Od momentu podpisania umowy wykonawca będzie miał 18 miesięcy na realizację inwestycji. Całość prac, ze względu na charakter obiektu, będzie przebiegała pod bacznym okiem konserwatora zabytków. To pierwszy etap prac, który zakłada m.in.:
- remont pawilonu perystylowego
- remont kolumnady
- powstanie kawiarnia wraz z zapleczem sanitarnym
- odrestaurowany zostanie plac wraz z fontanną
Inwestycja w dużej części (ok. 19 mln zł) finansowana będzie ze środków rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.
Bastion Sakwowy - historia obiektu
Projekt nie obejmuje odbudowy tzw. glorietty czyli 32 – metrowej wieży z kawiarnią i tarasem widokowym, która jeszcze przed wojną stała na szczycie Wzgórza. To byłaby zbyt droga inwestycja. Na razie magistrat planuje generalny remont istniejących dziś obiektów. Tak by stały się częścią spacerowej promenady nad fosą.
Najnowsza historia terenu, który przed laty był częścią wrocławskich fortyfikacji, zaczęła się w czerwcu 1990 roku. Ostatni komunistyczny prezydent Wrocławia Stefan Skąpski podpisał umowę z firmą Retropol na użytkowanie wieczyste Wzgórza Partyzantów przez 40 lat. Miała zakończyć się 1 czerwca 2030 r. Biznesmeni mieli wielkie plany. Opowiadali o utworzeniu pałacu ślubów z restauracją. Po pobliskiej fosie pływać miały gondole.
Skończyło się na remoncie obiektów i uruchomieniu jednego z pierwszych we Wrocławiu kasyn gry. Potem powstała tu dyskoteka Reduta,m zarządzana przez ludzi z wrocławskiego gangsterskiego półświatka. W ostatnich latach teren zaczął popadać w ruinę. Właśnie z tego powodu w 2015 roku Urząd Miejski oddał sprawę do sądu i uzyskał wyrok rozwiązujący wieczystą dzierżawę.
Wrocławska firma Castellum zrewitalizuje Bastion Sakwowy na ...
