Wysyp nowych mieszkań na rynku

Akcja specjalna Debata: Czym ogrzewać mieszkania i domy?
Wideo
od 7 lat
Piętnasty miesiąc z rzędu rosła liczba oddawanych przez deweloperów mieszkań. W ostatnich 12 miesiącach firmy budujące nieruchomości mieszkalne na sprzedaż oddały ich 80,2 tys. – najwięcej w historii. Na bardzo wysokim poziomie utrzymuje się również liczba rozpoczynanych budów i uzyskiwanych pozwoleń.

Zgodnie z oczekiwaniami analityków na rynku mieszkaniowym weszliśmy w okres dynamicznego wzrostu liczby mieszkań oddawanych przez deweloperów. Jest to bezpośrednią pochodną wysokiej aktywności rynku jeśli chodzi o rozpoczynanie nowych budów w ostatnich dwóch-trzech latach.

- Jak wynika z obliczeń Home Brokera na podstawie danych GUS, w okresie luty 2016 – styczeń 2017 deweloperzy oddali do użytkowania 80 207 lokali mieszkalnych, co jest wartością o 2 proc. większą od tej sprzed miesiąca i nowym historycznym rekordem. W stosunku do okresu rok wcześniejszego wzrost liczby oddanych mieszkań wynosi prawie 30 proc.- mówi Marcin Krasoń, Home Broker.

Znacznie mniejszy jest roczny przyrost nowych budów oraz pozwoleń na kolejne budowy. Ten pierwszy wynosi 3,2 proc., a drugi – 9,7 proc. Rynek jest zatem w fazie stabilizacji wysokiej liczby nowych inwestycji, za czym gonią inwestycje oddawane.

Deweloperzy nie zwalniają tempa

Zakończony niedawno 2016 r. był rekordowy pod względem sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym. Z danych zagregowanych przez firmę REAS wynika, że na sześciu największych rynkach (Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań i Łódź) w samym czwartym kwartale wprowadzono na rynek prawie 19 tys. mieszkań. W całym 2016 r. wartość ta przekroczyła 65 tys., czyli o 25 proc. więcej niż w 2015 r. Z kolei sprzedaż wyniosła ponad 18 tys. mieszkań w czwartym kwartale i prawie 62 tys. w całym 2016 r. Według REAS-a oznacza to wzrost o 20 proc. Ciekawostką jest, że w 2013 r. sprzedano w tych miastach zaledwie 36 tys. lokali.

Uwaga na inflację

Jednym z najczęściej stawianych na rynku pytań jest to o stopy procentowe. Kiedy RPP zdecyduje się je podnieść? Styczniowy wzrost inflacji (1,8 proc. r/r w stosunku do 0,8 proc. w grudniu) te rozważania nasilił. Według najnowszych prognoz do wzrostu stóp dojdzie pod koniec roku lub na początku 2018 r. To oznaczać będzie spadek popytu na mieszkania, bo z jednej strony wzrośnie oprocentowanie kredytów hipotecznych, a z drugiej wzrost stawek depozytów w bankach, co może przyciągnąć część klientów, którzy dziś inwestują w mieszkania.

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu