Prezentacja raportu „Wyzwania ekonomiczne dla Europy Środkowo-Wschodniej”, przygotowanego przez pracowników Szkoły Głównej Handlowej, poprzedziła oficjalną inaugurację XXVIII Forum Ekonomicznego.
Temat rozwinęli uczestnicy sesji inauguracyjnej, z wicepremier Beatą Szydło na czele. Wicepremierzy Ukrainy i Bułgarii mówili m.in. o drenażu kadr w naszej części Europy: nasze kraje tracą młodych, utalentowanych ludzi, którzy zasilają bardziej rozwinięte, zamożniejsze gospodarki. To pierwsze wyzwanie. Drugim, związanym z nim, jest coraz dotkliwszy brak pracowników w Europie Środkowej i Wschodniej. Trzecim - dominacja międzynarodowych korporacji, które wymykają się legislacjom poszczególnych krajów. Czwarte wyzwanie to podstępna gra Rosji na rozbicie wspólnoty europejskiej i więzi USA - UE, poszerzanie wpływów na terenie dawnego Bloku Wschodniego (na razie głównie Ukraina, ale też docelowo Polska, Bułgaria i inne) - próba przehandlowania ziem i krajów w zamian za intratne interesy z Zachodem. Te wątki kontynuowane będą dziś i jutro.
Trzydniowe Forum Ekonomiczne to największa tego typu impreza w Europie Środkowo--Wschodniej. Nie przez przypadek zwana jest od lat „polskim Davos”. W tym roku w sześciu sesjach plenarnych złożonych z aż 180 paneli, wykładów, warsztatów, prezentacji regionalnych i narodowych mowa jest o najważniejszych problemach Europy Środkowo-Wschodniej. Obok kwestii politycznych i gospodarczych wiele miejsca poświęcone jest ochronie zdrowia, bezpieczeństwu, biznesowi, kulturze i mediom.
Sygnałem, na czym w najbliższym czasie skupi się rząd, jest to, w jakich debatach zapowiedział swój udział premier Mateusz Morawiecki. Główna dyskusja z jego udziałem ma dotyczyć wyzwań zdrowotnych państwa w kontekście rozwoju gospodarczego. Premier będzie dziś także aktywnym mówcą podczas panelu „Gaming - czy Polska może być kluczowym graczem w rywalizacji o dolinę krzemową w Europie Środkowej”.
Od 2007 roku integralną częścią Forum Ekonomicznego w Krynicy jest Forum Regionów - platforma wymiany poglądów i miejsce spotkań liderów samorządowych oraz elit regionalnych z Europy Środkowo--Wschodniej z biznesem i środowiskiem naukowym. Tematami tegorocznego Forum Regionów jest bardzo ważna z punktu widzenia Polski i innych krajów naszej części Europy, unijna polityka spójności po 2020 roku, nowe zasady funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych i ich wpływ na samorządy.
Od zarania Forum jednym z najważniejszych zagadnień jest energetyka. Już wczoraj zjechała do Krynicy mocna reprezentacja tej branży. Na efektownym stoisku Orlenu przy Pijalni Głównej polskie owoce, soki i kanapki rozdawał wczoraj prezes największej firmy paliwowej Daniel Obajtek. Weźmie on udział w kluczowych energetycznych debatach wraz z innymi szefami wielkich koncernów, m.in. Piotrem Woźniakiem z PGNiG i Henrykiem Baranowskim z PGE.
Będzie im sekundował minister energii Krzysztof Tchó-rzewski wraz ze swoim litewskim odpowiednikiem Zygiman-tasem Vaiciunasem. Tematem panelu z udziałem tych ostatnich jest bezpieczeństwo energety-czne naszej części Europy i Europy w ogóle.
Gospodarzem równie ważnego bloku tematycznego - poświęconego polskiemu i europejskiemu transportowi - będzie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Bardzo ciekawie zapowiada się dyskusja pt. „Czy kapitał ma narodowość” z udziałem senatora Grzegorza Biereckiego z PiS, minister finansów Teresy Czerwińskiej, Michała Krupińskiego, prezesa Pekao SA i Jana Vincenta Rostowskiego, byłego ministra finansów w rządzie PO-PSL.
Jako że ludzkość znajduje się w przededniu rewolucji technologicznej, na Forum w Krynicy nie może zabraknąć tematyki związanej ze sztuczną inteligencją, która niebawem zmieni świat w każdej z możliwych dziedzin. O tym, jakie niesie to szanse i zagrożenia, rozmawiać będą między innymi szef resortu cyfryzacji Marek Zagórski i prezes PZU Paweł Surówka.
Kulminacją środowych wydarzeń w Krynicy będzie wręczenie nagród w kategoriach Człowiek Roku, Firma Roku, Nowa Kultura Nowej Europy i Organizacja Pozarządowa Europy Środkowo-Wschodniej.
