"Dziś w czwartek, 17 marca ok godz. 4.00 na sieci kolejowej wystąpiły usterki urządzeń sterowania w kilkunastu lokalnych centrach sterowania* odpowiedzialnych za prowadzenie ruchu kolejowego. Stan wymaga zabezpieczenia urządzeń w terenie i dodatkowych czynności pracowników. Występują zmiany w kursowaniu pociągów nawet ponad kilkadziesiąt minut" — czytamy w komunikacie PKP Polskie Linie Kolejowe.
Wielka awaria w PKP. 17 marca gigantyczne opóźnienia w rozkładzie jazdy pociągów
Pasażerowie mogą liczyć na zastępczą komunikację autobusową, ale możliwa jest też zmiana tras pociągów lub zupełne odwołanie niektórych kursów dlatego bieżącą sytuację związaną z awarią warto sprawdzać na stronie pkp.pl. Ponadto został powołany specjalny zespół złożony z przedstawicieli PKP PLK i przewoźników. Ruch pociągów jest organizowany na bieżąco, komunikaty o sytuacji są podawane na stacjach i przystankach.
Nie działa także Portal Pasażera, należący do PKP PLK.
Awaria spowodowała, że utrudnienia mają miejsce na odcinku aż 820 kilometrów. Wstrzymany jest ruch pociągów, opóźnienia dotyczą wielu tras i wynoszą nawet ponad 3 godziny.
Po godzinie 13:00 PKP PLK poinformował, że "wznawiana jest praca kolejnych lokalnych centrów sterowania (LCS) i przywracany ruch pociągów. Obecnie przywrócono ruch pociągów z wykorzystaniem urządzeń w LCS w 10 lokalizacjach: LCS Działdowo, Gdynia, Tczew, Koluszki, Kraków Główny, Warszawa Rembertów, Biała Podlaska, Czechowice – Dziedzice, Poraj i Skoczów. Przekłada się to na wznawianie rozkładowych kursów pociągów i stopniową normalizację ruchu".
Cyberatak powodem awarii PKP?
Na razie nie wiadomo, co jest przyczyną awarii i jak długo jej skutki będą usuwane. Nieoficjalnie mówi się o możliwym ataku hakerskim. - Nie możemy wykluczyć takiego działania, będzie to przedmiotem dalszych działań – informuje PKP PLK.
Jak wyjaśnił przedstawiciel PKP PLK, awaria dotknęła 19 z 33 LCS, na których zainstalowane były urządzenia firmy Alstom (d. Bombardier).
"Alstom jest świadomy błędu w formatowaniu czasu, który ma obecnie wpływ na dostępność sieci kolejowej, a co za tym idzie na transport kolejowy w Polsce. Bezpieczeństwo pasażerów nie jest zagrożone. Wdrożyliśmy plan przywrócenia dostępności urządzeń sterowania ruchem kolejowym, aby zminimalizować zakłócenia spowodowane usterką w systemach sterowania exBombardier. Współpracujemy z naszym klientem, aby zminimalizować skutki zaistniałej sytuacji. Alstom dokłada wszelkich starań, aby zapewnić najwyższą niezawodność usług, jakość i standardy bezpieczeństwa. Przepraszamy za wszelkie niedogodności, jakie ten problem spowodował dla operatorów i pasażerów. Alstom potwierdza, że nie było żadnego cyberataku ani problemu bezpieczeństwa związanego z błędem formatowania czasu, który wystąpił 17 marca 2022 r. Błędy w formatowaniu czasu są znanym zjawiskiem" - informuje Sławomir Cyza, Prezes i Dyrektor Zarządzający Alstom w Polsce, Ukrainie i Krajach Bałtyckich.
Awaria PKP utrudniła Ci podróż? Jest możliwość zwrotu biletu
Jak poinformowało PKP Intercity w komunikacie na Twitterze "rekomendowane jest rozważenie rezygnacji z podróży w dniu 17 marca".
Pasażerowie mogą ubiegać się o zwrot kosztów za zakup biletu w kasie bez potrącenia odstępnego. Jeżeli kupiliśmy bilety w systemie e-IC, zwrot kosztów jest możliwy w drodze reklamacji.
___
*Lokalne centrum sterowania (LCS) to miejsce, z którego pracownicy prowadzą ruch pociągów za pomocą systemów komputerowych na stacjach i linii o długości od kilku do kilkudziesięciu kilometrów.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?