Wysoka niedopłata podatku? Czy zwrot pieniędzy do skarbówki można rozłożyć na raty? Sprawdź, jak to zrobić

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
Mam niedopłatę podatku, kwota jest wysoka. Czy mogę rozłożyć tę płatność na raty?
Mam niedopłatę podatku, kwota jest wysoka. Czy mogę rozłożyć tę płatność na raty? 123rf
To już dosłownie ostatnia chwila na rozliczenie podatku. Kiedy to zrobimy, może okazać się, że zaliczki na podatek były wyższe lub niższe niż kwota wynikająca z zeznania. W tym drugim przypadku będziemy musieli zapłacić niedopłatę podatku. Termin nieprzekraczalny to 30 kwietnia 2024, po tym czasie naliczane będą odsetki za zwłokę. Czy jeśli kwota do zapłacenia jest zbyt wysoka na domowy budżet, można spłacać tę należność w ratach?

Spis treści

- Termin jest niezależny od daty przekazania deklaracji, tzn. podatnik może złożyć deklarację szybciej, a dopiero w terminie późniejszym, ustawowym, zapłacić podatek – czytamy na stronie pit.pl.

Termin końcowy zapłaty podatku nieopłaconego w czasie roku podatkowego to 30 kwietnia 2024 roku (zmiany terminów składania PIT 2023) – dla rozliczających ryczałt ewidencjonowany w tym najem prywatny, dla pozostałych podatników.

Mam nadpłatę podatku. Kiedy dostanę pieniądze?

Zasada jest prosta, im szybciej rozliczymy roczny podatek dochodowy tym szybciej otrzymamy zwrot nadpłaty.

Urząd Skarbowy ma 3 miesiące od daty złożenia deklaracji podatkowej na zwrot kwoty nadpłaty wykazanej w deklaracji rocznej PIT. W przypadku gdy deklaracja zostanie złożona elektronicznie, termin na zwrot wynosi do 45 dni.

Termin zwrotu nadpłaty może być wydłużony w związku z przeprowadzeniem postępowania sprawdzającego, gdy deklaracja podatnika budzi wątpliwości.

W praktyce zeznania składane w formie elektronicznej pozwalają na uzyskanie zwrotu podatku szybciej, niż składane w innych dopuszczalnych formach.

Czy mogę spłacić zobowiązanie podatkowe na raty?

Jeśli niedopłata podatku okazała się wysoka i nie jesteś w stanie zapłacić jednorazowo całej kwoty, możesz złożyć wniosek o rozłożenie tej należności na raty.

Sprawę możesz załatwić:

  • podczas wizyty w urzędzie,
  • listownie,
  • elektronicznie (np. w e-Urzędzie Skarbowym).

- Wniosek o rozłożenie podatku na raty powinieneś złożyć przed upływem terminu jego płatności.
Jeśli złożysz wniosek po tym terminie, to wnioskuj o rozłożenie na raty zaległości podatkowej. Pamiętaj, że od zaległości podatkowych należne są odsetki za zwłokę. Nie pozbawia cię to jednak możliwości złożenia wniosku o rozłożenie na raty całej należności – wyjaśnia portal podatki.gov.pl.

Do wniosku dobrze jest dołączyć:

  • oświadczenie o sytuacji finansowej, rodzinnej i majątkowej;
  • wszelkie dokumenty, które potwierdzają, że istnieje realna możliwość spłaty zobowiązania we wskazanych we wniosku terminach;
  • druk ORD – HZ (oświadczenie o nieruchomościach i prawach majątkowych, które mogą być przedmiotem hipoteki przymusowej i rzeczach ruchomych oraz zbywalnych prawach majątkowych, które mogą być przedmiotem zastawu skarbowego) lub oświadczenie o odmowie jego złożenia.

Jeśli nie dołączysz tych dokumentów do wniosku, organ podatkowy rozpatrzy sprawę na podstawie materiału dowodowego zebranego we własnym zakresie.

Złożenie wniosku jest bezpłatne. Urząd załatwi twoją sprawę w ciągu miesiąca, a jeśli będzie skomplikowana – w ciągu 2 miesięcy. Jeśli nie zgadzasz się z decyzją urzędu, masz prawo złożenia odwołania. Masz na to 14 dni od daty otrzymania decyzji.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło: pit.pl, podatki.gov.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu