Pieniądze to środki płatnicze, którym nadaje się określoną wartość. Pieniądzem jest także saldo na koncie w banku. Choć aktualnie coraz częściej wybieramy płatności bezgotówkowe to banknoty i monety wciąż są w obiegu i codziennie z nich korzystamy.
Te banknoty musisz wymienić
Pieniądze mogą nie zostać przyjęte jako zapłata, jeśli będą wyraźnie zużyte. Nieważne banknoty to te, które są naderwane lub całkowicie przerwane. Pieniądze w obiegu niszczą się jak wszystko. Dlatego potrzebują wymiany. I to my jako posiadacze zniszczonych pieniędzy musimy je wymienić.
Koniecznie przeczytaj: Takie monety i banknoty PRL są dziś warte krocie! Masz takie stare pieniądze - możesz zostać bogaty
Sprzedawca w sklepie ma prawo nie przyjąć od nas banknotu, tak samo my posiadamy możliwość odmówienia przyjęcia banknotu ze względu na widoczne ślady uszkodzenia pieniądza. To na posiadaczu banknotu czy monety ciąży obowiązek jego wymiany.
Ważne! Uszkodzone banknoty, nawet te sklejone taśmą są nadal ważne i mogą być używane do transakcji gotówkowych. Ale pracownik sklepu nie ma obowiązku przyjęcia zniszczonych pieniędzy.
Prawo jednak nie zmusza nikogo do przyjęcia sklejonego banknotu. To jedynie dobra wola. Więc jeśli uważamy, ze banknot czy moneta są zniszczone mamy prawo odmówić ich przyjęcia.
Narodowy Bank Polski emituje dwa rodzaje banknotów i monet. Pierwsze to banknoty i monety powszechnego obiegu emitowane w wysokich nakładach, funkcjonujące w obrocie gotówkowym, których wartość określa nominał. Do tej grupy należą również obiegowe monety okolicznościowe. Drugie to banknoty i monety kolekcjonerskie, emitowane w niskich nakładach, przeznaczone głównie dla krajowych i zagranicznych numizmatyków.
Takie banknoty tracą wartość i ważność - lista
Przygotowaliśmy dla Was małą ściągę dotyczącą wymiany banknotów, kiedy możemy to zrobić, gdzie i czy dostaniemy 100% jego wartości. W poniższej galerii zobaczcie jakie banknoty musimy wymienić. Zobaczcie, gdzie to zrobić:
