Spis treści
Rząd przedstawił swoją propozycję dotyczącą wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej. Według niego, w 2025 r. pensje urzędników powinny iść w górę o 4,1 proc.
Rzą proponuje wzrost wynagrodzeń w budżetówce na poziomie 4,1 proc.
"Rząd proponuje średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej w 2025 roku w wysokości 104,1 proc. w ujęciu nominalnym. Oznacza to, że wynagrodzenia oraz kwoty bazowe w 2025 roku, zostaną zwaloryzowane o 4,1 proc., czyli o prognozowaną średnioroczną dynamikę cen towarów i usług konsumpcyjnych na 2025 rok" -czytamy w komunikacie opublikowanym przez Centrum Informacyjne Rządu. Średnioroczna inflacja CPI ma ukształtować się właśnie na poziomie 4,1 proc.
Wcześniej resort pracy proponował podwyżki na poziomie 7,8 proc. Z kolei dużo wyższych podwyżek dla urzędników domagają się związkowcy.
Forum Związków Zawodowych, NSZZ "Solidarność", Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych przedstawiły wspólną propozycję w sprawie wzrostu wynagrodzeń. Według nich, wzrost wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej powinien wynosić nie mniej niż 15 proc. „W tym roku dano nam 20 proc. podwyżki. Oczywiście nie zakładaliśmy, że rząd będzie każdego roku zwiększał nam wynagrodzenia o 20 proc., ale to minimum 10 proc. mogłoby być właściwą propozycją" – powiedział Dominik Lach, przewodniczący Organizacji Zakładowej NSZZ "Solidarność" Pracowników Skarbówki, cytowany przez „Dziennik Gazetę Prawną”.
Związkowcy chcieliby dużo więcej. "15 proc. to jest minimum"
Jeszcze wyższej podwyżki chciałaby Związkowa Alternatywa. Organizacja postuluje, by wprowadzić rozwiązanie, zgodnie z którym płaca minimalna w sektorze publicznym byłaby wyższa o 20 proc. od ustawowego minimalnego wynagrodzenia. "Mrożenie płac umocni negatywny trend i przyczyni się do odpływu wykwalifikowanej kadry z sektora publicznego ” – powiedział Piotr Szumlewicz, przewodniczący Związkowej Alternatywy w rozmowie z Business Insider.
Przypomnijmy, że rząd do 15 czerwca musiał przedstawić propozycję średniorocznych wskaźników wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na kolejny rok Radzie Dialogu Społecznego i ogólnokrajowym organizacjom związków zawodowych zrzeszających pracowników sfery budżetowej. Teraz organizacje mogą wyrazić swoje opinie do zaproponowanych wskaźników.
Kwota bazowa dla pracowników korpusu służby cywilnej w tym roku wynosi 2628,54 zł. Przy proponowanej podwyżce wzrosłaby o prawie 108 zł (do 2736 zł).
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
