Wszystkich Świętych. Ekspert: Ubezpieczenia nagrobków nie są powszechną praktyką

AIP
W przypadku ubezpieczenia chroniącego nagrobki, Towarzystwo Ubezpieczeniowe poniesie odpowiedzialność za szkody, które powstały w wyniku kradzieży oraz wandalizmu.
W przypadku ubezpieczenia chroniącego nagrobki, Towarzystwo Ubezpieczeniowe poniesie odpowiedzialność za szkody, które powstały w wyniku kradzieży oraz wandalizmu. Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Z roku na rok można spotkać się z coraz częstszymi aktami wandalizmu na cmentarzach. Skradzione mosiężne litery czy zdewastowane płyty – z takimi widokami spotykają się niektóre rodziny, które odwiedzają groby swoich bliskich 1 listopada podczas Święta Zmarłych. Okazuje się jednak, że od powyższych szkód można się skutecznie ubezpieczyć.

– Ciężko przewidzieć, że to właśnie my padniemy ofiarą takiego występku. Dla złodzieja elementy nagrobka to niezły zarobek, a my płacimy za to zarówno emocjonalnie, jak i finansowo. Zadziwiające jest to, że przy takiej ilości przestępstw mających miejsce na cmentarzach, ubezpieczenia nagrobków nie są jeszcze powszechną praktyką. Niestety na ogół dopiero po fakcie uświadamiamy sobie, że taka polisa jest bardzo przydatna– informuje Maciej Kuczwalski, CUK Ubezpieczenia.

W przypadku ubezpieczenia chroniącego nagrobki, Towarzystwo Ubezpieczeniowe poniesie odpowiedzialność za szkody, które powstały w wyniku kradzieży oraz wandalizmu. Poza tym polisą obejmujemy skutki takich zdarzeń jak pożar, osunięcia ziemi, uderzenie pioruna czy katastrofy lotniczej. Dzięki ubezpieczeniu nagrobków dostaniemy także odszkodowanie za zniszczenia powstałe po powodzi, gradobiciu, huraganie, upadku drzewa, a nawet w wyniku huku ponaddźwiękowego.

– Choć uwzględnienie w OWU szkód powstałych od huku i katastrofy lotniczej może dziwić, jest to jak najbardziej normalne. Towarzystwa Ubezpieczeniowe decydują się na taką klauzulę, ponieważ wiele cmentarzy na terenie Polski znajduje się w pobliżu lotnisk– dodaje ekspert.

Watro mieć na uwadze, że ubezpieczenie nagrobka nie obejmuje szkód, które powstały w następstwie osób trzecich jak: zarządców cmentarzy, osób z firm kamieniarskich czy przedsiębiorstw pogrzebowych. Mimo to, należy spojrzeć na taki wydatek perspektywicznie.

– Tak samo jak każda inna polisa, ta również posiada jakieś wykluczenia. Należy pamiętać, że dużo częstsze są zniszczenia w wyniku którejś z uwzględnionych przyczyn. Niekiedy koszty nagrobka sięgają równowartości samochodu. Groby naszych bliskich możemy ubezpieczyć na dopasowaną do naszych potrzeb sumę– mówi ekspert.

Wysokość składki jest w dużej mierze zależna od wartości oraz samej lokalizacji nagrobka. Aktualnie na polskim rynku ubezpieczeniowym tego typu rozwiązanie oferuje m.in. PZU, Wiener oraz Warta.

– Sama polisa jest bardziej formą dodatku do takich ubezpieczeń jak te obejmujące nieruchomości lub chroniące mienie od zdarzeń losowych. Za taki bonus nie zapłacimy dużo, a odszkodowanie, mimo niskiej składki, z pewnością wystarczy na pokrycie wszelkich kosztów związanych z naprawą uszkodzonego nagrobka– zaleca Kuczwalski.

Decyzja o tym, jakie odszkodowanie otrzymamy jest określana przez ubezpieczyciela po ustaleniu wysokości poniesionych przez nas strat, w oparciu o koszty odbudowy lub naprawy nagrobka.

– Kupując polisę musimy pamiętać o tym, że obejmuje ona tylko elementy stałe grobu, więc jeśli zostaną nam skradzione bądź zniszczone wazony, misy, kwiaty czy inne części, które nie są elementem konstrukcji, nie otrzymamy za nie odszkodowania– przestrzega ekspert.

Obejrzyj wideo:

Wyrok TSUE. Pietraszkiewicz: Monitorujemy zwiększone zainteresowanie klientów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu