Utrata prawa jazdy również poza obszarem zabudowanym
Do tej pory zatrzymaniem przez policję prawa jazdy na okres trzech miesięcy skutkowało przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym. W 2025 r. sankcja ta rozszerzona zostanie również o drogi jednojezdniowe dwukierunkowe poza obszarem zabudowanym, gdyż, według danych statystycznych, charakteryzują się one wysokim odsetkiem wypadków śmiertelnych.
Nielegalne wyścigi pod lupą
Ponadto, zgodnie z nowymi regulacjami, zaostrzonymi karami zostaną objęte nielegalne wyścigi na drogach publicznych. Organizatorzy spotkań motoryzacyjnych będą obciążeni obowiązkiem zgłaszania zgromadzenia. Co więcej, zakazane będzie blokowanie ruchu drogowego podczas podobnych wydarzeń.
Osoby biorące udział w nielegalnych wyścigach, które zostaną złapane na łamaniu przepisów, otrzymają mandat karny w wysokości co najmniej 1000 zł. Dodatkowo mogą spodziewać się odebrania im prawa jazdy na okres trzech miesięcy, przy czym informacje o ich wykroczeniu zostaną odnotowane w centralnej ewidencji kierowców.
Redukcja punktów karnych jeszcze trudniejsza
Nowelizacja kodeksu ruchu drogowego wprowadza także zmiany w zakresie anulowania punktów karnych. Dotychczas kierowcy mogli uczestniczyć w kursach reedukacyjnych co sześć miesięcy, celem obniżenia ich zgromadzonej liczby. Od 1 stycznia będzie to możliwe tylko raz w roku, co ma poskutkować zmniejszeniem liczby recydywistów poruszających się po drogach publicznych. Ponadto, w przypadku najcięższych wykroczeń, takich jak poważne przekroczenie prędkości czy wyprzedzanie na podwójnej ciągłej linii, punkty karne nie będą mogły zostać usunięte.
