Wiceprezydent USA z wizytą w Polsce w styczniu? Andrzej Duda wyjaśnia

Barbara Wesoła
Opracowanie:
Obchody rocznicy będą miały charakter międzynarodowy, z udziałem delegacji z wielu krajów, co podkreśla ich znaczenie w kontekście pamięci o ofiarach Holokaustu.
Obchody rocznicy będą miały charakter międzynarodowy, z udziałem delegacji z wielu krajów, co podkreśla ich znaczenie w kontekście pamięci o ofiarach Holokaustu. EPA/PAP
Prezydent Andrzej Duda odniósł się do spekulacji na temat możliwej wizyty wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych w Polsce z okazji 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz. Choć decyzje mogą zapaść w ostatniej chwili na najwyższych szczeblach w USA, prezydent podkreślił, że na razie nie ma żadnych przygotowań do takiej wizyty w Polsce.

Spis treści

Brak przygotowań do wizyty wiceprezydenta USA

Prezydent Andrzej Duda, podczas konferencji prasowej w Davos, odniósł się do spekulacji dotyczących możliwej wizyty wiceprezydenta USA na obchodach 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz. Zaznaczył, że nie ma informacji o jakichkolwiek przygotowaniach do takiej wizyty w Polsce.

- O ile mi wiadomo, żadnych takich przygotowań jak do tej pory w Polsce nie było, a przynajmniej do mojego wyjazdu do Davos, czyli do poniedziałku - powiedział prezydent Duda.

Podkreślił również, że decyzje o ewentualnej wizycie mogą zapaść na najwyższych szczeblach w Stanach Zjednoczonych, nawet w ostatniej chwili. Jednakże, jak zaznaczył, przyjazd prezydenta czy wiceprezydenta USA do Polski zazwyczaj wiąże się z długotrwałymi przygotowaniami.

Obchody rocznicy wyzwolenia Auschwitz

Główna ceremonia związana z 80. rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz odbędzie się 27 stycznia. W uroczystości weźmie udział prezydent Duda z małżonką oraz około 3 tysiące innych uczestników, w tym około 50 Ocalałych.

Muzeum Auschwitz, jako gospodarz wydarzenia, zaprasza gości na uroczystość. Prezydent Duda podkreślił, że zarówno on, jak i inni przedstawiciele polskich władz, będą "takimi samymi de facto gośćmi tych uroczystości, jak inni zaproszeni przywódcy".

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

27 stycznia obchodzony jest na całym świecie jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W tym dniu wspomina się ofiary niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, gdzie zginęło co najmniej 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów, ale także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innych narodowości.

Obóz Auschwitz został założony przez Niemców w 1940 roku, a Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później jako miejsce zagłady Żydów. Obóz wyzwolili 27 stycznia 1945 roku żołnierze 60. armii I frontu ukraińskiego.

Udział delegacji z całego świata

Na uroczystości rocznicowe przybędą delegacje z wielu krajów, w tym z Albanii, Austrii, Azerbejdżanu, Belgii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Czarnogóry, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Islandii, Izraela, Liechtensteinu, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Macedonii Północnej, Malty, Meksyku, Mołdawii, Monako, Niderlandów, Niemiec, Norwegii, Nowej Zelandii, Polski, Portugalii, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Watykanu, Węgier, Włoch i Zjednoczonego Królestwa.

Obecność tak wielu delegacji podkreśla międzynarodowe znaczenie obchodów i pamięci o ofiarach Holokaustu. To także okazja do refleksji nad historią i przypomnienie o konieczności przeciwdziałania wszelkim formom nietolerancji i nienawiści.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu