Spis treści
Łamanie przepisów nie będzie tolerowane. „Stop bandytom drogowym”
Resort poinformował, że tragiczny wypadek sprzed kilku dni, w którym winnym był kierowca z zakazem prowadzenia pojazdów, pokazuje, że zmiany w przepisach o ruchu drogowym są konieczne.
Osoby łamiące sądowy zakaz będą surowo karane i najmocniej odczują proponowane przez nas zmiany. Projekt nowego prawa jest już przygotowany. Na dniach ruszamy z procesem rządowym, zapewnił wiceminister Myrcha.
Tego rodzaju przestępstwa drogowe, po wejściu w życie nowych przepisów, mogą zostać potraktowane jako tzw. zabójstwo drogowe.
Stop bandytom drogowym! Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, żeby do tego doprowadzić. Przepisy wyszczególnią okoliczności wypadków związane z rażącym przekroczeniem prędkości czy prowadzenia pojazdów z zakazem. Jeżeli to spowoduje skutek śmiertelny, to będzie to przestępstwem z odrębnymi karami, zapowiedział minister sprawiedliwości Adam Bodnar.
Założenia reformy przepisów przedstawiono w listopadzie 2024 r., przy wsparciu Komendy Głównej Policji i Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.
Prace międzyresortowego zespołu zostały już zakończone. Projekt w najbliższych dniach ma uzyskać wpis do wykazu prac legislacyjnych, jeszcze w styczniu rozpoczną się konsultacje.
Chcemy, żeby ten projekt trafił do Sejmu jeszcze w pierwszym kwartale i został przedłożony prezydentowi do podpisu w pierwszym półroczu 2025 roku, podkreślił Myrcha.
Co zmieni nowa ustawa?
Nowe przepisy mają nałożyć wyższe sankcje za niebezpieczną i brawurową jazdę, wypadek ze skutkiem śmiertelnym. Jednym z kluczowych elementów będzie zaostrzenie karania kierowców, którzy łamią sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. W takim przypadku sąd powinien mieć możliwość orzeczenia zakazu dożywotniego prowadzenia auta.
Środkami na walkę z szarżującymi kierowcami mają być także opcja konfiskaty pojazdu lub minimalne świadczenie pieniężne w wysokości 10 tys. zł.
Modyfikacje obejmą kwestie prowadzenia pod wpływem alkoholu. W zależności od ilości promili alkoholu we krwi, sąd zdecyduje, czy będzie konfiskata pojazdu, czy też przepadek.
W przypadku kierowców, którzy prowadzą pojazd z zawartością alkoholu powyżej 1,5 promila, planowane jest wprowadzenie do Kodeksu karnego przepisu, który uniemożliwi zawieszenie kary pozbawienia wolności, poinformowało ministerstwo.
Za udział w nielegalnych wyścigach kara pozbawienia wolności może sięgnąć do 5 lat.
Resort zapewnił, że będzie też poruszał kwestie bezpieczeństwa na drodze.
Źródło: PAP/MS
