Wczasy zagraniczne z przelotem czarterowym: taką opcję wybiera co drugi Polak korzystający z usług biura podróży

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Od stycznia do czerwca 2022 roku organizatorzy turystyki zawarli ponad 1,1 mln umów o imprezy turystyczne obejmujących niemal 3,2 mln podróżnych.
Od stycznia do czerwca 2022 roku organizatorzy turystyki zawarli ponad 1,1 mln umów o imprezy turystyczne obejmujących niemal 3,2 mln podróżnych. Grzegorz Dembiński / Polska Press
W pierwszej połowie 2022 roku połowa turystów objętych umowami z biurami podróży w pierwszym półroczu 2022 roku wybrała wczasy zagraniczne (w Europie lub poza nią) z przelotem czarterowym - na taką opcję zdecydowało się ponad 1,6 mln osób. Na drugim miejscu znalazły się wycieczki na terenie Polski bądź do krajów ościennych (ok. 1 mln osób).

Z kolei ponad 300 tys. klientów przedsiębiorców turystycznych wybrało wyjazd do jednego z krajów europejskich wraz z transportem, jednak innym niż lot czarterowy (np. autokarem).

Jak wynika z danych Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego, organizatorzy turystyki w ciągu pierwszych sześciu miesięcy bieżącego roku wysłali na wczasy blisko 3,2 mln osób. W analogicznym okresie 2021 roku podróżnych było zaledwie 1,6 mln. Po okresie kryzysu, wywołanego pandemią, branża turystyczna w ekspresowym tempie odrabia straty.

Polacy wracają do biur podróży, ale nie korzystają z nich wciąż tak masowo jak przed pandemią

Od stycznia do czerwca 2022 roku organizatorzy turystyki zawarli ponad 1,1 mln umów o imprezy turystyczne obejmujących niemal 3,2 mln podróżnych. To nadal o milion mniej niż w I półroczu 2019 roku (ostatnim przed pandemią). Można jednak zauważyć, że z miesiąca na miesiąc popyt wraca do normy. O ile jeszcze w I kwartale był dużo niższy (1,1 mln podróżnych w 2022 w porównaniu do 2 mln w 2019), o tyle w II kwartale praktycznie dorównał czasom sprzed pandemii. Był to najlepszy kwartał dla branży od niemal 3 lat (liczba klientów biur podróży przekroczyła 2 mln na kwartał po raz pierwszy od III kwartału 2019 roku).

- Minione półrocze z pewnością trudno nazwać spokojnym i sprzyjającym odpoczynkowi. Wybuch wojny na Ukrainie czy wysoka inflacja były źródłem niepokoju dla większości Polaków. Mimo to nie zrezygnowali oni z wyjazdów. W dużej mierze przyczynił się do tego efekt tzw. odroczonego popytu. Wiele osób odkładało wyjazd przez ostatnie dwa lata z obawy o zdrowie oraz niedogodności związane z obostrzeniami – mówi Marek Niechciał, członek zarządu Ubezpieczeniowego Fundusz Gwarancyjnego odpowiedzialny za obszar turystyki.

Zanim wyjedziesz – sprawdź organizatora

Warto pamiętać o tym, że zanim zdecydujemy się wykupić imprezę turystyczną powinniśmy sprawdzić jej organizatora, np. na stronie Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego (tfg.ufg.pl), gdzie znajdziemy ewidencję przedsiębiorców turystycznych (zakładka „Ewidencja”). Dowiemy się z niej, czy podmiot, z usług którego chcemy skorzystać, działa zgodnie z prawem, tj. uzyskał wpis do odpowiedniego rejestru oraz posiada zabezpieczenie na wypadek niewypłacalności.

- Obecnie w Polsce zarejestrowanych jest ponad 4400 organizatorów turystyki i przedsiębiorców ułatwiających nabywanie powiązanych usług turystycznych. Nie warto decydować się na oferty podmiotów, które nie przestrzegają przepisów. Ich klienci nie są bowiem objęci gwarancjami funduszy turystycznych. W razie problemów takiego organizatora turyści mogą być zmuszeni do dochodzenia roszczeń na drodze sądowej – mówi Marek Niechciał.

Przypomnijmy, że Turystyczny Fundusz Gwarancyjny, zarządzany przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, zapewnia podróżnym wsparcie w przypadku niewypłacalności organizatora imprezy turystycznej – pokrywa koszty powrotu do kraju, kontynuacji wycieczki lub zwrotu 100% środków osobom, które opłaciły wycieczkę, ale nie zdążyły na nią wyjechać.

TFG uruchamiany jest w sytuacji, gdy podstawowe zabezpieczenie posiadane przez organizatora (np. gwarancja ubezpieczeniowa) nie pokryje wszystkich kosztów. Dodatkowo, UFG obsługuje również Turystyczny Fundusz Pomocowy, który zapewnia zwrot 100% środków w przypadku odwołania wycieczki z przyczyn niezależnych od organizatora (jak np. kataklizm, wojna etc.).

Fundusze gwarancyjne dla turystów: podstawa prawna

W Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym od 2016 r. funkcjonuje również Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG). Nie posiada on osobowości prawnej, zaś UFG zapewnia jego obsługę. TFG stanowi dodatkowe zabezpieczenie na wypadek niewypłacalności przedsiębiorców turystycznych.

Przedsiębiorcy profesjonalnie zajmujący się organizowaniem imprez turystycznych lub ułatwianiem nabywania powiązanych usług turystycznych, zobowiązani są do odprowadzania składki na rzecz TFG od każdego uczestnika imprezy turystycznej lub korzystającego z powiązanych usług turystycznych, a podstawowym celem funkcjonowania TFG jest zapewnienie możliwie jak najszybszej wypłaty środków podróżnym, w pełnej wysokości, w przypadku niewypłacalności organizatora turystyki lub przedsiębiorcy ułatwiającego nabywanie powiązanych usług turystycznych.

Od 1 stycznia 2021r. UFG gromadzi składki od organizatorów turystyki przeznaczone na Turystyczny Fundusz Pomocowy (również nie posiada osobowości prawnej, a UFG zapewnia jego obsługę), służący wsparciu organizatorów turystyki i podróżnych na wypadek niezrealizowania imprez turystycznych z powodu nagłych i nieprzewidzianych zdarzeń (tzw. fundusz katastroficzny).

Trwa głosowanie...

Jak oceniasz aktualny poziom swoich oszczędności?

od 12 lat
Wideo

Umowa pomiędzy PKP a Budimexem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu