Chcesz zarabiać w Internecie na swoich treściach 2019. Jak zabezpieczyć swoje prawa autorskie - porad udziela adwokat [18.12.2019 r.]

Waldemar Ryś/AIP
Czy wiesz, co zrobić w przypadku, na przykład, użycia twojego utworu bez zgody? Jak stosować pewne instytucje prawa autorskiego w praktyce, w tym procedury dochodzenia roszczeń?
Czy wiesz, co zrobić w przypadku, na przykład, użycia twojego utworu bez zgody? Jak stosować pewne instytucje prawa autorskiego w praktyce, w tym procedury dochodzenia roszczeń? Tomasz Bolt/Polska Press
Powiedzmy, że publikujesz swoją twórczość na blogu, Youtube albo Instagramie i na niej zarabiasz, albo chcesz na niej zarabiać. Jeżeli tworzysz treści, które na gruncie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych spełniają wszystkie ustawowe przesłanki uznania je za utwór, którego przejaw może przybrać postać artykułu, felietonu, wpisu na blogu, grafiki, zdjęcia lub filmu, powinieneś dobrze poznać najważniejsze zagadnienia z tego zakresu.

Wyobraź sobie, że jedyną zasadą przyjętą dla funkcjonowania ciebie jako twórcy treści w sieci jest zasada no rules. Możesz korzystać bez ograniczeń ze wszystkich zasobów sieci do tworzenia własnego contentu. Możesz przejmować, kopiować lub modyfikować, a w końcu rozpowszechniać udostępnione przez innych twórców teksty, zdjęcia i filmy w dowolny sposób. Robisz z nimi, co tylko zechcesz. Zapewne ostatecznie i tak wylądują na twoim blogu, vlogu, Instagramie czy kanale YouTube’a, a ty będziesz mógł się nimi pochwalić swoim odbiorcom. Jest tylko jedno ale. Nie zarobisz na swojej twórczości złamanego grosza. Kusząca perspektywa? Raczej nie.
Właśnie dlatego wymyślono prawa autorskie, abyś ty, jako ich autor mógł (jak i inni twórcy) na stworzonych przez siebie treściach zarabiać, a także należycie je chronić.

Takie pojęcia, jak: utwór, prawa zależne, majątkowe i osobiste prawa autorskie, licencja, prawa cytatu, dozwolonego użytku osobistego, prawa do korzystania z utworu na potrzeby parodii, pola eksploatacji – to podstawy ochrony praw autorskich. Znasz je? Wiesz, kiedy i na jakich warunkach zawrzeć umowę o przeniesienie majątkowych praw autorskich, a kiedy umowę licencyjną? Jako twórca możesz być również narażony na naruszenie twoich praw autorskich -

czy wiesz, co zrobić w przypadku, na przykład, użycia twojego utworu bez zgody? Jak stosować pewne instytucje prawa autorskiego w praktyce, w tym procedury dochodzenia roszczeń?

Nawet jeśli robisz z pasji a nie dla zarobku

Załóżmy, że jako twórca nie zakładasz zarabiania na swojej twórczości. Tworzysz z pasji, dla jakiejś idei, samej radości kreacji. Pomimo takiego założenia, każdy rezultat działalności twórczej będzie miał jakąś wartość dla ciebie jako autora, dla twoich konkurentów oraz odbiorców dzieła. A ochrona utworu na gruncie praw autorskich będzie pociągała za sobą wycenę jego wartości, co ostatecznie i tak sprowadza wszystko do … pieniędzy.

Warto zadbać o ten aspekt, bo być może, za jakiś czas zmieni się twój cel jako twórcy, a ktoś bezprawnie wykorzysta twoje utwory w celu komercyjnym.

By nie naruszać praw innych twórców

O ile twoja świadomość prawna przysługujących twórcy przywilejów na gruncie praw autorskich może być dobra na tyle, że będziesz wiedział, jak zabezpieczyć się odpowiednimi umowami i jak dochodzić swoich praw, o tyle ważna jest również druga strona tego medalu - sprawne poruszanie się po zakamarkach przepisów prawa autorskiego i praw pokrewnych, które pozwoli ci uniknąć przykrych konsekwencji ewentualnego naruszenia praw innych twórców.

Czy nieuchronne podwyżki cen prądu sprawią, że chleb będzie po 8 złotych, schab po 50 złotych a cukier i czekolada podrożeją o 300-500 procent? Kliknij w ten tekst a dowiesz się więcej.

A zgodnie z obowiązującym stanem prawnym dokonać takiego naruszenia nie jest tak trudno, jakby się wydawało. Tak na marginesie, wiedziałeś, że prawo autorskie chroni twórcę, nawet jeżeli wykorzystasz jego utwór do celów niekomercyjnych? Nie masz wątpliwości, czy twoje dotychczasowe działania są lub były zgodne z prawem?
Znajomość powyższych zagadnień pomaga twórcy zabezpieczyć własne prawa, zminimalizować większość zagrożeń wynikających z naruszeń praw autorskich, a także uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji związanych z wykorzystaniem cudzej twórczości.
Tworząc w sieci warto być na bieżąco nie tylko z trendami, ale także z prawem – wiedzy można szukać zarówno na dedykowanych tematyce praw autorskich szkoleniach, jak i kontaktując się ze specjalistą - prawnikiem, który wytłumaczy lub doradzi, jak nie zaplątać się w sieć bezprawia w sieci internetowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Plantin

Zero treści, tylko dyrdymaly na temat jak ważne są prawa autorskie. Żadnych konkretów tylko porada aby skontaktować się z prawnikiem. Wystarczyło napisać jedno zdanie a chlopina opisał się jak przedwojenny grafoman. I to jest najlepsze przesłanie z tego tekstu - jak pisać by zarobić - rozwlekle !

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu