Droższe OC skutkiem spłacania wypadków sprzed lat
W ubiegłym roku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłacił odszkodowania w wysokości ponad 40 mln zł za utratę zdrowia, tylko osób poszkodowanych w wypadkach sprzed dziesięciu lat. Z najnowszej analizy UFG wynika, że jest to kwota stanowiąca ponad połowę łącznych świadczeń osobowych wypłaconych przez Fundusz w 2015 roku. Okazuje się, ze najwyższe sumy przeznaczane są dla osób pośrednio poszkodowanych – tych, które w wypadku straciły członka rodziny. Należy przypuszczać, że sytuacja wygląda podobnie w przypadku wypłacania odszkodowań przez firmy ubezpieczeniowe. Oznacza to,
że kierowcy kupujący ubezpieczenie OC płacą zawyżone składki, a tym samym „dokładają się” do spłacania wypadków z przeszłości.
Rekordowy wzrost wypłat odszkodowań
W 2015 roku Fundusz wypłacił rekordową sumę w wysokości 95 mln zł - o jedną trzecią więcej niż w roku poprzednim. Co ciekawe, w poprzednich dwóch latach wzrost ten (w ujęciu rok do roku) nie przekraczał 5 procent. Największą część wypłat (85 proc.) stanowią świadczenia za utratę zdrowia. Z analizy przeprowadzonej przez UFG wynika, że większość spłacanych w ten sposób wypadków, miała miejsce przed 2007 rokiem. I o ile w 2013 roku odszkodowania za te wypadki nie przekraczały 30 procent ogółu wypłat świadczeń osobowych z UFG, to w 2015 roku przekroczyły już próg 55 procent.