Przesunięcie terminu wprowadzenia przepisów
Decyzja o odroczeniu przepisów dotyczących deforestacji (EUDR) została podjęta po licznych apelach ze strony krajów UE, państw trzecich, a także przedstawicieli handlowców i rolników. Nowe regulacje nakładają na importerów i producentów obowiązek przedstawienia dokumentacji potwierdzającej, że ich produkty nie pochodzą z terenów wylesionych specjalnie pod uprawy. Wśród towarów objętych przepisami znajdują się m.in. drewno, kauczuk, kawa, kakao, olej palmowy i soja.
Komisja Europejska przedstawiła wniosek o przesunięcie daty stosowania przepisów jeszcze w październiku. Zgodnie z nim, duże przedsiębiorstwa rolne i handlowe mają czas na wdrożenie nowych przepisów do końca grudnia 2025 roku, natomiast mikro- i małe przedsiębiorstwa do 30 czerwca 2026 roku.
Poprawki Europejskiej Partii Ludowej
Europejska Partia Ludowa (EPL) zaproponowała szereg poprawek do rozporządzenia, w tym utworzenie nowej kategorii krajów „bez ryzyka wylesiania". Kraje te nie musiałyby spełniać wszystkich wymogów EUDR. Jednakże, propozycja ta nie zyskała pełnego poparcia państw członkowskich UE.
Podczas sesji plenarnej w Strasburgu eurodeputowani przegłosowali tymczasowe porozumienie polityczne z Radą UE, zgadzając się na odroczenie regulacji o rok.
– Obiecaliśmy i dotrzymaliśmy słowa. Zwróciliśmy uwagę na apele kilku sektorów borykających się z trudnościami i zapewniliśmy, że dotknięte nimi przedsiębiorstwa, leśnicy, rolnicy i władze będą miały dodatkowy rok na przygotowania – skomentowała po głosowaniu niemiecka europosłanka Christine Schneider (EPL), sprawozdawczyni tematu w PE.
Wdrożenie systemu informatycznego
Decyzja dotycząca poprawek EPL jeszcze nie zapadła, ale Komisja Europejska, na wniosek Parlamentu Europejskiego, zobowiązała się do zapewnienia, że zarówno system informatyczny dla operatorów i handlowców, jak i wniosek dotyczący klasyfikacji ryzyka krajów i regionów będą dostępne tak szybko, jak to możliwe, a najpóźniej do 30 czerwca 2025 roku.
Zanim roczne opóźnienie wejdzie w życie, uzgodniony tekst musi zostać zatwierdzony przez Radę, co jest już formalnością. Następnie zostanie opublikowany w Dzienniku Urzędowym UE, najlepiej przed końcem 2024 roku.
Skala problemu wylesiania
Z danych ONZ wynika, że w latach 1990–2020 w wyniku wylesiania utracono 420 milionów hektarów lasów, co stanowi obszar większy niż terytorium Unii Europejskiej. Problem wylesiania jest jednym z kluczowych wyzwań ekologicznych, z którym musi zmierzyć się współczesny świat. Nowe przepisy mają na celu ograniczenie tego zjawiska poprzez wprowadzenie bardziej restrykcyjnych regulacji dotyczących pochodzenia produktów.
Decyzja Parlamentu Europejskiego o odroczeniu przepisów o wylesianiu spotkała się z mieszanymi reakcjami. Z jednej strony daje ona więcej czasu na dostosowanie się do nowych wymogów, z drugiej jednak opóźnia wprowadzenie istotnych regulacji mających na celu ochronę środowiska.
źródło: PAP
