W poniedziałek 17 stycznia zaczynają się zimowe ferie szkolne. Czy będą bezpieczne? [16.01.2022]

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Szymon Sarnawski / Polska Press
Uczniowie z pierwszych pięciu województw rozpoczną w najbliższy weekend ferie zimowe. Jak zapewnić najmłodszym bezpieczny zimowy wypoczynek? O tym mówili w trakcie briefingu minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

Uczniowie z pierwszych pięciu województw rozpoczną w najbliższy weekend ferie zimowe. Jak zapewnić najmłodszym bezpieczny zimowy wypoczynek? O tym mówili w trakcie briefingu minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

Pierwsza piątka

Uczniowie z województw kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego i małopolskiego jako pierwsi rozpoczynają zimową przerwę w nauce. Część dzieci i młodzieży ferie spędzi na zorganizowanych zimowiskach, część w swoich rodzinnych miejscowościach.

– Inspekcja Transportu Drogowego zapewnia bezpieczeństwo najmłodszym w okresie ferii zimowych. Sprawdzenie stanu technicznego autokarów oraz trzeźwości kierowców to podstawowy warunek udanego wypoczynku. Rodzice oraz organizatorzy zimowisk mogą zwrócić się do ITD z prośbą o dokonanie takiej kontroli – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Bezpieczna droga na zimowisko

Wraz z rozpoczęciem ferii na drogach spodziewane jest większe natężenie ruchu, szczególnie na trasach prowadzących do popularnych miejsc zimowego wypoczynku. O bezpieczeństwo podróżnych będą w tym czasie dbać inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego prowadzący szczegółowe kontrole autokarów wycieczkowych.

O przeprowadzenie kontroli do Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego mogą zwrócić się organizatorzy oraz rodzice. Kontrole są prowadzone zarówno w punktach kontrolnych, w miarę możliwości w miejscu wyjazdu autokaru, jak i na głównych szlakach komunikacyjnych.

Inspektorzy przypominają, że opiekunowie wycieczek powinni dbać o bezpieczeństwo najmłodszych w trakcie całej podróży. Powinni też reagować, kiedy kierowca nie stosuje się do przepisów lub jego zachowanie może wskazywać, że jest pod wpływem alkoholu albo środków odurzających.

Zaplanowane indywidualne wyjazdy

O bezpieczeństwo swoje, jak i innych uczestników ruchu drogowego, powinni zadbać również kierowcy samochodów osobowych. Sprawdzenie stanu technicznego pojazdu, jego wyposażenia, odpowiednie przygotowanie samochodu do podróży w trudnych, zimowych warunkach atmosferycznych jest koniecznością. Przed podróżą kierowcy powinni zadbać o własną kondycję psychofizyczną. Największymi wrogami kierowcy w trakcie długiej podróży są zmęczenie i znużenie, które obniżają koncentrację i wydłużają czas reakcji.

Podstawą bezpiecznej podróży jest prędkość dostosowana do panujących warunków. Nadmierna prędkość nadal jest jedną z głównych przyczyn niebezpiecznych zdarzeń na drogach. Często jest też pośrednią przyczyną innych błędnych zachowań, np. nieprawidłowego wyprzedzania, nieustąpienia pierwszeństwa pieszym na przejściach, niezachowania bezpiecznych odległości między pojazdami.
Kierowcy powinni zachować ostrożność, stosować się do ograniczeń prędkości, nie przeceniać własnych umiejętności i dostosować technikę jazdy do warunków na drodze.

W miejscach szczególnie niebezpiecznych o konieczności zachowania rozsądku, ostrożności i stosowania się do przepisów ruchu drogowego będą kierującym przypominać patrole Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym GITD, prowadzące kontrole prędkości oraz ok. pół tysiąca urządzeń pracujących w systemie fotoradarowym.

Zabawa, ale tylko w bezpiecznych warunkach

W okresie ferii ważne jest także bezpieczeństwo dzieci w trakcie zabaw na śniegu. Nie wolno zjeżdżać na sankach w pobliżu drogi. Nie wolno przywiązywać sanek do samochodu czy ciągnika rolniczego – tak zorganizowany na drogach publicznych kulig jest nie tylko niezgodny z przepisami, ale przede wszystkim jest niebezpieczny dla jego uczestników i może zakończyć się tragicznym wypadkiem.

Rodzice i opiekunowie powinni również zwracać uwagę na bezpieczeństwo dzieci wybierających się na spacer, czy pieszą wędrówkę, szczególnie w warunkach ograniczonej widoczności. Warto przypomnieć dzieciom o podstawowych zasadach poruszania się po drogach oraz wyposażyć najmłodszych w elementy odblaskowe. Dzieciom w zimowych zabawach powinni towarzyszyć dorośli opiekunowie.

Dołącz do „Bezpiecznej Szkoły Krokodylka Tirka” online

Podstawowych zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, bezpieczeństwa w podróży, stosowania pasów bezpieczeństwa, konieczności noszenia elementów odblaskowych i umiejętności prawidłowego powiadamiania służb ratunkowych najmłodsi mogą nauczyć się w trakcie zajęć edukacyjnych przygotowanych przez Inspekcję Transportu Drogowego.

Projekt edukacyjny „Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka” online został opracowany z myślą o najmłodszych uczestnikach ruchu drogowego – uczniach klas 1-3 szkół podstawowych. W trakcie zajęć najmłodsi nie mają czasu na nudę. Uczniowie śledzą przygody bohaterów filmów animowanych, aktywnie uczestniczą w quizach i odpowiadają na pytania prowadzących zajęcia.
Zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem. Do tej pory wzięło w nich udział ponad 21 tys. uczniów z całej Polski.
Placówki oświatowe zainteresowane uczestnictwem w projekcie mogą przesyłać zgłoszenia na adres e-mail: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu