Nowe ograniczenia, zakazy i nakazy obowiązują od środy na mocy rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie obostrzeń. Większość obecnie obowiązujących ograniczeń zostało przedłużonych do 31 stycznia 2022 roku.
Od środy osoba zamieszkująca z osobą zakażoną będzie mogła być zwolniona z kwarantanny dopiero po uzyskaniu negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Wcześniejsze zaszczepienie nie zwalnia z tego obowiązku.
Kluby, dyskoteki i inne miejsca udostępnione do tańczenia mają od środy zakaz prowadzenia działalności. Z zakazu wyłączone są taneczne kluby sportowe, które mogą nadal działać.
Prowadzenie pozostałej działalności rozrywkowej i rekreacyjnej (kod PKD 93.29.B) jest dopuszczalne pod warunkiem, że w pomieszczeniu, w którym jest prowadzona tego rodzaju działalność, przebywa jednocześnie nie więcej niż 100 osób.
W sylwestra kluby i dyskoteki będą mogły działać. W sylwestrową noc na imprezach obowiązuje limit do 100 uczestników.
W lokalach gastronomicznych (restauracje, bary, bistra, stołówki, itp.) oraz hotelach maksymalne obłożenie może wynosić 30 proc. Ponad ten limit przyjmować wolno osoby zaszczepione, po zweryfikowaniu statusu zaszczepienia przez przedsiębiorcę. W lokalach gastronomicznych odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 metra. Mniejsza odległość pomiędzy stolikami może być tam, gdzie zamontowane są przegrody o wysokości co najmniej jednego metra licząc od powierzchni stolika.
Limit 30 proc. obłożenia dotyczy także kin, teatrów, obiektów sportowych i sakralnych. W tych miejscach również ponad limit będą mogły wejść osoby zaszczepione po zweryfikowaniu statusu zaszczepienia. Dodatkowo w kinach obowiązuje zakaz jedzenia i picia podczas seansów.
Osoby przylatujące do Polski spoza strefy Schengen muszą wykonać test na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 (test należy wykonać nie wcześniej niż 24 godziny przed wylotem). Wcześniejsze zaszczepienie nie zwalnia z tego obowiązku. Osoba, która nie okaże negatywnego wyniku testu, będzie skierowana na obowiązkową kwarantannę.
Pomimo zapowiedzi w treści rozporządzenia o obostrzeniach nie znalazł się przepis o limicie obłożenia 75 proc. miejsc w transporcie publicznym. Limitu nie ma, ale - jak podawało Ministerstwo Zdrowia - przewoźnicy mają zwracać pasażerom uwagę na cały czas obowiązujący nakaz zakrywania nosa i ust.
