Sejm za przesunięciem wdrożenia KSeF na 2026 r. Zmiany w systemie e-faktur wejdą w życie znacznie później, niż planowano

Maciej Badowski
PAP
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Sejm podjął decyzję o przesunięciu terminu wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur, tzw. KSeF na 1 lutego 2026 roku. Dotychczasowe regulacje przewidywały, że system ten zacznie obowiązywać już od 1 lipca 2024 roku. – Decyzja o przesunięciu terminu nie wynika ze zmiany naszego stanowiska, lecz z obiektywnych problemów z działaniem systemu – poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

Spis treści

KSeF. System się nie nadaje do wprowadzenia

Decyzja ta zapadła po głosowaniu, w którym za przesunięciem terminu opowiedziało się 237 posłów, przeciwko było 183, a 20 wstrzymało się od głosu. Teraz projekt ustawy zmieniającej termin wdrożenia KSeF zostanie przedstawiony Senatowi do dalszych obrad.

Podczas debaty nad projektem ustawy, wiceminister finansów Jarosław Neneman wskazał, że wprowadzenie KSeF w zaplanowanym pierwotnie terminie nie jest możliwe. Zwrócił uwagę na to, że system ten nie jest gotowy technicznie do obsługi obowiązku e-fakturowania, co mogłoby spowodować niemożność wystawiania i odbierania faktur VAT. Neneman podkreślił, że przeprowadzony audyt ujawnił liczne wady systemu, w tym jego nieskalowalność.

Decyzja o przesunięciu terminu nie wynika z zmiany naszego stanowiska, lecz z obiektywnych problemów z działaniem systemu. Audyt jednoznacznie wykazał, że KSeF nie jest gotowy na wdrożenie, a jego uruchomienie w planowanym terminie zakończyłoby się fiaskiem" – stwierdził wiceminister.

Resort finansów zapowiada szkolenia i wsparcie techniczne

Nowelizacja ustawy ma na celu zapewnienie dodatkowego czasu na przygotowanie podatników do korzystania z systemu e-fakturowania. Ministerstwo Finansów zapowiedziało uruchomienie szeregu szkoleń oraz wsparcia technicznego, w tym infolinii Krajowej Informacji Skarbowej, aby ułatwić adaptację do nowych przepisów.

Zmiana terminu wprowadzenia KSeF niekorzystna dla firm?

– Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców, a także wymagać będzie poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów - komentuje Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

– Liczymy, że ministerstwo sprawnie przeprowadzi przygotowanie systemu, a wyznaczone nowe terminy zostaną zachowane. Jesteśmy gotowi, by uczestniczyć w konsultacjach z ministerstwem jako ważny głos setek tysięcy przedsiębiorców korzystających z naszych systemów księgowych – dodaje.

Strategia na przyszłość

Ministerstwo Finansów zdecydowało się na wprowadzenie KSeFu w dwóch turach. Decyzja o przesunięciu daty na 1 lutego 2026 roku dotyczy podmiotów, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła kwotę 200 mln. Zaledwie 2 miesiące później, 1 kwietnia 2026 roku, obowiązkiem zostaną objęci pozostali przedsiębiorcy.

W praktyce oznacza to, że mniejsi przedsiębiorcy, którzy współpracują z dużymi podmiotami również będą korzystać z KSeF od 1 lutego, aby móc odbierać i weryfikować faktury wystawiane przez duże firmy. Resort podkreśla, że mimo przesunięcia terminu prace nad implementacją KSeF nie zostaną wstrzymane, a intensyfikacja przygotowań ma na celu osiągnięcie pełnej gotowości systemu do wyznaczonych terminów.

Przesunięcie terminu wdrożenia KSeF ma być reakcją na głosy niepokoju płynące ze strony przedsiębiorców, którzy obawiali się paraliżu gospodarczego i problemów związanych z korzystaniem z nieprzygotowanego systemu. Rząd podkreśla, że ta decyzja ma na celu uniknięcie negatywnych skutków dla polskiej gospodarki i zapewnienie płynnego przejścia na system e-fakturowania.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu