W tej kwestii Polacy są praktycznie zgodni: 92% badanych uważa, że kryzys energetyczny nie usprawiedliwia spalania śmieci

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Aż 67 proc. ankietowanych uważa, że jakość systemu edukacji w zakresie przeciwdziałania zanieczyszczeniom powietrza w Polsce jest przynajmniej niewystarczająca, z czego niemal 18 proc. określa te działania jako „bardzo złe”, a 80 proc. oczekuje od swojego pracodawcy aktywnego zaangażowania w walkę o czyste powietrze.
Aż 67 proc. ankietowanych uważa, że jakość systemu edukacji w zakresie przeciwdziałania zanieczyszczeniom powietrza w Polsce jest przynajmniej niewystarczająca, z czego niemal 18 proc. określa te działania jako „bardzo złe”, a 80 proc. oczekuje od swojego pracodawcy aktywnego zaangażowania w walkę o czyste powietrze. Tomasz Czachorowski/Polska Press
86% badanych Polaków obawia się nadchodzącej zimy pod kątem jakości powietrza. Jednocześnie 92% uważa, że kryzys energetyczny nie usprawiedliwia spalania śmieci.

Respondenci badania przeprowadzonego wśród przedstawicieli biznesu z całej Polski wskazali jakie działania powinien podjąć rząd, żeby zapobiegać kryzysowi energetycznemu:

  • dla 42% rozwiązaniem są inwestycje w energetykę jądrową,
  • 32% wskazało na wsparcie fotowoltaiki
  • a 41% sugeruje tworzenie regulacji ułatwiających korzystanie z OZE.

Zła jakość powietrza skłania nawet do zmiany miejsca pracy i zamieszkania

W badaniu przeprowadzonym wśród pracowników firm zrzeszonych w projekcie „Biznes kontra smog - Wspieramy klimat” wzięło udział niemal 1800 osób. 59% z nich przyznało, że rozważa zmianę miejsca pracy i zamieszkania ze względu na złą jakość powietrza w miejscowości wykonywania swojej pracy.

Jednocześnie większość ankietowanych, aż 67% uważa, że jakość systemu edukacji w zakresie przeciwdziałania zanieczyszczeniom powietrza w Polsce jest przynajmniej niewystarczająca, z czego niemal 18% określa te działania jako „bardzo złe” a 80% oczekuje od swojego pracodawcy aktywnego zaangażowania w walkę o czyste powietrze.

- Od pierwszej edycji program cieszy się rosnącym zainteresowaniem nie tylko firm, które dołączają do inicjatywy, ale też szkół i przedszkoli, zgłaszających chęć przeprowadzenia warsztatów w swoich placówkach. „Biznes kontra smog - Wspieramy klimat” to inicjatywa oddolna, w której zaangażowani są wolontariusze 30 firm, świadomi, że edukacja jest pierwszym i prawdopodobnie najważniejszym krokiem w walce o czyste środowisko - mówi Tomasz Barańczyk, lider inicjatyw ESG i partner PwC Polska.

- Im lepiej poznamy wpływ naszych działań na środowisko, tym lepiej będziemy mogli kształtować proekologiczne zachowania. Program “Biznes kontra smog” jest przykładem na to, że społeczną odpowiedzialność biznesu najlepiej realizować poprzez współpracę - dodaje Tomasz Barańczyk.

Wszystko zaczyna się od edukacji antysmogowej

Prowadzenie edukacji smogowej i klimatycznej zyskuje szczególnie na znaczeniu w obliczu kryzysu energetycznego, z którym obecnie zmaga się Polska.

- Warto podkreślić, że to właśnie inwestycje, których celem jest ochrona powietrza i klimatu jednocześnie stanowią rozwiązanie tego kryzysu. Przykładowo ogrzewanie za pomocą pomp ciepła czy produkcja własnego prądu z instalacji fotowoltaicznych nie tylko ogranicza smog – przede wszystkim pozwala znacząco zmniejszyć rachunki za energię, a w skali kraju uniezależnić się od importu surowców energetycznych – mówi Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

W tej kwestii Polacy są praktycznie zgodni: 92% badanych uważa, że kryzys energetyczny nie usprawiedliwia spalania śmieci
mat. prasowe programu „Biznes kontra smog”

Celem tegorocznej edycji „Biznes kontra smog - Wspieramy klimat”, podobnie jak poprzednich - jest realizacja programu wolontariatu pracowniczego w obszarze edukacji dzieci i młodzieży na temat jakości powietrza i przeciwdziałania zmianie klimatu. Dzięki dołączeniu nowych firm, wolontariusze będą mogli dotrzeć ze szkoleniami do jeszcze większej liczby szkół i przedszkoli, nie tylko z województwa małopolskiego.

Zajęcia są prowadzone przez przeszkolonych wcześniej przez Krakowski Alarm Smogowy wolontariuszy, a program jest dostosowany do różnych grup wiekowych. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się m.in. czym jest smog, dlaczego powstaje, jakie zagrożenia niesie dla zdrowia i życia ludzi oraz co można i należy robić, aby móc oddychać czystszym powietrzem.

Ścieżka tematyczna na temat zmiany klimatu umożliwi dzieciom i młodzieży poznanie głównych przyczyn przyspieszenia zmiany klimatu oraz kształtowanie postaw ekologicznych w życiu codziennym. Organizatorzy projektu podkreślają, że wszystkie warsztaty są bezpłatne.

- Niemal 90% naszych respondentów obawia się nadchodzącej zimy ze względu na jakość powietrza. Tym bardziej cieszy nas, że do grona organizacji współpracujących w programie dołączył UNICEF, dzięki czemu jeszcze wyraźniej będziemy mogli zwrócić uwagę również na prawa dzieci do życia w czystym środowisku. Dla naszych firm to wyjątkowo istotna sprawa - mówi Adam Jamioł, partner zarządzający krakowskim biurem PwC Polska.

Trwa głosowanie...

Jak oceniasz sytuację finansową swojego gospodarstwa?

Program „Biznes kontra smog” powstał z inicjatywy PwC Polska i jest realizowany we współpracy z 30 firmami pod auspicjami Krakowskiego Alarmu Smogowego, Stowarzyszenia ASPIRE i UNICEF Polska, a także pod honorowym patronatem Marszałków Województwa Małopolskiego i Mazowieckiego oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu