
Świat wita Nowy Rok
Wraz z upływem grudnia zbliża się czas na pożegnanie starego roku i przywitanie nowego. Ale gdzie Nowy Rok zaczyna się najwcześniej? Podążając za wskazówkami zegara przez różne zakątki świata, odkrywamy fascynujące historie związane z początkiem Nowego Roku.
Pierwszym miejscem na mapie noworocznego czasu jest Kiribati, malowniczy archipelag na Oceanie Spokojnym. O godzinie 11:00 czasu polskiego, 31 grudnia, gdy u nas zegary dopiero zbliżają się do południa, mieszkańcy Kiribati już powitali Nowy Rok. Ciekawostką jest to, że jedna z osad na Kiribati, znanej również jako Wyspa Bożego Narodzenia, nosi nazwę Poland (Polska), upamiętniając ważne wydarzenia z historii, kiedy to Polak Stanisław Pełczyński znalazł się na tamtych ziemiach.
Gdzie już jest 2024?
Podobnie o 11:00 czasu polskiego Nowy Rok powitały miejsca takie jak Tokelau (Nowa Zelandia) i Samoa. O godzinie 14:00 w Australii rozpoczynają się noworoczne świętowania, z najbardziej spektakularnym pokazem fajerwerków w Sydney. Kolejno wędrujemy przez Azję, gdzie Japończycy i Koreańczycy witają Nowy Rok o godz. 16:00, Chińczycy zaś o 17:00 czasu polskiego.
Europa, na czele z Polską, również dołącza do świętowania nadejścia Nowego Roku. Jednak zanim zaczniemy podziwiać polskie fajerwerki, inne narody, takie jak Litwini, Łotysze, Estończycy, Finowie czy Grecy, zaczynają świętować godzinę przed nami. Razem z nami 2025 powitają także narody Norwegii, Szwecji, Niemiec, Francji, Włoch, Szwajcarii, Słowacji, Czech czy Danii.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl
Źródło: national-geographic.pl