Spis treści
Nowa era w polsko-kanadyjskiej współpracy energetycznej
Podpisanie porozumienia o współpracy w zakresie energii jądrowej to znaczący krok w relacjach między Polską a Kanadą. Premier Donald Tusk podkreślił, że dokument ten stanowi "pewne ramy prawne, które umożliwią jeszcze bardziej intensywną współpracę, na której bardzo zależy i Kanadzie, i Polsce". Polska, będąca na drodze do rozwinięcia własnej energetyki jądrowej, może liczyć na kanadyjskie doświadczenie i wsparcie.
Kanada, jako kraj z bogatym doświadczeniem w tworzeniu czystej energii jądrowej, jest gotowa do wsparcia Polski w tej dziedzinie. Premier Trudeau zaznaczył, że „Kanada jest gotowa do wsparcia Polski - jako silny partner, na którym można polegać - jako źródło uranu, energii jądrowej”.
Inwestycje w przyszłość: małe reaktory modułowe
Podczas konferencji premier Tusk nawiązał do tematu małych reaktorów modułowych (SMR), które mogą stać się istotnym elementem polskiego sektora energetycznego.
Nie ukrywam, że ta współpraca (...) jest dla nas bardzo ważna. Liczymy na to, że to, co zaczęliście w Darlington, stanie się faktem i umożliwi także nam rozwój tej technologii, tym bardziej, że Orlen i inni biznesowi partnerzy Orlenu będą chcieli (...) także w Polsce rozpocząć te ambitne inwestycje - powiedział.
Małe reaktory modułowe to technologia, która może zrewolucjonizować sposób, w jaki Polska produkuje energię. Dzięki współpracy z Kanadą, Polska ma szansę na szybki rozwój tej innowacyjnej technologii, co przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz zmniejszenia emisji CO2.
Wzrost obrotów handlowych między Polską a Kanadą
Współpraca między Polską a Kanadą nie ogranicza się tylko do sektora energetycznego. Premier Trudeau zwrócił uwagę na wymiar handlowy relacji między oboma krajami, podkreślając, że od czasu podpisania umowy gospodarczo-handlowej między UE a Kanadą (CETA) obroty handlowe wzrosły o ponad 70 proc. „Ta umowa o wolnym handlu nie byłaby możliwa bez pana premiera Tuska, który był wtedy szefem Rady Europejskiej” - powiedział.
Wzrost obrotów handlowych to dowód na to, że współpraca między Polską a Kanadą przynosi wymierne korzyści dla obu stron. Dzięki umowie CETA, polskie firmy mają łatwiejszy dostęp do kanadyjskiego rynku, co sprzyja rozwojowi gospodarczemu i tworzeniu nowych miejsc pracy.
Wspólna odpowiedzialność za pamięć historyczną
Podczas wizyty w Polsce premier Trudeau wziął udział w uroczystościach 80. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz. Wspominając to wydarzenie, podkreślił znaczenie pamięci historycznej i walki z antysemityzmem.
Oprócz tego, że upamiętniamy działania wspaniałych przywódców i żołnierzy sprzed 80 lat, mamy na sobie również odpowiedzialność za pamięć (...) i przypominanie o ofiarach - mówił.
Trudeau zwrócił uwagę na "gwałtowny wzrost antysemityzmu", a także nienawiści przeciwko "wszystkim, którzy są odmienni w swoim pochodzeniu". Jego zdaniem odpowiedź na to nie była wystarczająco silna. "Trzeba zrobić o wiele więcej" - powiedział Trudeau. To przypomnienie o konieczności walki z nienawiścią i nietolerancją jest ważnym przesłaniem dla całego świata.
Podziękowania za lata owocnej współpracy
Podczas konferencji premier Tusk podziękował Justinowi Trudeau za lata współpracy i wsparcia, które Kanada okazywała Polsce. "Mieliśmy okazję współpracować przez wiele, wiele lat i zawsze mogliśmy liczyć (...) na lojalną współpracę, pełne zrozumienie. I za te lata współpracy jeszcze raz, Justin, bardzo serdecznie dziękuję" - zwrócił się do kanadyjskiego premiera, nazywając go "sprawdzonym przyjacielem Polski".
Te słowa podkreślają, jak ważna jest współpraca międzynarodowa i zaufanie między narodami. Polska i Kanada, dzięki wzajemnemu wsparciu i zrozumieniu, mogą wspólnie stawiać czoła wyzwaniom przyszłości i budować lepszy świat dla przyszłych pokoleń.
