Będzie podwyżka wieku emerytalnego w Polsce? Jest stanowisko rządu. Resort pracy potwierdza wypłaty innych świadczeń

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Do Sejmu trafiło pismo, w którym resort pracy wyjaśnia, co dalej z podwyżką emerytur i ważnymi świadczeniami socjalnymi.
Do Sejmu trafiło pismo, w którym resort pracy wyjaśnia, co dalej z podwyżką emerytur i ważnymi świadczeniami socjalnymi. 123rf.com/bartusp
Dalsze wypłaty 13. i 14. emerytury, rozwiązanie sprawy wdowich emerytur i świadczeń stażowych - stanowisko resortu pracy w tych kwestiach jest jasne. Minister rozwiewa wątpliwości w sprawie wieku emerytalnego. Czy będzie zrównanie wieku emerytalnego w Polsce? Ten temat szybko wróci do Sejmu.

Spis treści

Zrównanie wieku emerytalnego jest konieczne

Nowa koalicja rządowa nie ukrywa, że inny wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn to w naszym kraju dyskryminacja. Krótsza praca to także niższa emerytura, a przecież kobiety w Polsce żyją statystycznie dłużej, także dlatego ich świadczenia emerytalne są niższe. Minister ds. równości zauważała w Radiu RMF FM, że to problem, który rząd widzi i chociaż na ten moment nie planuje zmian wieku emerytalnego w Polsce, to jest przekonana, że ten temat będzie musiał powrócić:

Pewnie za kilka lat ten temat wróci i będzie się trzeba zastanowić, w obliczu zmian demograficznych, jak należałoby tę kwestię rozwiązać i w którą stronę należałoby zrównać wiek emerytalny - mówiła Katarzyna Kotula w RMF FM.

Tymczasem do Sejmu trafił dokument, w którym resort rodziny, pracy i polityki społecznej zdecydowanie wyklucza możliwość ustawowego podwyższenia wieku emerytalnego. Wydaje się zatem, że w najbliższym czasie nic się nie zmieni, jednak rząd z pewnością w ciągu najbliższych lat zajmie się głębszą reformą systemu emerytalnego w Polsce.

Wypłaty trzynastek i czternastek pewne. Co z innymi świadczeniami?

Dokument, o którym mowa, to odpowiedź resortu pracy na pytania parlamentarzystów. Minister potwierdza tutaj wypłaty 13. i 14. emerytury:

Zgodnie ze złożoną wcześniej obietnicą nasz rząd gwarantuje, że wszystkie dotychczas obowiązujące rozwiązania, mające na celu poprawę życia emerytów i rencistów, będą kontynuowane - czytamy w dokumencie.

Z kolei tematem szerszych dyskusji mają być renty wdowie i emerytury stażowe. To dwa flagowe projekty Lewicy:

Dyskusję odnośnie emerytur stażowych rozpoczniemy, przeprowadzając szerokie konsultacje społeczne - pisze MRPiPS.

Przypomnijmy, że emerytury stażowe mają dawać możliwość przejścia na emeryturę przed ustawowym wiekiem emerytalnym dla osób, które przepracowały co najmniej 35 lat w przypadku kobiet i 40 lat w przypadku mężczyzn.

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu, 7 lutego, ma odbyć się z kolei pierwsze czytanie obywatelskiego projektu wprowadzającego renty wdowie. Kiedy dodatkowa emerytura dla seniora po śmierci małżonka ma szansę wejść w życie? Wydaje się, że poparcie rządowe dla tego projektu będzie. Kluczowe jest jednak pytanie o finansowanie projektu. To stan aktualnego budżetu może zdecydować o odłożeniu procedowania ustawy o emeryturach wdowich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu