Wybory 2020. Co Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski proponują przedsiębiorcom?

OPRAC.:
Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Arnaud Jaegers/ Unsplash.com
Wielu przedsiębiorców zastanawia się, co kandydaci na prezydenta mają im do zaoferowania. Sprawdziliśmy, jakie udogodnienia dla biznesu szykują Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski.

Wybory prezydenckie 2020 pod wieloma względami będą przypominać wybory w USA z 2016 roku, kiedy to walka toczyła się między dwoma kandydatami: Donaldem Trumpem i Hillary Clinton. Czy w Polsce, podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, zwycięży konserwatywny kandydat? Czas pokaże. Już teraz jednak można porównać koncepcje obu polityków.

Ktokolwiek wygra wybory 2020, będzie miał bardzo trudne zadanie. Koronawirus sieje spustoszenie w gospodarkach na całym świecie, również w Polsce, a wyborcy lubią szukać kozła ofiarnego. Chętnie obwiniają za sytuację ekonomiczną polityków.

Polska gospodarka już przed wybuchem epidemii COVID-19 była osłabiona. Co prawda wprowadzenie 500 plus pozwoliło rozhuśtać koniunkturę gospodarczą, ale stanowiło także poważny uszczerbek na państwowym budżecie. Wzrost bezrobocia w pierwszym półroczu zdecydowanie nie ułatwia zadania politykom. Co więc kandydaci na prezydenta mają do zaproponowania wyborcom, którzy prowadzą działalność gospodarczą?

Według najnowszych wyników podanych przez PKW wybory prezydenckie wygrał Andrzej Duda. Sprawdźcie w galerii, kto ze świata sportu poparł urzędującego prezydenta RP, a kto pretendenta Rafała Trzaskowskiego.

Andrzej Duda czy Rafał Trzaskowski? Sprawdź, jak głosowali z...

Rafał Trzaskowski - główne założenia

Trzy główne punkty programu wyborczego Rafała Trzaskowskiego obejmują: pracę, ochronę zdrowia oraz edukację, przy czym najważniejszym elementem jest rynek pracy. Jak można przeczytać na stronie kandydata PO, te trzy obszary zawiodły podczas pandemii. Priorytetowe działania podjęte przez państwo mają obejmować pomoc dla osób, które straciły pracę przez COVID-19 lub są zagrożone jej utratą przy jednoczesnym nieobciążaniu portfeli przedsiębiorców. Te deklaracje sytuują wybory 2020 w kontekście pandemii.

Andrzej Duda - główne założenia

Pisząc o obietnicach wyborczych przedstawiciela PiS, trudno nie wspomnieć o tzw. Planie Dudy, który został zaprezentowany w czerwcu. Ma on być sfinansowany z Europejskiego Funduszu Odbudowy.

Plan Dudy obejmuje cztery filary inwestycji: strategiczne, lokalne, związane ze zdrowiem oraz środowiskiem. Kandydat PiS zapowiada nowe inwestycje o charakterze lokalnym i strategicznym, dofinansowanie służby zdrowia oraz drobne inwestycje związane z ochroną przyrody.

Oprócz Planu Dudy nie sposób nie odnieść się do ośmiopunktowego programu Andrzeja Dudy. Wśród najważniejszych, z ekonomicznego punktu widzenia, obietnic trzeba wskazać „silną gospodarkę i utrzymanie miejsc pracy”, gdzie jest m.in. mowa o Tarczach Antykryzysowych i dodatku solidarnościowym.

Rafał Trzaskowski – dopłaty dla właścicieli mieszkań i domów

W ramach inwestycji w środowisko Trzaskowski zamierza stworzyć fundusz na ekoremonty. Każda rodzina będzie mogła starać się o dofinansowanie takich prac remontowych, jak:

Jak każdy system dopłat do inwestycji, również ten może zwiększyć popyt na usługi budowlane.

Andrzej Duda – dopłaty do oczek wodnych

Kandydat PiS obiecuje dopłaty w kwocie 5000 zł do budowy przydomowych zbiorników retencyjnych na deszczówkę (oczek wodnych).

Rafał Trzaskowski – wsparcie dla właścicieli spółek kapitałowych

Kandydat PO szykuje udogodnienia dla wspólników i akcjonariuszy. Chce, aby podatek dochodowy od osób prawnych był płacony dopiero w momencie wypłaty dywidendy. W przypadku reinwestycji dochodów pozostawałby on w przedsiębiorstwie. Kolejnym udogodnienie dla przedsiębiorców ma być przyśpieszona amortyzacja w okresie odbudowy gospodarki po załamaniu spowodowanym przez COVID-19.

Andrzej Duda – patriotyzm gospodarczy

Kandydat PiS jest zwolennikiem interwencjonizmu państwa i patriotyzmu gospodarczego. Krytykuje teorię niewidzialnej ręki rynku, ale zapowiada wsparcie polskich przedsiębiorców przez państwo. Jego program przewiduje tworzenie firm z polskim kapitałem, gdzie Polacy mogliby dostać pracę. Ile dokładnie wakatów ma zostać utworzonych w tego typu podmiotach, nie wiadomo.

Inny pomysł Dudy obejmuje wymianę kas fiskalnych na urządzenia, które pozwalałyby sprawdzić, które produkty pochodzą od polskich producentów (do końca drugiej kadencji). Ponadto kandydat PiS chciałby nałożyć na sieci handlowe obowiązek nabywania określonych towarów rolno-spożywczych od polskich firm, również od lokalnych producentów. W ten sposób chce napędzać gospodarkę w powiatach.

Duda wspiera także zapoczątkowaną w 2017 r. akcję „Produkt polski”, w ramach której polscy producenci mogą oznaczać swoje produkty znakiem z polską flagą. Ponieważ wiele firm nadużywa takiej możliwości, kandydat na prezydenta zapowiada walkę z oznaczaniem etykietą „Produkt polski” asortymentu, który nie spełnia odpowiednich kryteriów.

Rafał Trzaskowski – wsparcie inwestycji

Program Trzaskowskiego przewiduje wsparcie rozwoju małych i średnich miejscowości z wykorzystaniem środków unijnych, m.in. poprzez przekazanie co najmniej 30 mln zł miastom powiatowym. Pieniądze miałyby zostać przeznaczone na inwestycje w:

 • Centrum Rozwoju Lokalnego
 • zadaszone targowiska
 • obszary wypoczynku i kultury w poszczególnych dzielnicach miast
 • urządzenia zatrzymujące wodę
 • modułowe żłobki i przedszkola
 • lokalne centra przesiadkowe

W kwestii inwestycji kandydat PO chce zaangażować Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), aby zapewnić wsparcie dla inwestycji przedsiębiorców.

Interesującym punktem w programie wyborczym Trzaskowskiego jest także dotowanie polskich producentów gier, filmów i seriali. W tym celu kandydat PO pragnie utworzyć oddzielny fundusz inwestycyjny zarządzany przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR).

Andrzej Duda – wsparcie inwestycji

Zapowiedziane przez Dudę inwestycje w środowisko obejmują:

 • budowę zbiorników retencyjnych chroniących przed powodziami i suszami
 • inwestycje w parki i retencję miejską
 • dofinansowanie bezemisyjnego transportu publicznego
 • dopłaty w kwocie 5000 zł do budowy przydomowych zbiorników retencyjnych na deszczówkę (oczek wodnych)
 • dopłaty do studni głębionych
 • sadzenie drzew w polskich lasach

W ramach inwestycji lokalnych Andrzej Duda obiecuje:

 • wsparcie samorządów w sfinansowaniu wkładu własnego na inwestycje rozwojowe
 • dofinansowanie co roku 3000 km dróg lokalnych
 • poprawę bezpieczeństwa na drogach
 • inwestycje w żłobki publiczne (m.in. żłobek w każdej gminie)
 • budowę kilku tysięcy szkół “XXI wieku” we wszystkich gminach w Polsce
 • bon turystyczny

Kolejny filar Planu Dudy zawiera inwestycje strategiczne. Większość z nich jest już w trakcie realizacji, a niektóre (np. Via Baltica) stanowią spuściznę po rządzie PO. Plan Dudy przewiduje inwestycje w:

 • CPK (Centralny Port Komunikacyjny)
 • Mierzeję Wiślaną
 • gazoport Baltic Pipe
 • drogi i autostrady (Via Carpatia, Via Baltica, S6, S10)
 • korytarz kolejowy dla CPK
 • przystanki kolejowe

Kandydat PiS liczy na to, że środki na realizację jego postulatów uda się pozyskać z UE. Zgodnie ze wstępnymi założeniami Komisji Europejskiej, Polska może otrzymać 37,7 mld euro grantów i 60 mld euro niskooprocentowanych pożyczek.

Jak podkreśla Bartosz Brzyski z Klubu Jagiellońskiego, w Planie Dudy nie znajdziemy żadnego nowego postulatu dotyczącego inwestycji strategicznych. Prezydent składa natomiast gwarancję kontynuacji rozpoczętych projektów.

Rafał Trzaskowski – przeciwdziałanie skutkom COVID-19

Trzaskowski ma pomysł na usprawnienie rozliczeń VAT i zmniejszenie zatorów płatniczych, co ma pomóc przedsiębiorcom cierpiących z powodu pandemii. Proponuje:

 • szybsze zwroty VAT (do 30 dni)
 • uproszczenie mechanizmu podzielonej płatności (split payment)
 • szybszy i łatwiejszy dostęp do środków na VAT-owskich kontach bankowych

Kandydat PO zamierza także utworzyć białą listą zweryfikowanych podatników VAT.

Ponadto Trzaskowski chce poszerzyć grono osób, które nie muszą płacić podatku PIT, podnosząc kryterium dochodowe do 30 tys. zł rocznie. Dla osób zarabiających od 30 do 65 tys. zł rocznie obowiązywałaby kwota wolna w wysokości 8 tys. zł.

Wartym odnotowania jest postulat równej ochrony dla wszystkich osób, które straciły pracę, bez względu na rodzaj podpisanej umowy. Obecnie osoby z umowami o dzieło, które nie miały odprowadzanych odpowiednich składek, nie mogą starać się o zasiłek dla bezrobotnych. W tym obszarze Trzaskowski proponuje ułatwienie i uproszczenie odstępu do:

 • świadczeń dla bezrobotnych
 • programów aktywizujących
 • programów dla bezrobotnych

W przeciwieństwie do kandydata PiS, reprezentant Platformy Obywatelskiej deklaruje podniesienie zasiłku dla bezrobotnych. Ponadto kandydat na prezydenta zamierza zwiększać kompetencje cyfrowe pracowników. Otrzymywaliby oni wsparcie umożliwiające zmianę pracy lub uzupełnienie umiejętności cyfrowych wymaganych na danym stanowisku.

Kolejnym ułatwieniem dla pracowników ma być walka z biurokracją. Kandydat na prezydenta chce ograniczyć ilość wymaganych obecnie zaświadczeń na rzecz oświadczeń.

Innym interesującym postulatem Trzaskowskiego jest rozliczenie rządu z ustaw, które były konsultowane przez Radę Dialogu Społecznego, ale trafiły do zamrażarki. Trzaskowski pragnie wzmocnić przy tym pozycję związków zawodowych i organizacji reprezentujących pracodawców.

Zapożyczając pomysł tarcz antykryzysowych od PiS, Trzaskowski zapowiada branżowe tarcze antykryzysowe. Pozwoliłyby one na udzielenie dodatkowego wsparcia przedstawicielom branż, które najbardziej ucierpiały z powodu epidemii koronawirusa.

Andrzej Duda – przeciwdziałanie skutkom COVID-19

Kandydat PiS nie kreśli śmiałych planów gospodarczych, ale podpisuje się pod sztandarowymi ustawami PiS, wprowadzonymi z uwagi na epidemię koronawirusa. Popiera przyjęte tarcze antykryzysowe, a także pochwala wypłatę dodatku solidarnościowego dla etatowców, którzy stracili pracę przez COVID-19. Zapowiada dalsze działania przeciwdziałające skutkom pandemii podczas swojej drugiej kadencji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

Milwaukee

Milwaukee M12 BDD-201C 4933479439

795,93 zł403,55 zł-49%
miejsce #2

Meec

Meec Tools 12 V LiIon 0,8 Ah

136,99 zł79,99 zł-42%
miejsce #3

Bosch

Bosch IXO 5 Full 06039A8022

492,20 zł294,00 zł-40%
miejsce #4

Makita

Makita DDF453SYE

800,79 zł565,92 zł-29%
miejsce #5

DeWalt

Dewalt DCD778S2T

920,63 zł718,00 zł-22%
miejsce #6

Parkside

Parkside 748981622

319,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Jakie są sposoby walki z kryzysem energetycznym? Posłuchaj eksperta

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rafau Czaskowski

Drodzy wyborcy, obiecuję wam wszystko obiecać, to czego oczekujecie , jeżeli czegoś nie będziecie chcieli, obiecuję, że się z tych obietnic wycofam, obiecuję!!!

G
Gość

Od starego Poznaniaka z zagranicy ! Rafale i Poznaniacy zaśpiewajcie razem !

Nie będzie Kaczor pluł nam w twarz i z Dudą nas tumanił !

Potężny stanął hufiec nasz, uczciwość Polaków nam Hetmani !

Już zagrzmiał nasz Złoty Róg i nam pomoże Piastowski Duch !

G
Gość

" Jeśli mówią, że Andrzej Duda to długopis bo podpisuje wszystkie ustawy, ja pytam której nie powinien podpisać?- jeśli mówią, że 500, 300, 13,14,bon turystyczny itd. to rozdawnictwo jest. Pytam!!!!!!???Dlaczego do nie dawna zazdrościliśmy ANGLIKOM czy NIEMCOM wysokich dodatków dla dzieci? A teraz macie tu, w swoim kraju, nie musicie wyjeżdżać. Już zapomniałeś drogi rodaku jak pracowałeś za 4 zł za godzinę już zapomniałeś szanowny emerycie - rencisto jak wychodziłeś z apteki nie wykupując leku. Już zapomniałeś mieszkańcu Śląska, drogi górniku jak rząd Tuska do ciebie strzelał, kiedy protestowałeś a ty szanowny nauczycielu zerknij na odcinki z przed lat przez 4 lata nie dostałeś ani grosza podwyżki. A ty drogi rolniku pamiętasz jak po powodzi zamiast pomocy od rządu PO usłyszałeś od Tuska ze wybrałeś sobie kiepskiego wójta i zostawili was samych ze stratami, a ty lekarzu porównaj sobie zarobki, Już nie pamiętacie jak sprzedawali wszystko jak się da? Nawet kolejkę Kasprowy, żeby ratować budżet, zapomnieliście jak zrabowali nasze pieniądze z OFE a Tusk cynicznie się śmiał ,teraz Trzaskowski deklaruje ze nie podpisze ustawy podnoszącej wiek emerytalny

DEKLARUJE ŻE ZOSTAWI 500 13Emeryture obiecuje wszystko co się da by tylko ludzi ZMANIPULOWAĆ, CO CHCECIE TO WAM OBIECA BY TYLKO WYGRAĆ, A PO WYBORACH!!!!!!!!!!!! Zrobi i tak po swojemu wszystko. NIE DAJMY SIĘ ZWIEŚĆ. Ludzie jeśli jesteście patriotami i dla was jest ważny kraj Polska to będziecie głosować na odpowiedniego człowieka który zapewni w Polsce bezpieczeństwo, który stanie na straży naszego kraju ,który walczy o interesy Polski a nie Niemiec jak Trzaskowski, ważniejsze są dla niego interesy Niemiec niż POLSKI. Jeśli Trzaskowski by wygrał to możecie być pewni że zaleje nas uchodźcami, emigrantów będziemy mieć 1000tys i wtedy będzie horror ,że dzieci kobiety będą bać wyjść na ulicę bo będą zamieszki, gwałty i przestępstwa. Czy takiej Polski chcemy czy takiej spokojnej jak teraz ? Mamy spokój ,wybierzmy sami 12 lipca żeby czasem kiedyś nikt nie żałował swojego głosu ja głosuje na ANDRZEJA DUDĘ .To jest prezydent odpowiedzialny dla wszystkich ludzi biednych ,bogatych a Trzaskowski dla biznesmenów i swoich pupili.

A
Aleksander

Postkomunista drugi Biedroń jako prezydent.Słupszczanie czytałem że głosowaliście na TRZASKOWSKIEGO TO POCZYTJACIE CO PONIŻEJ WPISUJĄ .Co który zrobi dla biznesu zadajecie pytanie no tile narobił A.DUDA TO MA SIĘ CZYM POCHWALIĆ.NIE MA CO WYMIENIAĆ NAWET W DOBIE KORONAWIRUSA JAK WALCZYŁ O POMOC DLA FIRM.NATOMIAST TRZASKOWSKI MOŻE I BY COŚ ZROBIŁ ALE TO TRZEBA CHCIEĆ PRACOWAĆ CIĘŻKO I MÓZGOWNICĄ RUSZYĆ A PRZY TYM TRZEBA MIEĆ LUDZI NO NAPEWNO Z NITRASEM I TYM JEGO OTOCZENIEM NIC NIE ZROBI.JEDYNIE SZAMBO KRAJ ZLEJE I ODPADY WAM DOSTARCZY.MOJE UWAGI SĄ TAKIE DOTYCZY TO TAKŻE SŁUPSKICH RADNYCH .STARAJĄ SIĘ TYLKO ŻEBY ZOSTAĆ WYBRANYM A PÓŻNIEJ OLEWAJĄ WSZYSTKO.PENSYJKA JAKAŚ JEST I DO NASTĘPNYCH WYBORÓW.TAKŻE APELUJE DO LUDZI PRZEANALIZUJCIE PÓKI ODDACIE GŁOS NA CZŁOWIEKA KTÓRY JEST PRACOWITY.

G
Gość

Rafał Trzaskowski:

1)Nieudacznik Nieudolny prezydent Warszawy – nazywany człowiekiem AWARIA , Polityk, który nie spełnia obietnic wyborczych,

2) Rafał Trzaskowski jako minister rządu PO-PSL wprowadził do Polski Program Stałej Przymusowej Relokacji Migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu na socjal opłacany z polskich podatków i polskich składek unijnych i wynegocjował dla Polski Islamskich Migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu. Na szczęście Prawo i Sprawiedliwość zablokowało ten haniebny program relokacji migrantów.

3)Jeszcze nie został prezydentem a już zaczął kłamać Polaków

4) Potomek ESBECJI , ,NEOMARKISTA ultra lewak I ULTA LIBERAŁ

5) FAN ISLAMSKICH MIGRANTÓW I LGBT

6)Uczestnik masońskiej GRUPY BILDERBERG, fana LGBT i ideologii Gender/multi-kulti,

7) Rafał Trzaskowski chce spłacać gigantyczne roszczenia żydowskie środowiskom Żydowskim w wysokości od kilkudziesięciu do kilkuset miliardów dolarów.

8)Człowieka, który robi wszystko, aby nie zadośćuczynić ludziom wywalonych z własnych mieszkań, ofiarom Warszawskiej Reprywatyzacji a finansującego z publicznych pieniędzy podatników organizacje promujące trans i homo?

9)Będąc w rządzie PO-PSL był przeciwny 500 a w tym samym czasie był za sprowadzaniem na socjal finansowany z naszych podatków i składek unijnych migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu(program zablokowany przez PIS)

10) Rząd Rafała Trzaskowskiego PO-PSL szykował darmowe lokale komunalne w polskich miastach dla islamskich migrantów z programu przymusowej relokacji migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu kosztem własnych mieszkańców oraz rodzin wielodzietnych i lokatorów z własnych miast oczekujących na mieszkanie komunalne.

11)Rząd Rafała Trzaskowskiego PO-PSL w momencie gdy nie miał i mówił, że nie będzie mieć pieniędzy na 500 dla polskich dzieci chciał osiedlać w Polsce na wysokim socjalu opłacanym z naszych składek unijnych i podatków migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu. Ten skandaliczny proces ten zablokowało Prawo i Sprawiedliwość.

Co on zrobił oprócz podpisania deklaracji przywilejów LGBT organizowania marszów LGBT i finansowania organizacji LGBT z publicznych pieniędzy?

Rafał Trzaskowski:

12) O Nord Stream II Rafał Trzaskowski mówi----„Nord Stream II porozumienie prywatnych firm nie stoją za tym dzięki bogu rządy”----- Wyjaśniam Nord Strem II to geostrategiczny ANTYPOLSKI wspólny projekt Niemiec i Rosji gdzie głównym udziałowcem jest Gazprom.

13) Nikt nie przebije w kłamstwach Trzaskowskiego! Nawet kłamca Tusk jest dopiero na drugim miejscu!

Rafał Trzaskowski który tylko w jednej kwestii emerytur w bardzo krótkim czasie skłamał Trzy razy. 1 - ze nie był wtedy posłem 2 - ze nie było takiego glosowania 3 - ze nie głosował przeciwko obniżeniu wieku emerytalnego w rzeczywistości Rafał Trzaskowski głosował tak żeby Polacy nie mieli prawa do wypłaty emerytury po osiągnięciu normalnego wieku emerytalnego.

14) Rafał Trzaskowski chce spłacać gigantyczne roszczenia żydowskie środowiskom Żydowskim w wysokości od kilkudziesięciu do kilkuset miliardów dolarów.

Skopiuj/kliknij linka

https://www.youtube.com/watch?v=oeLPg6hwArQ

https://www.youtube.com/watch?v=CwtBCvEc0gA

https://www.youtube.com/watch?v=CwtBCvEc0gA

https://www.youtube.com/watch?v=s6WO0H3SDQc

https://www.youtube.com/watch?v=u1__C0maOUs

https://www.youtube.com/watch?v=bC87YYvxCVk

https://www.youtube.com/watch?v=oeLPg6hwArQ

lub

Wpisz w wyszukiwarkę you tube:

---- O politykach Platformy Obywatelskiej - to zabiło Andrzeja Leppera --------

-- Rafał Trzaskowski skłamał 2 razy w ciągu 30 sekund ---

-- Jak się mają słowa Trzaskowskiego do faktów? Sprawdzamy --

-- O politykach Platformy Obywatelskiej - koniec życia Andrzeja Leppera --

-- RAFAŁ NIE KŁAM! -

--- #RafałNieKłam ----

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie