Wypłata płatności bezpośrednich. Siekierski: Zrealizowaliśmy szereg zadań ze środków budżetu krajowego. Kiedy przelewy z dopłat do zbóż?

Katarzyna Zawada
Opracowanie:
Resort podsumował tegoroczną kampanię wypłat płatności bezpośrednich.
Resort podsumował tegoroczną kampanię wypłat płatności bezpośrednich. pixabay.com/gosiak1980
Minister rolnictwa Czesław Siekierski wspomniał na konferencji prasowej, że szereg zadań budżetowych, np. dopłaty do kukurydzy, czy dopłaty suszowe, został zrealizowany. Obecnie resort pracuje nad zebranymi wnioskami ws. dopłat do sprzedawanego zboża.

Spis treści

Rolnicy mogą liczyć na wiele dopłat

Kończy się nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie 2024, wciąż wypłacane są płatności za ubiegłoroczną kampanię. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wydała ponad 99 proc. decyzji i wypłaciła już powyżej 96 proc. środków bezpośrednich i 98 proc. środków obszarowych.

Dzięki temu Unia Europejska nie będzie nam obcinać kolejnych płatności, stwierdził Wojciech Legawiec, prezes ARiMR.

Z kolei wiceszef Agencji Leszek Szymański przypomniał, że 1 lipca mija termin na złożenie wniosków o dopłaty bezpośrednie 2024. Po tym czasie za każdy dzień opóźnienia będzie potrącany 1 proc.

Czytaj więcej: Do kiedy można wprowadzać zmiany we wniosku o dopłaty bezpośrednie 2024? Po terminie potrącenia i straty

Na ten moment jest złożonych 1,111 mln wniosków. Jest to niecałe dziewięćdziesiąt procent w stosunku do potencjalnych beneficjentów, którzy mogą ubiegać się o płatności, podkreślił Szymański.

Podczas konferencji zaznaczono, że resort pracuje nad opracowywaniem zebranych wniosków w sprawie dopłat do sprzedawanego zboża.

Komu przysługują dopłaty bezpośrednie?

Ministerstwo wynegocjowało możliwość wypłat dla rolników, którzy mają ziemię do 5 ha, w kwocie 250 euro/ha bez żadnych dopłat.

Dopłaty bezpośrednie przysługują rolnikom aktywnym zawodowo, prowadzącym działalność rolniczą. Muszą oni posiadać grunty o powierzchni co najmniej 1 ha. Katalog płatności, o które można się ubiegać w tegorocznej kampanii, jest podobny do tego z 2023 roku. W życie weszły już zapowiadane wcześniej zmiany w zasadach dotyczących warunkowości.

Wszelkie płatności można też zastąpić płatnością dla małych gospodarstw. Trwa nabór wniosków.

Natomiast do 31 sierpnia br., rolnicy, którzy złożyli już wnioski, a obejmuje ich wdrożenie płatności dla małych gospodarstw oraz nowego ekoschematu związanego z zaniechaniem prowadzenia produkcji na części gruntów, muszą złożyć żądanie o chęci otrzymania takich płatności, dodał resort rolnictwa.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu