Warunki prowadzenia biznesu są coraz gorsze? Ponad połowa właścicieli małych firm mówi o pogarszającej się sytuacji

Justyna Madan
Justyna Madan
Warunku do prowadzenia firmy są coraz gorsze?
Warunku do prowadzenia firmy są coraz gorsze? 123rf
Warunku do prowadzenia biznesu pogorszyły się na przestrzeni ostatnich sześciu miesięcy. Twierdzi tak 69 proc. małych firm. To wyniki badania, które na zlecenie Konfederacji Lewiatan przeprowadził CBM Indicator. Już w środę, 23 lutego protesty przedsiębiorców.

Ponad 270 tys. wniosków o zawieszenie jednoosobowej działalności gospodarczej wpłynęło do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej w 2021 roku. Pod koniec 2021 roku aż 50 proc. przedsiębiorców było pesymistycznie nastawionych myśląc o przyszłości. 23 lutego 2022 r. planowany jest pod Sejmem strajk przedsiębiorców.

Coraz gorsze warunku prowadzenia biznesu?

Badanie Lewiatana wykazuje, że najbardziej krytycznie rzeczywistość oceniają małe firmy, aż 69% małych biznesów uważa, że warunki działalności gospodarczej się pogorszyły. Uważa tak również 60% średnich firm i 42% dużych. A ponadto:

  • 65% przedsiębiorstw uważa, że w ostatnich sześciu miesiącach pogorszyły się warunki prowadzenia biznesu,
  • 33% nie widzi znaczącej zmiany,
  • dla 2% warunki się poprawiły.

„Nastroje dotyczące prowadzenia firmy w nadchodzącym czasie w kontekście biznesowym są zróżnicowane: 53% menedżerów ma negatywne nastawienie, a 40% jest pozytywnie usposobiona. Przeważają nastroje niekorzystne. Dotyczy to firm małych i średnich” – czytamy w raporcie Konfederacji Lewiatan.

Co o swojej przyszłości myślą przedsiębiorcy?

„Blisko 3/4 PKB w Polsce generuje sektor przedsiębiorstw, ale osoby je prowadzące znajdują się obecnie w bardzo niepewnej sytuacji. Nie pomaga również wprowadzona w 2022 roku kompleksowa reforma systemu podatkowego” – mówi Robert Rękas, prezes Zarządu Lewiatan Holding, inicjatora Urodzonych Przedsiębiorców.

Pandemia oraz skutki gospodarcze nią wywołane zdążyły wywrzeć negatywny wpływ na sytuację wielu firm znajdujących się na polskim rynku. Dochodzą do tego ceny gazu czy prądu i rosnące opodatkowanie, co skutkuje tym, że pod Sejmem ustawia się właśnie miasteczko protestacyjne.

„Zatory płatnicze, niewypłacalność i bankructwa, zahamowanie realnego wzrostu płac, wstrzymanie inwestycji” – wymienia Paweł Tanajno, lider protestu, który odbędzie się pod Sejmem 23 lutego 2022.

W badaniu nastrojów przedsiębiorców „Indeks Biznesu” zapytano również o to, co biznesmeni myślą o prowadzeniu firmy w 2022 r., w kontekście zmian w prawie i działań administracji.

  • 62% przedsiębiorstw obawia się takich zmian - w tym 65% małych, 59% średnich i 42% dużych.
  • Tylko 25% firm ma pozytywne nastawienie (42% dużych, 28% średnich i 23% małych).
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu