Nastroje przedsiębiorców są coraz bardziej pesymistyczne. „Jak tak dalej pójdzie, trzeba będzie zawiesić działalność” mówią coraz częściej

Justyna Madan
Justyna Madan
Coraz więcej przedsiębiorców myśli o przyszłości z pesymizmem
Coraz więcej przedsiębiorców myśli o przyszłości z pesymizmem 123rf
Udostępnij:
Ponad 270 tys. wniosków o zawieszenie jednoosobowej działalności gospodarczej wpłynęło do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej w 2021 roku. Dwa lata zmagań z pandemią, rosnące koszty prowadzenia firmy czy rosnąca inflacja pozbywają przedsiębiorców resztek optymizmu. Pod koniec 2021 roku aż 50 proc. przedsiębiorców było pesymistycznie nastawionych myśląc o przyszłości. Brak im poczucia bezpieczeństwa.

Prowadzenie własnego biznesu, który miał dawać poczucie bezpieczeństwa i być źródłem stabilizacji, dla wielu staje się codzienną walką o przetrwanie. Z badań przeprowadzonych w ramach inicjatywy Urodzeni Przedsiębiorcy wynika, że na początku 2021 roku pesymistów było 40 proc., na koniec roku liczba ta wzrosła do 50 proc.

Jeśli chodzi o Polski Ład to niewiele się zmieniło póki co, natomiast jeśli chodzi o podwyżki to węgiel zdrożał z ceny 600 zł do 1300 zł za tonę czyli ponad 100 proc., a w skali miesiąca potrzebujemy ok. 3 ton. Prąd podrożał o jakieś 30 proc., z paliwem wiadomo jak jest. Materiały do produkcji, woda, podwyżki dla pracowników to są cały czas rosnące koszty, które w końcu przerosną wielu z nas i trzeba będzie po prostu zawieszać działalność bądź całkowicie rezygnować – mówi przedsiębiorca z branży spożywczej.

Nastroje przedsiębiorców są coraz bardziej pesymistyczne

Blisko 3/4 PKB w Polsce generuje sektor przedsiębiorstw, ale osoby je prowadzące znajdują się obecnie w bardzo niepewnej sytuacji. Nie pomaga również wprowadzona w 2022 roku kompleksowa reforma systemu podatkowego, która została wdrożona w pośpiechu, z krótkim vacatio legis, nie dając przedsiębiorcom czasu na odpowiednie przygotowanie i adaptację do nowych warunków. Takie ustanawianie prawa utrudnia prowadzenie działalności, a także wpływa negatywnie na i tak już niekorzystne nastroje obecnych oraz przyszłych przedsiębiorców – komentuje Robert Rękas, prezes Zarządu Lewiatan Holding, inicjatora Urodzonych Przedsiębiorców.

Pandemia oraz skutki gospodarcze nią wywołane zdążyły wywrzeć negatywny wpływ na sytuację wielu firm znajdujących się na polskim rynku. Problemy z utrzymaniem płynności finansowej, wzrost cen, duża konkurencja, czy zmniejszenie sprzedaży to tylko część problemów, z którymi borykają się przedsiębiorcy w ostatnim czasie.

Jasno wykazuje to badanie przeprowadzone w lutym 2021 w ramach inicjatywy Urodzeni Przedsiębiorcy. Zbadano nastroje przedsiębiorców w kontekście warunków do prowadzenia firmy w kraju. I nie wygląda to zbyt optymistycznie.

  • Szanse na rozwój swojego biznesu po pandemii oceniło pozytywnie 31 proc. badanych. W listopadzie 2021 było ich już zaledwie 20 proc.

Sytuację pogarszają drastyczne podwyżki cen gazu i energii elektrycznej. Według badania przeprowadzonego przez BCC, 89,45 proc. przedsiębiorców twierdzi, że w 2022 roku koszty ich działalności względem wartości sprzedaży wzrosną, a tylko 10,5 proc. uważa, że koszty pozostaną zbliżone do tych z roku poprzedniego. Wiarę w poprawę warunków do prowadzenia działalności gospodarczej w 2022 roku ma niewielu optymistów. Na pytanie, czy sytuacja w Polsce będzie sprzyjać prowadzeniu biznesu, aż 91,2 proc. przedsiębiorców podało odpowiedź przeczącą.

Wszelkie koszty poszły bardzo mocno w górę. Z podliczenia, które robiłam pod koniec roku wyszło, że dla niedużego przedszkola (ok. 40 dzieci) koszty samych środków chemicznych, które są niezbędne, wzrosły o ponad 1500 zł miesięcznie. Obawiam się, że teraz w nowym roku to będzie kolejne 20-30 proc. W związku z tym wszystkie nadwyżki finansowe i oszczędności, które mieliśmy pod koniec roku wydaliśmy na papier toaletowy, ręczniki papierowe, całą chemię – mówi właścicielka prywatnego przedszkola.

Jaka przyszłość czeka przedsiębiorców?

Od kilku miesięcy przedsiębiorcy próbują ustalić z jakich rozwiązań mogą skorzystać i jakie decyzje podjąć, aby zmiany wprowadzone wraz z Polskim Ładem były jak najmniej dotkliwe dla ich działalności.

Środowisko do prowadzenia własnego biznesu w Polsce pogarsza się z roku na rok, co spowodowane jest drastycznym wzrostem kosztów działalności, brakiem pracowników, czy też brakiem stabilności przepisów prawa.

Wystarczy sobie wyobrazić jak w ciągu roku rosną ceny absolutnie wszystkiego, co jest potrzebne, typu materiały papiernicze, prąd, gaz, wynagrodzenia pracowników, chemia. Biorąc jeszcze pod uwagę inflację to my mamy zdecydowanie niższe środki do wydania niż mieliśmy w zeszłym roku. Co z kolei skutkuje tym, że koszty są przepisane na rodziców, to znaczy, że rodzice będą musieli zapłacić wyższe czesne – tłumaczy właścicielka prywatnego przedszkola.

Wiele przedsiębiorstw stanęło lub będzie musiało stanąć przed decyzją restrukturyzacji, zawieszenia lub likwidacji firmy. Według danych z COIG, liczba postępowań restrukturyzacyjnych rośnie stopniowo z roku na rok, jednak w 2021 r. była ona aż dwukrotnie wyższa niż w roku poprzednim. Zaobserwowano również spadek liczby rejestracji przedsiębiorstw w III kwartale 2021 r. w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku (o 2,5 proc. mniej) .

Jeśli chodzi o przyszłość to nie wiem co mam powiedzieć, jest źle. Przedsiębiorcy nie są w stanie dźwigać ciężaru ciągle rosnących cen i grozi to albo przebranżowieniem albo nawet wyjazdem z kraju. Co powinno się zmienić? Moim zdaniem przede wszystkim rozdawnictwo. Czarno to widzę, czekam na lepsze jutro ale zdaję sobie sprawę, że to wszystko zaszło już tak daleko, że nie widzę przyszłości w pozytywnych barwach – stwierdza przedsiębiorca z branży spożywczej.

Właścicielka przedszkola dodaje, że jest przerażona tym, co się dzieje i jak łatwo i szybko wydaje się w tej chwili 100 złotych w sklepie. „To co ja zauważam nie tylko u siebie ale i u pracowników czy rodziców to jest ogromny lęk i spadek nastroju. Tak depresyjnego roku i ludzi w tak dużej potrzebie wsparcia ja już dawno nie widziałam” – dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie