Spis treści
Wolna licencja, czyli Creative Commons
Wysyłając gotowe życzenia bożonarodzeniowe znalezione w Internecie, należy pamiętać o przestrzeganiu praw autorskich, które zabezpieczają twórczość o indywidualnym charakterze, taką jak wiersze, grafiki, zdjęcia czy animacje. Tradycyjne, krótkie formuły nie są nimi objęte, jednak bardziej złożone prace mogą już podlegać ochronie. Wiele dzieł jest udostępnianych na licencji Creative Commons (CC), która pozwala na swobodne wykorzystywanie, lecz przed ich użyciem należy upewnić się, czy są one upublicznione właśnie w ten sposób, np. poprzez zaznaczenie odpowiednich opcji w wyszukiwarkach internetowych.
Dozwolony użytek osobisty
Jeżeli życzenia bożonarodzeniowe nie są udostępnione na wolnej licencji, wciąż nie narusza się prawa, pod warunkiem że korzysta się z nich w ramach tzw. dozwolonego użytku osobistego. Zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych, można nieodpłatnie eksploatować już rozpowszechnione utwory, jeżeli są one użytkowane wyłącznie w kręgu rodziny i bliskich osób. Nie wolno ich jednak publikować na profilach w mediach społecznościowych lub wysyłać do szerokiego grona odbiorców, ponieważ takie działanie przekracza granice użytku dozwolonego i może poskutkować konsekwencjami prawnymi.
Z tego powodu zaleca się korzystanie z życzeń, które zostały udostępnione na odpowiednich licencjach lub które wyraźnie zezwalają na ich użycie. Przed skopiowaniem treści warto także sprawdzać regulaminy stron oferujących podobne utwory.
