Morska farma wiatrowa niemieckiego koncernu RWE Renewables będzie położona na północ od Ławicy Słupskiej, w środkowej części polskiej wyłącznej strefy ekonomicznej. Inwestor uzyskał już warunki przyłączenia do sieci elektroenergetycznej. Produkowana energia elektryczna będzie mogła zaspokoić potrzeby około 350 tysięcy gospodarstw domowych.
Stacja techniczna ma powstać w porcie, a turbiny 55 kilometrów na północ od Ustki. W pierwszej fazie baza będzie obsługiwała projekt morskiej farmy F.E.W. Baltic II o mocy 350 MW, położony w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego. Będzie tam 25 turbin wiatrowych po 14 megawatów każda. Planowane są jednak trzy kolejne farmy. Dzięki powstaniu bazy w porcie w Ustce potrzeba będzie 50 pełnoetatowych miejsc pracy.
W Porcie będzie też budynek magazynowy i administracyjno-kontrolny. Wykorzystywane będzie także nabrzeże, przy którym będą stacjonowały statki z załogami, potrzebne do obsługi farm. Według założeń w latach 2025-26 w trakcie budowy farmy w porcie będzie stacjonowało więcej statków, w czasie eksploatacji turbin – tylko dwa.
Umowę wstępną podpisano. Jak informuje zarząd portu celem zawarcia umowy jest realizacja na dzierżawionych gruntach bazy operacyjno-serwisowej dla morskiej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II o mocy 350 MW oraz potencjalnych, przyszłych farm, realizowanych przez RWE Renewables. Baza eksploatowana będzie początkowo przez okres minimum 25-30 lat, począwszy od 2025 roku. W pierwszej fazie do obsługi procesu budowy farmy oraz okresu jej eksploatacji, na bieżąco wykorzystywane będą dwie jednostki pływające klasy CTV.
Władze Ustki prowadzą obecnie rozmowy z RWE Renewables na temat innowacyjnych narzędzi, które pozwolą na wspieranie przez inwestora lokalnej społeczności oraz gospodarki w długookresowej perspektywie. Szczegóły tej współpracy zostaną przedstawione dopiero podczas zawarcia finalnej umowy.
Firma wcześniej informowała, że w związku z inwestycją będzie praca dla osób mieszkających w Ustce i rejonie. Na podobnej farmie zatrudnia 40-60 osób. Natomiast usługi zewnętrzne, których będzie potrzebować, to zakwaterowanie dla personelu w liczbie 25-30, noclegi z wyżywieniem, usługi cateringowe dla bazy, a później dla obsługi farmy. RWE będzie też korzystać z usług transportowych, zarządzania nieruchomością, prawnych, szkolenia i szeregu innych.
RWE posiada obecnie w Polsce infrastrukturę lądowych farm wiatrowych oraz projektów fotowoltaicznych. Począwszy od 2020 RWE planuje zainwestować do końca 2022 roku ok. 5 miliardów euro w odnawialne źródła energii oraz powiększyć moc w tego typu źródłach do 13 gigawatów w ujęciu globalnym.
