Zielona rewolucja w Europie: 3 miliardy drzew do 2030 roku

Maciej Badowski
Opracowanie:
Obecnie powierzchnia lasów w Polsce wynosi ponad 9,2 mln ha, co odpowiada lesistości 29,7 proc.
Obecnie powierzchnia lasów w Polsce wynosi ponad 9,2 mln ha, co odpowiada lesistości 29,7 proc. Łukasz Kaczanowski/ Polska Press
Chiny, Indie, USA, a nawet Brazylia, to liderzy w światowym zalesianiu. Ten ostatni kraj jest jednak na cenzurowanym, bo choć odnawia lasy, to jednak wycina niemal bez opamiętania Amazonię. Jak na tym tle ma się Polska? Według danych Lasów Państwowych nasz kraj jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Obecnie powierzchnia lasów w Polsce wynosi ponad 9,2 mln ha, co odpowiada lesistości 29,7 proc. Komisja Europejska ogłosiła program, który do 2030 roku ma doprowadzić do zasadzenia trzech miliardów nowych drzew.

Chiny i długo, długo nik

Według organizacji Global Forest Watch ponowne zalesianie jest kluczowym narzędziem w walce z wylesianiem i w promowaniu zrównoważonego wzrostu na całym świecie. Najwięcej lasów odnawia się w Chinach. Według szacunków GFW to nawet 137 tys. km kwadratowych (przypomnijmy, że powierzchnia Polski to ok. 322 tys. km. kw.) zasadzonych drzew w latach 2000-2020. Chiny wdrożyły masowe programy zalesiania, które obejmują sadzenie drzew na wcześniej jałowych gruntach. Akcje te pomogły nie tylko zwiększyć powierzchnię lasów, ale też łagodzić skutki erozji gleby i pustynnienia.

Kolejne na liście są Indie, gdzie w tym samym okresie odnowiono 31 tys. km. kw. lasów. Niewiele mniej, bo 26 tys. km. kw. zalesiono w USA. Wysoko na liście jest też Brazylia, ale problemem jest to, że choć odrestaurowano 22 tys. km. kw., to aż 5,5 mln hektarów lasów zostało wyciętych w pień. W tym tych najcenniejszych przyrodniczo, ale też środowiskowo, czyli na terenie Amazonii. Dalej na tej niezbyt chwalebnej liście znajdują się takie kraje jak Indonezja (3,4 miliona hektarów), Demokratyczna Republika Konga (1,5 miliona), Angola (1,3 miliona) i Tanzania (0,9 hektarów).

A jak jest w Polsce?

Według danych Lasów Państwowych nasz kraj jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Obecnie powierzchnia lasów w Polsce wynosi ponad 9,2 mln ha, co odpowiada lesistości 29,7 proc. W Polsce lasów wciąż przybywa, a lesistość kraju została zwiększona z 21 proc. w roku 1945.

Według danych LP sosna rośnie na 63 proc. powierzchni leśnej zarządzanej przez państwo oraz na ok. 55 proc. lasów prywatnych i gminnych. W górach przeważa świerk (zachód) oraz świerk z bukiem (wschód). Dominacja sosny wynika ze sposobu prowadzenia gospodarki leśnej w przeszłości. Kiedyś monokultury (uprawy jednego gatunku) były odpowiedzią na duże zapotrzebowanie przemysłu na drewno. Takie lasy okazały się jednak mało odporne na czynniki klimatyczne. Łatwo padały również ofiarą ekspansji szkodników. Problem zauważono i stopniowo odchodzi się od tworzenia monokultur.

W 2023 roku wykonano odnowienia lasów na powierzchni 63,1 tys. ha, a zalesienia objęły obszar 0,7 tys. ha. Jednak nie są to dane imponujące, dlatego zanim pokryjemy 33 proc. powierzchni Polski drzewami (a taki jest plan Lasów Państwowych) minie jeszcze kolejnych kilkadziesiąt lat.

Co istotne zalesieniem lub renowacją drzewostany nie zajmują się tylko Lasy Państwowe, ale również prywatne inicjatywy. – Podczas jesiennego sadzenia drzew przekroczymy zakładaną na ten rok barierę. W polskich lasach dzięki naszym działaniom przybędzie już łącznie ponad pół miliona drzew. Tylko w 2024 roku będzie to ponad 180 tys. Ciągle też zbieramy zgłoszenia na kolejne sadzonki, które w ziemi znajdą się już na wiosnę. Drzewa sadzimy wspólnie z partnerami biznesowymi, ale po uwzględnieniu lokalnych potrzeb – zaznacza Katarzyna Bobińska - Marecka, Marketing Manager w Posadzimy.pl.

Jednocześnie zwraca uwagę na współpracę z samorządowcami i lokalnymi leśnikami. – To oni najlepiej znają potrzeby, to oni wiedzą, gdzie należy zrewitalizować las lub zasadzić go na nowo. To oni również na co dzień zmagają się np. ze skutkami kataklizmów i muszą podjąć finansowy trud, aby odtworzyć tkankę leśną. Lokalni leśnicy nie tylko profesjonalnie zajmą się nasadzeniami, ale też dobiorą gatunki odpowiednie dla danego regionu, dbając o bioróżnorodność oraz zasady regionalizmu nasiennego – tłumaczy.

Jak podkreślają eksperci sadzenie lasów na miejscach, które wcześniej miały już swój drzewostan, jest jedną z najskuteczniejszych form naprawy zdewastowanych terenów.

Dyrektywa CRSD

Warto pamiętać, że firmy są zobligowane do działań i wprowadzania strategii CSR i ESG przez coraz to bardziej szczegółowe akty prawne. Jednym z nich jest dyrektywa CRSD, którą wprowadza obowiązek raportowania działań związanych ze środowiskiem na coraz większą liczbę firm. Ryzyko klimatyczne staje się jednym z głównych czynników problemów gospodarczych. Natomiast sadzenie drzew może być jednym z wielu kroków, który zniweluje negatywny wkład w środowisko. W tym roku Komisja Europejska ogłosiła program, który do 2030 roku ma doprowadzić do zasadzenia trzech miliardów nowych drzew.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu