Polska ostoją stabilności gospodarczej – rating według S&P Global Ratings

Eryk Kołodziejek
Polska ma mniejszą ekspozycję na sektor motoryzacyjny i bardziej zróżnicowaną strukturę eksportu, co stanowi dodatkowy atut w ocenie S&P.
Polska ma mniejszą ekspozycję na sektor motoryzacyjny i bardziej zróżnicowaną strukturę eksportu, co stanowi dodatkowy atut w ocenie S&P. Tramwaje Warszawskie
S&P Global Ratings wyraża optymizm i pewność co do aktualnego ratingu Polski oraz jego stabilnej perspektywy, jak poinformował główny analityk agencji na Polskę, Karen Vartapetov, podczas czwartkowego webinaru.

Spis treści

Silne podstawy gospodarcze Polski

Podczas webinaru Karen Vartapetov podkreślił, że agencja S&P Global Ratings jest pozytywnie nastawiona do obecnego ratingu Polski. Wskazał na kilka kluczowych czynników, które wpływają na tę ocenę. Przede wszystkim, Polska posiada bardzo silne perspektywy wzrostu gospodarczego. Istnieją również szanse na ich dalszą poprawę, jeśli rząd zdoła wprowadzić niezbędne reformy i zwiększyć napływ funduszy unijnych.

Dodatkowo, polska gospodarka wykazuje dużą odporność, co zostało potwierdzone przez przeszłe wstrząsy ekonomiczne. Polska ma mniejszą ekspozycję na sektor motoryzacyjny i bardziej zróżnicowaną strukturę eksportu, co stanowi dodatkowy atut w ocenie S&P.

Stabilność polityki pieniężnej

Vartapetov zwrócił także uwagę na znaczenie wiarygodnego systemu polityki pieniężnej w Polsce. Agencja S&P wysoko ocenia płynny kurs walutowy oraz wiarygodne działania banku centralnego. Te elementy wspierają obecny rating i przyczyniają się do stabilności gospodarczej kraju.

Jednakże, analityk zauważył, że perspektywy fiskalne nie są najmocniejszą stroną polskiego ratingu. To wyzwanie dotyczy jednak wielu krajów Europy Środkowo-Wschodniej, co stawia Polskę w podobnej sytuacji jak inne państwa w regionie.

Możliwości konsolidacji fiskalnej

Vartapetov wskazał, że po wyborach w przyszłym roku Polska może mieć możliwość przeprowadzenia bardziej agresywnej konsolidacji fiskalnej. Jeśli nominalny wzrost PKB będzie nieco wyższy, może to ułatwić realizację tego celu. W średnim terminie, scenariusz bazowy S&P zakłada, że Polska podejmie kroki we wspominanym kierunku.

W kontekście oceny wiarygodności kredytowej Polski przez trzy największe agencje ratingowe, Moody's ocenia ją najwyżej na poziomie "A2". Z kolei Fitch i S&P przyznają Polsce rating "A-". Perspektywy wszystkich ocen pozostają stabilne.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu