Z piekła do nieba. Szał zakupów na giełdzie w Warszawie

Marek Knitter
GPW była jedną z najsilniejszych parkietów w Europie
GPW była jedną z najsilniejszych parkietów w Europie fot.polska press
Na rynku akcji zawitały wzrosty. Po początkowej niepewności po południu inwestorzy przystąpili do większych zakupów, dzięki temu główne indeksy mocniej poszybowały do góry.

Na początku sesji choć indeksy zyskiwały niecałe 1%, to jeszcze nie było pewne jak się potoczy cała sesja. Czynnikiem niepewności były ponownie rynki akcji w USA. Jednak tam inwestorzy sygnalizowali, że również ruszą do zakupów i tak też się stało. Nasz rynek akcji solidnie odreagował i udało mu się przebić poziom 2500 pkt na indeksie WIG20.

Rynek doszedł do lokalnego minimum i teraz odbija w górę

- Dzisiejsza sesja jest kontynuacją odbicia i potwierdzeniem tego, na co wskazywało wiele technicznych wskaźników, że wczoraj prawdopodobnie doszliśmy do krótkoterminowego lokalnego minimum - powiedział PAP Biznes Kamil Cisowski, dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego DI Xelion.

- W obecnej sytuacji politycznej trudno jest cokolwiek przewidywać z dużym przekonaniem. Wszystko będzie zależało od tego, czy D. Trump zrealizuje groźby dotyczące kolejnej fazy konfliktu handlowego z Chinami i czy nałoży odwetowe stawki ceł po tym, co zrobiły Chiny w odpowiedzi na jego czwartkowe decyzje - dodał jednak analityk.

Jak ocenia analityk, warszawski rynek jest relatywnie silny

- Pomimo tego, że wczoraj spadaliśmy zdecydowanie mniej niż rynki zachodniej Europy, dzisiaj nie odstajemy od nich podczas sesji wzrostowej. Sugeruje to, że polski rynek po chwilowym załamaniu może mieć się dobrze - powiedział także Cisowski.

Z indeksu WIG20 po godzinie 16:00 po ponad 5% zyskiwały akcje CCC i Santander Bank Polska. Z kolei ponad 3% rosły takie spółki jak: Allegro, Budimex, CD Projekt, LPP, mBank, Pekao, PGE, PKO BP czy PZU. Orlen choć był liderem pod względem notowanych obrotów to jednak miał problem, aby wyjść na plus.

- Banki odreagowują po tym, co wydarzyło się w piątek. Rosną szczególnie te banki, którymi bardziej są zainteresowani inwestorzy zagraniczni i które mają większy wpływ na zachowanie benchmarków - dodał Kamil Cisowski.

WIG Banki od połowy marca do 2 kwietnia znajdował się na poziomie powyżej 16.000 pkt. W dniu 18 marca indeks ten sięgnął historycznego maksimum na poziomie 16.903,09 pkt. Od początku sesji w dniu 3 kwietnia do poniedziałkowego zamknięcia indeks spadł o ok. 2.500 pkt.

Bardzo silnie zwyżkują także spółki ukraińskie. WIG Ukraine zyskiwał dzisiaj niemal 8 proc. i odreagowuje spadek z ostatnich kilkunastu dni. Od 24 marca do poniedziałkowego zamknięcia WIG Ukraine zniżkował o ok. 21 proc.

Z mniejszych spółek warto odnotować IMS, który jest liderem krajowego rynku marketingu sensorycznego chociaż przy niecałych 40 tys. lokalizacji abonamentowych pokrywa dopiero kilka procent dostępnego rynku kreowanego przez punkty usługowo-handlowe, sieci sklepów czy galerie handlowe. Firma ma konkretne plany i już wie ile w tym roku tysięcy nowych placówek znajdzie się w jego zasięgu.

Benefit Systems, który jest aktywny na rynku przejęć, chce przeprowadzić emisję akcji bez prawa poboru.

Na rynku NewConnect doszło do udanego debiutu nowej spółki, których tak bardzo brakuje na naszym rynku kapitałowym. Kurs akcji Kolejkowo, spółki organizującej i prezentującej wystawy makiet miast, na otwarciu w pierwszym dniu notowań na NewConnect wzrósł o 18,41 procent.

Kolejkowo jest dopiero drugim debiutem w tym roku na rynku NewConnect. Z kolej na głównym rynku GPW mieliśmy tylko jeden debiut i to jeszcze bez przeprowadzenia nowej emisji akcji.

WIG20 podczas dzisiejszej sesji dostał solidne "doładowanie"
WIG20 podczas dzisiejszej sesji dostał solidne "doładowanie"
fot.stooq.pl

Ostatecznie indeks WIG20 zakończył sesję na poziomie 2507.84, co oznacza wzrost o 3,15%.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu