Problemy z jakością medali olimpijskich
Medale olimpijskie i paralimpijskie, które miały być symbolem triumfu i osiągnięć sportowców, stały się źródłem kontrowersji. Zaprojektowane przez paryski dom jubilerski Chaumet, medale zawierały unikalny element – sześciokątny kawałek żelaza pochodzący z Wieży Eiffla. Choć miało to dodać im wyjątkowości, okazało się, że niektóre z medali szybko straciły swój blask.
Problemy z jakością medali pojawiły się jeszcze przed zakończeniem igrzysk, kiedy amerykański skateboarder Nyjah Huston opublikował film pokazujący, jak szybko zniszczył się jego brązowy medal. Wkrótce potem wielu innych sportowców zaczęło zgłaszać podobne problemy. Francuscy pływacy Yohann Ndoye-Brouard i Clement Secchi również wyrazili swoje niezadowolenie, publikując zdjęcia swoich medali w mediach społecznościowych, które według nich wyglądały jakby pochodziły z 1924 roku.
Reakcja Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego
Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) szybko zareagował na skargi sportowców. Organizatorzy igrzysk pozostają w kontakcie z krajowymi komitetami olimpijskimi, aby rozwiązać problem. Mennica Francuska, odpowiedzialna za produkcję medali, podjęła działania mające na celu zidentyfikowanie przyczyn uszkodzeń i zapewnienie, że problem nie powtórzy się w przyszłości.
– Bardzo poważnie podchodzimy do kwestii uszkodzonych medali od czasu pierwszych wniosków o wymianę w sierpniu i zmobilizowaliśmy swoje wewnętrzne zespoły. Od tego czasu firma zmodyfikowała i zoptymalizowała swój proces lakierowania. Monnaie de Paris wymieni wszystkie uszkodzone medale na prośbę sportowców w pierwszym kwartale 2025 roku – przekazano w oświadczeniu.
Proces wymiany medali
Proces wymiany uszkodzonych medali ma rozpocząć się w nadchodzących tygodniach. Mennica Francuska zobowiązała się do wymiany wszystkich uszkodzonych krążków, jednak odmówiła podania dokładnej liczby zwróconych medali. Według francuskiej strony internetowej "La Lettre", liczba ta może przekraczać 100.
– Uszkodzone medale będą systematycznie zastępowane przez Monnaie de Paris i grawerowane w identyczny sposób jak oryginały – poinformował MKOl.
Przyszłość medali olimpijskich
Mimo problemów z jakością, Mennica Francuska zapewnia, że wszystkie nowe medale będą spełniały najwyższe standardy. Firma zoptymalizowała proces lakierowania, aby uniknąć podobnych problemów w przyszłości. Sportowcy, którzy otrzymali uszkodzone medale, mogą liczyć na ich wymianę w pierwszym kwartale 2025 roku.
Choć sytuacja z uszkodzonymi medalami była nieoczekiwanym wyzwaniem dla organizatorów igrzysk, szybka reakcja i działania naprawcze pokazują, że zarówno MKOl, jak i Mennica Francuska, są zdeterminowani, aby zapewnić sportowcom medale, które będą godnie reprezentować ich osiągnięcia.
Źródło: PAP
