Spis treści
Wypłaty z obcych bankomatów w 2023
Wprowadzenie 10 zł prowizji za wypłatę z obcego bankomatu to już nie wyjątek w pojedynczym banku. Taka praktyka powoli staje się codziennością w kolejnych placówkach. Bez opłat wybierzemy gotówkę z bankomatów banku, w którym mamy konto, natomiast obce punkty to już zupełnie inna bajka. Dotychczas najczęściej darmowe były wypłaty z globalnych bankomatów, np. Euronet oraz ograniczenie ilości darmowych wypłat z konkretnych bankomatów, np. do jednej transakcji w miesiącu.
Obecnie banki coraz częściej odchodzą od tych praktyk, a prowizje za wypłaty z obcych bankomatów pojawiają się już przy pierwszych transakcjach.
Przyczyną takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim sytuacja makroekonomiczna w kraju i na świecie. Z drugiej strony stale rosną obciążenia fiskalne banków, co w końcu musiały one częściowo przerzucić na swoich klientów.
Usługa cashback. Wypłacisz pieniądze, płacąc kartą w sklepie
Dodatkowe usługi płynące z korzystania z terminali płatniczych docenia coraz więcej z nas. Obecnie nowoczesne terminale płatnicze wykraczają daleko poza płatności i umożliwiają m.in.:
- odbiór przesyłek,
- doładowanie telefonu,
- zostawienie napiwku kartą,
- wypłatę gotówki.
Warunek jest prosty. Aby skorzystać z jednej z dodatkowych usług, musisz najpierw dokonać płatności kartą. W większości przypadków sklepy nie określają minimalnej kwoty takiej transakcji. Możesz zatem kupić drobiazg, a przy okazji wybrać potrzebną ci gotówkę lub odebrać paczkę. W sklepach szukaj oznaczeń: Mastercard – Płać Kartą i Wypłacaj oraz Visa Cash Back.
– Konsumenci cenią komfort i łatwość dokonywania transakcji. To również spore ułatwienie, kiedy w jednym miejscu możemy zrobić zakupy, zapłacić za nie kartą i przy okazji wypłacić potrzebną nam w danej chwili gotówkę – mówi Anna Spychalska-Grzeszek, dyrektor obszaru marketingu i produktów Fundacji Polska Bezgotówkowa.
Ograniczenia wypłat gotówki w ten sposób są minimalne. Operatorzy wprowadzili limit jednorazowych wypłat na poziomie 1000 zł, a każda taka wypłata jest możliwa tylko w sytuacji, gdy w kasie sklepu dostępna jest taka ilość gotówki.
Wypłata gotówki możliwa w setkach tysięcy sklepów w Polsce
Narodowy Bank Polski w danych za 2022 rok pokazuje, że wypłatę gotówki przy okazji zakupów oferowało wówczas blisko 300 tys. placówek handlowych. Były to m.in. sklepy, supermarkety, placówki pocztowe, stacje benzynowe, hotele czy inne punkty handlowo-usługowe, np.:
- Carrefour,
- Netto,
- Sokołów,
- Empik,
- Ruch,
- Poczta Polska.
Najczęściej z połączonej usługi płatności kartą i wypłaty gotówki korzystali ludzie młodzi w wieku 18-39 lat. Okazuje się, że najczęściej przy pomocy terminala płatniczego odbieraliśmy przesyłki i pozostawialiśmy napiwki. Być może z czasem rosnące prowizje za wypłaty z bankomatów zmotywują nas do częstszego korzystania z cashbacku w naszych ulubionych sklepach.
