Krzysztof Nowicki z PKN Orlen odpowiedział w Radiu Gdańsk na zarzuty kierowane w stronę koncernu po fuzji z Lotosem. Jak przyznał, nie może odnieść się bezpośrednio do treści umów, gdyż próby ich udostępnienia bez zgody partnerów biznesowych byłyby nieprofesjonalne.
W oczywisty sposób dla fuzji Lotosu z Orlenem istotny jest kontekst całej tej transakcji. Wszystkie umowy są korzystne dla interesu państwa, korzystne dla multienergetycznego koncernu i korzystne z punktu widzenia każdego obywatela RP - stwierdził „Gość Dnia Radia Gdańsk”.
Nowicki zaznaczył, że utworzenie koncernu multienergetycznego to plan zarówno państwa, jak i spółki PKN Orlen. Celem tego działania jest zbudowanie podmiotu, który będzie miał możliwość przeprowadzenia transformacji energetycznej, niezbędnej do bezpiecznego funkcjonowania w sektorze energetycznym.
Afera z Saudi Aramco to „próba dyskredytowania projektu”
Członek PKN Orlen wyjaśnił, że decyzja o współpracy z Saudi Aramco wynika z zawężenia kierunków dostaw ropy na całym świecie. Jak podkreślił, rafineria bez stabilnego dostępu do surowca dobrej jakości staje się bezużyteczna.
Przeciwnicy fuzji próbują wzbudzić sensację w opinii publicznej. Mówią, za jak niską wartość została zbyta Rafineria Gdańska. Wszyscy wiemy, że kierunki dostaw ropy naftowej na świecie są zawężone. Styczniowa decyzja o tym, że partnerem strategicznym dla połączonego koncernu jest Saudi Aramco, powoduje, że dzięki tej transakcji nasze aktywa mają zdolność produkcyjną, a tym samym wartość - mówił.
Zdaniem Krzysztofa Nowickiego zapisy zawarte w umowie wskazują, że PKN Orlen nie straci kontroli nad rafinerią w Gdańsku, jeśli Saudyjczycy zechcą sprzedać udziały. Jak zapewnia, „bezpieczeństwo procesu było znane”, a afera związana z fuzją to jedynie próba dyskredytowania całego projektu.
To próba dyskredytowania projektu, który pokazuje skuteczność procesu transformacji. Osoby, którym się nie udał ten projekt, dzisiaj patrzą z zazdrością. Ten projekt nie tylko został zrealizowany. Jego partnerem jest największy podmiot na świecie. Zakładamy, że fuzja Lotosu i Orlenu przyniesie wymierne korzyści dla całego państwa. To będzie podmiot, który ma odpowiedzialnie przeprowadzić transformację energetyczną Polski. W wymiarze lokalnym będzie miało to istotne znaczenie. Przewidywana jest znacząca inwestycja w obszarze obecnej Rafinerii Gdańskiej, a w przyszłości kompleksu petrochemicznego - wyjaśnił w Radiu Gdańsk.
Kończąc, podkreślił, że fuzja Orlenu z Lotosem to większe wpływy podatkowe, a także szansa na stworzenie nowych miejsc pracy. Projekt ma też przyspieszyć postępy w strefie badań i rozwoju.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Garmin Venu Sq 2 Music Brzoskwiniowy (100270011)
NADGARSTKOWY CZUJNIK TĘTNA Zegarek stale mierzy tę…
kup teraz

Huawei Watch GT3 Pro Elite 46mm Srebrny
Wysokowydajny inteligentny zegarek z tytanowym kor…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z opaską sportową w kolorze...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 46 mm Active Czarny
Zachwyca designem i klasyczną estetyką, zapewniają…
kup teraz

Amazfit GTS 4 mini Czarny
Amazfit GTS 4 Mini Kompaktowy i pełen mocy Ultra p…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 1-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
Strefa Biznesu - Kara dla Raiffeisen International