Spis treści
Najnowsze wyniki poparcia
Według przedstawionych przez Marcina Palade szacunkowych wyników, różnica między PiS a KO będzie minimalna. Jednak to ci drudzy mają większą szansę na zwycięstwo.
- KO - 29,9% - 31,9%
- PiS - 29,5% - 31,5%
- Trzecia Droga - 14,8% - 16,8%
- Konfederacja - 7,5% - 9,5%
- Lewica - 7,3% - 9,3%
- Bezpartyjni Samorządowcy - 2,7% - 4,7%
- Inni - 1,3% - 3,3%
Komu pomoże wysoka frekwencja?
- Nie można jednoznacznie wskazać zwycięzcy czekającej nas niebawem batalii. Różnica między KO a PiS może zamknąć się w przedziale 1-2 pp na korzyść każdego z ugrupowań, przy frekwencji w przedziale 58%-63% - komentuje Marcin Palade.
Według niego niewiadomą pozostaje też wynik rywalizacji o czwarte miejsce między Konfederacją a Lewicą. - Tu czynnikiem decydującym będzie frekwencja. (...) Pojedyncze mandaty mogą przypaść też komitetom bez reprezentacji na Wiejskiej. Po pierwsze Bezpartyjni Samorządowcy na Dolnym Śląsku, z niewielkimi szansami w woj. lubuskim i zachodniopomorskim. Po drugie Niemcy w Polsce w woj. opolskim. Inne mogą, nawet zyskując niewiele, "namieszać" przy podziale mandatów wśród uprawnionych do tego komitetów, zwłaszcza w środkowej i zachodniej części Polski - tłumaczy Palade.
Jak wygląda podział na sejmiki?
Według analityka większość z województw, bo aż 11 powinna przypaść centrolewicy (KO, Trzecia Droga, Lewica). PiS może być pewny w zasadzie zwycięstwa tylko w jednym województwie. W kilku wciąż toczy się zażarta walka.
