SKA. Powstał przystanek Kraków Grzegórzki, estakady kolejowe między ulicami Kopernika i Miodową, trzy mosty kolejowe na Wiśle.

Ubiegły rok okazał się rekordowy pod względem liczby przewiezionych pasażerów przez przewoźników kolejowych realizujących kursy pociągami w Małopolsce - z ich oferty skorzystało ponad 20 milionów osób. Prognozy są takie, że zainteresowanie podróżowaniem koleją będzie wzrastać.

W Krakowie są też projekty nowych połączeń SKA, w tym linia z Dworca Głównego, przez Olszę, Dąbie, Łęg do Nowej Huty.

Plany PKP PLK dotyczące rozbudowy sieci kolejowej obejmują też budowę najbliższych latach połączeń pomiędzy Krakowem a Myślenicami, Niepołomicami i Olkuszem.

Budowa nowego odcinka obwodnicy autostradowej przez Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy została oprotestowana przez mieszkańców.

Co dalej z rozbudową obwodnicy na Bielanach? Piątego ringu w...

We wrześniu ubiegłego roku Rada Miasta Krakowa podjęła uchwałę, w której zawnioskowała do prezydenta Krakowa o rozbudowę systemu kolei aglomeracyjnej na terenie miasta poprzez budowę nowych przystanków kolejowych w ciągu linii kolejowej nr 8 oraz włączenie w system kolei aglomeracyjnej linii kolejowej nr 100 (Małej Obwodnicy Kolejowej Krakowa).

W uchwale wskazano, że w zakresie linii kolejowej nr 8 wnosi się o budowę co najmniej trzech nowych przystanków kolejowych: Kraków - Prądnik Czerwony, Kraków - Prądnik Biały, Kraków - Żabiniec (al. 29 listopada) wraz z budową kładki pieszo-rowerowej.

Drożejące mieszkania w Polsce

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: W planach PKP jest podziemna kolej z osiedla Złocień do Nowej Huty. Miasto bierze to pod uwagę w swojej strategii rozwoju - Gazeta Krakowska

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu