Wiceszef MON: w projekcie budżetu 4,7 proc. PKB na obronność, łącznie z Funduszem Wsparcia Sił Zbrojnych

Maciej Badowski
PAP
Opracowanie:
Wiceminister obrony narodowej Stanisław Wziątek przekazał, że w projekcie budżetu na 2025 r. przewidziano przeznaczenie 4,7 proc. PKB na obronność, łącznie z Funduszem Wsparcia Sił Zbrojnych.
Wiceminister obrony narodowej Stanisław Wziątek przekazał, że w projekcie budżetu na 2025 r. przewidziano przeznaczenie 4,7 proc. PKB na obronność, łącznie z Funduszem Wsparcia Sił Zbrojnych. Adam Jankowski/ Polska Press
W projekcie budżetu na rok 2025, zatwierdzonym przez rząd, znalazły się plany na zwiększenie wydatków na obronność Polski do poziomu 4,7 proc. PKB. Wiceminister obrony narodowej, Stanisław Wziątek, podkreślił, że suma ta obejmuje również środki z Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Spis treści

Rząd zatwierdza projekt budżetu

W środę, rząd oficjalnie przyjął projekt ustawy budżetowej na rok 2025. Informacja ta została podana do publicznej wiadomości za pośrednictwem platformy X przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Wśród kluczowych punktów projektu znajduje się zwiększenie nakładów na obronność kraju, co jest odpowiedzią na rosnące wymagania bezpieczeństwa narodowego.

Szczegóły dotyczące wydatków na obronność

Wiceminister Stanisław Wziątek, w rozmowie z PAP, wyjaśnił, że projekt budżetu przewiduje alokację środków na obronność w wysokości 4,7 proc. PKB, wliczając w to Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych. Podkreślił, że wydatki na obronność będą pokrywane zarówno z budżetu państwa, jak i z pozabudżetowego funduszu. To zastrzyk finansowy ma wesprzeć polskie siły zbrojne w obliczu współczesnych wyzwań.

Zwiększenie wydatków na obronność

Decyzja o zwiększeniu finansowania obronności nie jest zaskoczeniem. Już w lipcu szef MSZ, Radosław Sikorski, zapowiadał podniesienie wydatków na obronność Polski.

– W tym roku wydajemy na obronność ponad 4 proc. PKB, w przyszłym roku będziemy wydawać 5 proc. – mówił w wywiadzie dla Bloomberg. W 2024 roku na obronność przeznaczono około 4,2 proc. PKB, co stanowiło znaczące zwiększenie w porównaniu z poprzednimi latami.

Prognozy i założenia budżetowe na 2025 rok

W kontekście ogólnych założeń budżetowych, rząd zakłada, że w 2025 roku polska gospodarka urośnie o 3,7 proc., a inflacja średnioroczna osiągnie poziom 4,1 proc. Przewidywane jest, że stopa bezrobocia na koniec roku wyniesie 4,9 proc. Wzrost płac w gospodarce narodowej ma osiągnąć 7,1 proc., a w sektorze przedsiębiorstw – 7,3 proc. Rząd planuje również, że wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej osiągnie poziom 104,1 proc. w ujęciu nominalnym.

Rząd ma czas do 30 września bieżącego roku, aby uchwalić ostateczną wersję projektu ustawy budżetowej na 2025 rok i przedstawić ją wraz z uzasadnieniem w Sejmie. To kluczowy element procesu legislacyjnego, który zdecyduje o finalnym kształcie finansowania kluczowych sektorów państwa, w tym obronności. Zapowiedziane zwiększenie wydatków na obronę jest wyrazem determinacji władz do zapewnienia bezpieczeństwa Polski w zmieniającym się środowisku międzynarodowym.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu